Esra Şanlı

Esra Şanlı

Saglık

Ebeveynlerin Büyük Hataları

03 Mayıs 2017 - 16:59

Çocukların yanında korku filmi izlemek ya da çocuklara korku içeren oyunların oynatılması ebeveynlerin yaptığı büyük yanlışlıktır!!!

Çoğu ailelerin bilerek ya da bilmeden yaptığı hatalı davranışları vardır. Bu hataların bazılarını danışanlarımda görmekteyim. Gördüğüm başlıca sebeplerden bir tanesi; ailelerin, çocuklarının yanında korku filmi izlemesidir. Görünürde hafif sebep olarak bilinse de çok ciddi problemler doğurabilir. Bunlara örnek verecek olursak; Enürezis(idrar kaçırma),Akıcılık bozukluğu( kekemelik) ya da İstem dışı devinim(tik bozukluğu) çocuklarda korku ve şiddet temalarının psikolojik sonuçlarının bazılarıdır. Bu bozukluklar çocukların işlevsellik alanlarında düşmesine neden olur. Tek başına olduğu gibi aynı anda da gerçekleşmesi mümkün olabilir. Bu da çocuğun günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Bu tür bozuklukların sebeplerinin başında kaygı, korku ve stres gelir. Ailelerin korku ve şiddet içeren filmleri izlerken, çocukları yanlarında bulundurmaması gereklidir. Fark etmeden denk geldiği sahnelerde ise çocuk bilinçlendirilmeli ve gerçeğe uygun olarak bilgilendirilmelidir. Bu tür filmlerin tamamen hayal ürünü olduğu ve gerçekleri yansıtmadığı çocuklara vurgulanmalıdır. Eğer ki filmin tamamı çocuğun izlemesine fırsat verilirse çocuk kendi hayal gücüyle filmi bağdaştırıp uzun süre filmin etkisinden kurtulamamaktadır ve zamanla diğer süreçlerde gece yatağında alt ıslatma, karanlık korkusu, yalnız kalamama, tuvalete tek başına gidememe gibi sorunlarla karşılaşılır.

Bu konuda ailelere tavsiyem; son derece bilinçli olmalıdır çünkü bazen önemsiz sanılan konular ciddi problemler olarak karşımıza çıkabilir. Bu durum bilgisayar oyunları için de geçerlidir. Gerek çocuğun davranışları gerekse bilgisayar ya da tabletlerindeki oyunlar sık sık takip edilmelidir. Gerekirse bu konuda çocuğa kısıtlamalar getirilmelidir. Çocuklar oyunun vermiş olduğu heyecanla o anda fark edememiş olsa bile zaman içerisinde çocuktaki negatif etkiler gözlemlenmektedir.

Bilinçli anne-baba çocuğun davranışlarını gözlemler!

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ebeveynler çocukların davranışlarını her zaman takip etmelidir. Anormal durum varsa, her zamandan farklı davranışlar sergiliyorsa çocuğa bu davranışın sebebi sorulmalıdır. Okul çağında yaşça büyük çocuklar kendi aralarında korku filmi deneyimlerini anlatırken yaşça küçük çocuklar bu durumdan etkilenebiliyor. Çocuk bu durumu aileye bahsettiğinde ailelerin doğru bilgiyi çocuğa aktarması şarttır. Ailenin çocukların korkularını destekler nitelikte konuşması çocukların korkularını pekiştirmesine sebebiyet verebilir. Gerektiği zamanlarda ise konusunda uzman kişilerden bu konuda destek alınması yapılması gereken en temel davranıştır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 2 Yorum