Esra Şanlı

Esra Şanlı

Saglık

Bağırmak sorunu çözmez sadece olayları erteler..!!

07 Haziran 2017 - 14:26

DİKKAT EKSİKLİĞİ/AŞIRI HAREKETLİLİK BOZUKLUĞU

ÇOCUĞUNUZ SİZ ONA BİRŞEYLER ANLATTIĞINIZDA SİZİ DİNLEMİYORMUŞ GİBİ GÖRÜNÜYORSA, SÜREKLİ BAŞKA ŞEYLERE İLGİLERİ DAĞILIYORSA,SÖYLENENİ UNUTUP EŞYALARINI KAYBEDİYORSA,PLANLAMA VE ORGANİZASYON YETENEĞİ YOKSA,BİLGİLER HAFIZALARINDA KALICI DEĞİLSE aman dikkat!!! DİKKAT EKSİKLİĞİNİN İŞARETİ OLABİLİR.!!!

Bunun yanı sıra aşırı hareketlilik, yerinde duramama, eşyalarına sürekli zarar verme, devamlı konuşma ve hareket etme ihtiyacı, bitmek tükenmeyen enerji varsa buda hiperaktivite belirtileri arasındadır. Hiperaktivite klinik boyutta olan durumlarda konulan bir tanıdır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu(DEHB) birbirinden ayrılamaz, biri diğerinin alt tipi sayılır.

Hiperaktivite hareket isteğinden kaynaklı dikkatin dağılmasıdır diyebiliriz. DEHB olan çocukların genelinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bir arada bulunur fakat dikkat eksikliği durağan çocuklarda da olabilir. DEHB bozukluğu olan her çocuğa hiperaktiftir demek yanlış bir söylemdir. Durağan, sakin, sessiz çocuklarda da dikkat eksikliği görülebilir. Bu ikisi sadece zincirin birbirini tamamlayan parçalarıdır. Her iki durumda da çocukların yaşadığı zorluklar akademik ve sosyal alanlarda yaşadığı ciddi sorunlardır ve bu çocuklar akranlarıyla ilişkilerinde ve arkadaşlık kurmada ciddi sorunlar yaşarlar.

DEHB TANIMI NEDİR

Tıptaki ismi dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olarak geçer. Nörobiyolojik bir hastalıktır. Sebebi tam olarak bilinmese de genetik faktörler ya da çevresel faktörler de etkilemektedir. Çocukluk zamanında ortaya çıkan bu hastalık erken teşhis ve tedavi olmazsa yaşam boyu devam eden bir rahatsızlıktır. Çocuklarda yaygın olara görülebilir. Toplumumuzda çocukların %2-3 ünde görülür.

Kimlerde görülür

DEHB çocukluk yaşlarında başlayıp tedavi edilmezse gençlik ve yetişkinlik dönemlerine kadar süren bir rahatsızlıktır. Belirtilerin birden fazla ortamda kendini göstermesi gerekir. Yani tek başına evde ya da okulda DEHB belirtileri varsa yeterli değildir. Çocuk evde, okulda sosyal ortamda da belirtileri taşıması gerekir. Son dönemde yapılan araştırmalar DEHB’li kişilerin ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip olduğunu göstermektedir.Yanlış bilinen bir gerçeklik vardır ki; kesinlikle bu kişiler tembel değildirler. Mozart, Benjamin Franklin, Abraham Lincoln, JustinTimberlake, Albert Eisntein, Salvador Dali gibi ünlülerin DEHB’li oldukları düşünülmektedir. Ayrıca Bill Gates, Walt Disney gibi birçok başarılı iş adamının da DEHB’li olduğu bilinmektedir.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Çocuğun okulda başarısız olmaması ve derslerde gerileme yaşamaması için erken teşhisin yapılması ve buna bağlı olarak gerekli tedavilerin yapılması son derece önemlidir.

Toplumda DEHB olan çocuklara etiketlemeler yapılmaktadır.Bunlara örnekler verecek olursak en sık kullanılan etiketlemeler ‘’yaramaz,şımarık,tembel..’’. Çocuğa yapılan bu tarz

tutum ve davranışlar zamanla çocukta özgüven kaybı yaşamasına sebep olur. Özgüven kaybı yaşayan çocuk derslerde ve sosyal yaşamda yeterli performans göstermemesinden dolayı da çevre ile ilişkilerinde gerileme devam edecektir.

Aile çocuğunda bu belirtilerin birkaçını fark etmişse öncelikli olarak çocuk psikoloğuna gidilmeli ve daha sonrasında aile, öğretmenler ve psikologla işbirliği halinde çalışılmalıdır. Gereken noktalarda hekim kontrolünde ilaç tedavisi uygulanabilir.

AİLEYE DÜŞEN TEMEL GÖREVLER

Öncelikle ailenin unutmaması gereken nokta DEHB olan çocuğun bile isteye bazı davranışları göstermediğidir. Aileler böyle bir yanılgıya düşüp çocuktan büyük beklentiler içine girmekte ve beklentiler gerçekleşmeyince de hayal kırıklıkları kaçınılmaz olmaktadır. Siz verilen görevler ve sorumluluklar yerine getirilmeyince çocuğa ısrarcı olup kötü söylemlerde bulunursanız çocukta kaygıya, özgüven eksikliğine, utangaçlığa sebep olabilirsinz. Yapmanız gereken öncelik çocuğa olan beklentiyi düşürmektir.

Gün içerisinde çocuğa verilen görevler net olarak söylenmelidir.Dolandırarak,uzun uzun cümleler kurmak çocuğa sıkıcı gelip dikkatin dağılmasına sebep olur bu yüzden söylemleriniz kısa,basit cümleler ve direkt sonuca odaklı olması etkili bir çözümdür. Bunları yaparken de göz teması kurmak önemlidir.

Evin belirli bir noktasına hatırlatıcı görevler yazılabilir. Örneğin buzdolabının ya da aynanın üzerine ip uçları bırakılabilir. Çocuğun devamlı görebileceği yerde bulunması gereklidir.

Sizin yapacağınız aşağılamalar onu başarıya götürmeyecek!!

Çocuğun derslerinde düşüş görüldüğünde çocuğa kırıcı sözlerde bulunmayınız. Çünkü sizin bağırmanız ya da hakaret etmeniz onun beyin çalışma sistemini etkilemeyecek. Fazla mükemmeliyetçi olmaktan kaçınmalısınız. Eleştirmek yerine pozitif yönlerini bulup davranışların pekiştirilmesini sağlayın. Çünkü övülmek motivasyonu arttırır ve çocukta kendini geliştirmek için çaba gösterir.

Çocukların televizyon, telefon ve bilgisayarda vakit geçirmesine kısıtlamalar getirilmelidir.Çünkü DEHB olan çocuklar dikkat gerektirmeyen oyunları oynar.Çocuklar burada beynini yeterli çalıştırmadığı için zamanla dikkat eksikliğinin şiddeti artacaktır.

Çocuğun sosyal becerileri geliştirilmeli, farklı sosyal aktivitelerde bulunabilir. Aile de böyle zamanlarda çocukla birlikte zaman geçirebilir.

Odasında, çalışma masasında dikkati dağıtacak unsurlar ortadan kaldırılmalıdır çünkü süslü ve dikkat çeken eşyalar dikkat eksikliği olan çocuklarda olumsuz etki yaratır.

Unutmayın ki DEHB olan çocuklar bu davranışı sizi cezalandırmak için yapmaz. Sevgi ve hoşgörüyle yaklaşırsanız sorunların üstesinden gelmek kolaylaşacaktır

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum