Esra Şanlı

Esra Şanlı

Saglık

Depremin travmatik sonuçlarından kurtulma

02 Haziran 2017 - 11:43

Son zamanlarda hepimiz panik içerisindeyiz. Merkezleri Saruhanlı ve Gölmarmara ilçelerimizdeki büyük sarsıntıdaki depremler sebebiyle halk panik halinde. Şuana kadar can kaybı yaşanmasa bile mal kaybı ve yıkımlar insanların psikolojilerini sarsıntıya uğrattı. Büyük bir çoğunluk ya uyuyamıyor ya da paranoyak düşüncelerin sebebiyle düzenli uyku sürdüremiyor. Hele ki birkaç gün daha süreceği düşünceleri iyiden iyiye insanları paranoyaklaştırdı.

Öncelikle şunu unutmamalıyız ki deprem insanı öldürmez hazırlıksız olmak tedbirliksiz insanı öldürür. Çünkü deprem son derece normal bir doğa olayı olmasına rağmen önlem alınmaması yıkıcı durumlarına sebebiyet verir. Be nedenle her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olunmalıdır. Bunun içinde ev içerisinde eşyaların sağlamlığına, binanın sağlamlığına ve sabitliğine dikkat edilmeli ya da deprem çantası hazırlanmalıdır. Çünkü bu tarz hazırlıkların yapılması insanı rahatlatıp kafasında olası en büyük kötü senaryoları engeller. Olumsuz düşünceleri zihinden uzaklaştırır.

Her insanın düşünceleri, olaylara karşı gösterdiği tepkileri ya da stresle olan mücadeleleri birbirinden farklıdır. Bu sebepten deprem psikolojisinde her birey depreme olan stres tepkilerini farklı şekilde yorumlar. Kimi insanlar umutsuz, içe dönük tavırlar gösterse de kimileri felaket habercisine benzetilir. Kendi yaşadığı stresli durumdan kaynaklanan aklından geçen kötü senaryoları, sanki yaşanacakmış gibi çevresine anlatır. Kendi panik yaptığı gibi insanları da paniğe sürükler. Bu da bireyin hayatında işlevsellik alanlarında azalmalara neden olur ayrıca yaşam kalitesini düşürür.

Size düşen görevler; asılsız haberler ya da yorumlara kulak vermemeniz, depremden kaynaklanan kaygının üzerinde devamlı olarak olumsuz inançlarda bulunmamanızdır. Bu dönem elbette zor ve sancılı bir dönemdir. Son derece sakin kalıp, sabırlı olmanız sizin için yarar sağlayacaktır. Unutmayın ki sizin gibi herkes aynı duyguları yaşamakta. Bu dönemde dayanışma içinde olup sevdiklerinizle duygularınızı paylaşmanız gereklidir. Birlikte olduğunuz mesajını birbirinize hissettirmelisiniz.

Yalnız kalmayın ve sizi anlayan, dinleyen insanların yanında zaman geçirmeye çalışmalısınız. Zihninizde korkunç, genelleme yapan, ölüm ve yok olma düşünceleri varsa zihninize ‘’dur’’ emri verip, olumsuz düşünce ve inançları sonlandırmalısınız.

Bazı insanlarda depremin yıkıcı etkisinden sonra post travmatik stres bozukluğu denilen travma sonrası stres bozukluğu yaşanır. Bu durumlarda kişi olayları sık sık hatırlar, uyku problemleri yaşar, depremi anımsatan her şeye karşı aşırı tepkiler verir, hayata karşı ilgi kaybı yaşayıp kendine yabancılaşma yaşar, kişilere bağımlılık, yalnız kalamama olabilir ve bu durumlar 1 ay geçse bile devam eder. Bu gibi klinik boyutlara ulaşan durumlarda psikolojik destek alınması en temel davranış olmalıdır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum