Esra Şanlı

Esra Şanlı

Saglık

İNTİHARIN DAYANILMAZ ÇEKİCİLİĞİ

14 Mayıs 2017 - 12:06

İntihar insanların üstesinden gelemediği olayların sonucunda, yaşamını sonlandırma isteğine verilen isimdir. Kişi yoğun bunalımın ve yüzleşemediği durumların sonucunda devamlı olarak ölüm isteği duyar. Ölümü zaman zaman bir kaçış, yeniden doğma, bir zafer olarak görmektedir.

İntihar sebepsiz yere gerçeklemez. Mutlaka zihnindeki derinliklerinde yalnızlık, çaresizlik, tükenmişlik, ruhsal hastalıklar ile birlikte kullanılan ilaçlar ya da umutsuzluk gibi sebepleri vardır. Bunlar insanları intihara sürükleyen sebeplerin sadece birkaç örneğidir. Tabi bu hisleri her birey farklı süreçlerde yaşar ve her bireyin olaylara karşı toleransı birbirinden farklı olabilmektedir. Bazıları yıllardır olumsuz durumlarla karşı karşıya gelse de olaylara karşı göstermiş olduğu tutum ve davranışları ya da olayları değerlendirmeleri diğerlerinden farklı olabilir.

Son zamanlarda intihar vakalarını gazetelerde, televizyonlarda ya da çevremizden sıklıkla duyar olduk. Hatta çoğu zaman intiharı deneyimlemiş kişileri tanıyan insanlar ‘’Bir anda nasıl yaptı? Hiç beklemezdik.’’ gibi serzenişte bulunurlar.

İntihar edecek kişi sinyallerini önceden verir!!!

İntihar düşüncesi olan kişide genel olarak şunlar yaşanır:

‘’Artık katlanamıyorum’’, ‘’Ölmek istiyorum.’’, ‘’Bıktım artık!’’ gibi olumsuz nitelikte cümlelerle sanki size problemin şiddetini vurgulamaktadır.

Aslında olan yaşamı sonlandırma değil, olayları sonlandırma isteğinden gelir.

Size düşen görev etrafınızda olumsuz, enerjisi düşük, sık sık alkol alma isteği duyan depresyon yaşayan ya da hayata karşı ilgileri kaybolan insanların sessiz çığlıklarına kulak vermenizdir. Çünkü intihar düşüncesi olan insanlar, yalnız kalma isteğinde bulunup, umutsuzluğu tanımlayan ifadelerde bulunmaktadır. Bu intihara meyilli olan insanların tipik bir özelliğidir. Eyleme dönüşmesi birdenbire de gerçekleşebilir, zamana da yayılabilir.

İletişim kurmaya çalışıp, kişiyle birebir ilgilenmeniz, destekte bulunmanız, cesaretlendirici nitelikte konuşmalarız son derece önemlidir. Empati yaparak anlamayı deneyip, üzüntülerini paylaşabilirsiniz.

Öte yandan intihar düşüncesi bulunan kişiye ya da zamanında en az bir kez intihara meyillenmiş bir kişiye, bu düşünceleri tekrar tekrar aklına getirmek, uyarıcılarda bulunmak son derece yanlış bir davranıştır. Sizin hatırlatmalarınız olumsuz durumlar karşısında ilk olarak intihar etmeyi akıla getirecektir.

Düşüncelerini destekler nitelikte sohbetlerden kaçının. ‘’Haklısın. Çok zor bir durumdasın. Ben olsam kaldıramazdım.’’ gibi cümleler yapılan en büyük hatalı davranışlardan biridir. İster istemez karşınızdakine tek çözümün ölüm olduğuna inandırırsınız. Duygularınızı soğukkanlılıkla paylaşın. Gereksiz duygusallıklara yer vermeyin.

Bunların yanı sıra çevrenizde bu tarz intihara meyilli kişiler varsa mutlaka uzmana danışarak hareket etmeniz gereklidir. Bu sayede olası riskli durumları ortadan kaldırabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum