Esra Şanlı

Esra Şanlı

Saglık

İLK AŞKIN ZİHİNDEKİ DERİNLİĞİ

31 Temmuz 2017 - 11:50

Hepimiz bir zamanlar âşık olduk. Bu aşkı bazılarımız çocukluk yıllarında yaşadı, bazılarımız ergenlikte, bazılarımız ise yetişkin dönemlerde. Bunu genel olarak zihnimizde hatırlarız fakat aslında durum böyle değildir. Çünkü hepimiz için aşkı yaşadığımız ilk an 3-5 yaş arasındaki dönemde başlar ve çoğuları bu durumu kendi benliğinde kabul görmese de âşık olduğumuz ilk karakterler her zaman anne ya da babamız olur.

BİLİMSEL OLARAK AÇIKLANIŞI OUDİPUS VE ELEXTRA COMPLEX OLARAK GEÇER BU DÖNEMDE CİNSEL KİMLİĞİNİ KEŞFEDEN ÇOCUĞUN ‘’KENDİSİNDE OLMAYAN’’ CİNSEL ORGANA OLAN İLGİ VE MERAKINDAN GELDİĞİ BİLİNMEKTEDİR.

Gelişim psikolojisinde 3-5 yaş arasındaki süre ‘’fallik dönem’’ olarak adlandırılır. İlk sinyallerini ‘’Baba ben büyüyünce seninle evleneceğim. ya da ‘’Baba neden annemle uyuyorsun?’’ gibi cümlelerle başlayıp anneyi ve babayı zamanla kıskanmalar başlar. Freud Oidipus kompleksi erkek çocukların babalarını kıskandığı ve rakip olarak gördüğü, sebebinin annesine olan aşkından dolayı olduğunu açıklamıştır ve yunan mitolojisinde annesine aşkından dolayı babasını öldürüp annesiyle evlenen Oidipus’tan aldığı varsayılmaktadır. Böyle anlarda erkek çocuk babası gibi davranır. Babasının parfümünü sıkıp, babasının gömleklerinden giyip, babası gibi traş olma isteği olabilir. Anneyle babanın yakınlaşmasına tanık olduğu zaman ise birden babaya karşı saldırgan tavırlarda bulunabilir. İlk izlenim olarak babayı taklit ettiği sanılsa da burada aslında babasıyla güç yarışı içerisindedir ve zamanla babasının üstünlüğünü anlayıp bu durumdan ailenin gösterdiği yumuşak tutum sayesinde kurtulacaktır. Sonrasında hayatında olan kişilerde annesinin özelliklerine benzeyen kişi ile evlenme isteği yerini alacaktır.

Elektra kompleksi ise aynı durumun kızlar üzerinde etkisinden söz edilir. Bu kompleks içerisinde kız çocukları babasına hayrandır ve babasına olan aşkından dolayı annesine karşı kıskançlığı vardır. Hatta böyle durumda bazen annesinin kıyafetlerini giyip, annesi gibi makyaj yapıp babaya göstermeler olabilir. Çocuğun dünyasında anne artık bir rakip olmuştur ve yeri geldiğinde annesi ile babasının aynı yatakta yatmalarına bile sinirlenebilir.

SAKIN BU HATAYI YAPMAYIN!!

Çocuklarıyla bu dönemde samimi ilişkilerinden dolayı birbirlerini kıskanan anne ya da babaları da görmekteyiz. Çocuklarına sert bir ifadeyle yaptığının büyük bir ayıp olduğunu söyleyip utanmalarına sebep olacak hareketlerde bulunmuşlardır. Bu davranış ebeveynler arasında yapılan büyük bir yanlışlıktır. Anne kızını kıskanıp babayla arasında olumsuz duygular oluşursa çocukta psikolojik travmaya sebep olabilir. Böyle bir durumda anne sakin kalıp panik yapmamalıdır. Bu durum sadece bir geçiş dönemidir. Bu sürecin birlikte üstesinden gelmek gerekir. Belirli süre sonunda kız çocukları anneye rakip olmak yerine annenin güçlü olduğunu kabullenecektir. Ve ileriki zamanlarda hayatına giren erkeklerde babasına benzeyen kişileri tercih etmek isteyecektir.

Peki ya bu dönemlerde aileler ne yapmalı??

Öncelikle bilinmelidir ki bu davranışın temeli çocuğun cinselliği keşfetmeye başlamasıdır ve cinsellik her yaşta önemli bir konudur. Çocuğun cinselliği içeren sorularında aile ayıp

karşılamamalı olabildiğince sorduğu sorulara doğru bir ifadeyle cevap vermeye özen göstermelidir.

Anne ve baba 3 yaşından sonraki zamanlarda ev içerisindeki hareketlerine dikkat etmelidir. Bunlara birkaç örnek verecek olursak 3 yaşından sonra çocukla birlikte yatılmamalı, anne-baba ev içerisinde çıplak gezmemeli, anne-babanın çocuklarına aşkım, sevgilim, bebeğim gibi hitap sözcüklerini kullanmamalı, çocuğun genital bölgesine kesinlikle dokunmadan sevilmeli,3 yaşından sonra çocukla birlikte duşa girilmemeli, anne-babanın çocuklarını dudaktan öpmekten kaçınması gereklidir.

Yapılan bir hata ise eşlerin sevgilerini sadece yatak odalarında göstermelerinden gelir. Aslında ebeveynler çocuklarının yanında sevgilerini göstermenin ya da birbirlerine sarılmanın ayıp olduğunu ya da çocuğun kıskanabilme ihtimalini düşünmemelidir. Çocuk anne ve babanın birbirini sevdiğine tanık olmalıdır. Anne baba rahatça el ele tutuşabilirler ya da birbirlerine sarılabilirler. Çocuk bu durumu zaman içerinde daha olumlu karşılayacaktır. Anne-baba çocuğun saldırgan tavırlar gösterdiği sırada bu durumu yumuşak bir dille ifade etmelidir. Çocuk burada öğrenmelidir ki; aile içinde herkesin farklı bir rolü ve yeri vardır bu sebeple herkes farklı şekillerde sevgi ve ilgi alacaktır.

Çocuk rakip olarak gördüğü anne ya da babasının daha güçlü olduğunu anladığında bu savaşı kaybeder. Bu karmaşadan bu sayede kurtulur. Çocuk bu dönemi atlattığı zaman sizi rol model alacak ve bundan sonraki yaşamında kız çocuklar annelerini, erkekler ise babalarını örnek alacaktır.

Bu dönemde ebeveynlerin bu süreci sevgi ve hoşgörüyle karşılaması yapılabilecek en doğru davranıştır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum