Esra Şanlı

Esra Şanlı

Saglık

Pozitif Pekiştireçlerin insan hayatındaki önemi

15 Mayıs 2017 - 15:34

Yapılması istenilen davranışların sözel ya da bir nesneye bağlı olarak desteklenmesine pekiştireç denilir. Pekiştireçler insan yaşamında olumlu etki yaratıp, pozitif kazanımlar sağlar ayrıca yapılma sıklığını arttırarak motivasyon ve tekrarlanma olasılığını arttırır. Bir kişiye olumlu davranış kazandırmak istiyorsak bu pekiştireçleri ödülle ya da sözel ifadelerle sağlayabiliriz. Bunlara örnek verecek olursam lezzetli bir tatlı ya da yemek, bir miktar para, çok istediği oyuncak ya da ‘’aferin, tebrik ederim…’’ gibi motivasyon arttırıcı sözcükler ile pekiştireçler sağlanabilir.

Kişilere göre bu İSTEKLENDİRMELER değişebilir. Örneğin bir anne çocuğuna sevdiği oyuncağı hediye ederken, patron çalışanına, çok çalışmanın karşılığı olarak bir miktar para ile de olumlu davranış kazandırabilir. Burada önemli olan nokta; bir kişiye sebepsiz yere simgesel uyarıcılar vermemesidir. Çünkü bireyin önce olumlu bir davranışı gerçekleştirmesi gerekir. Pekiştireç bu sayede anlam kazanır. Yapılan olumlu davranışların hedeflenmesi gerekir.

Ailelerin çocukları üzerinde pekiştireç kazandırabilmesi için:

Aileler öncelik olarak kendine hedef belirlemelidir. ‘’Hedef davranış nedir?’’ , ‘’Hangi davranış kazandırılmayı amaçlanmıştır?’’. Yapılması istenilen davranış çocuğa dolandırılmadan, sade ve net bir şekilde aktarılmalıdır.Örneğin; ‘’Odanı çok çabuk dağıtıyorsun ve hiçbir zaman toplamıyorsun. Senden daha dikkatli olmanı bekliyorum’’ şeklinde olabilir. Bundan sonra aileye düşen görev gözlem yeteneğine bağlıdır. Yani çocuk sizin söylediklerinizi dikkate alıp değişim için küçük bir adım bile atsa siz ‘’aferin, teşekkür ederim, tebrik ederim..’’ gibi sözcüklerle davranışı güçlendirmelisiniz. Ya da istediği bir eşyayı ona ödül olarak hediye edebilirsiniz. Bu şekilde çocuğun davranışlarını destekleyip, aynı davranışı tekrar etmesi sağlanabilir.

Fakat önemli bir noktaya değinecek olursam beklentiyi asla yüksek tutmamanız. Yani verecek olduğunuz ödüller her zaman makul seviyede ve sizin karşılayabileceğiniz düzeyde olmalı. Pahalı hediyeler amacı değiştirebilir. Hedef; davranış kazandırmak iken ödül alma yarışına dönüşebilir. Gereksiz yere hediye almalardan kaçınınız ve gereksiz yere olumlu motivasyon arttırıcı sözcükler kullanırsanız çocukta ciddi şekilde özgüvende artmalara ve kişilik bozukluklarına sebebiyet verebilirsiniz. Davranışlar, beklentiler, ödüller daima doğru orantıda olmalıdır, yani küçük hedefler, küçük beklentiler, küçük ödüller ile birlikte olmalıdır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum