Esra Şanlı

Esra Şanlı

Saglık

AYNI KUTUPTA DÜŞÜNCEYE SAHİP AİLELERDE ORTAYA ÇIKAN YIKICI DURUMLAR

30 Haziran 2017 - 22:46

Çocuğuma bir haller oldu, beklenmedik davranışlar gösteriyor, artık birbirimizin dilinden anlamıyoruz gibi cümleleri sık sık duyarım. Geneline bakarsak bu söylemler çocuğun 11-12 yaşına gelmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Çocukluk döneminden oldukça farklı biyolojik ve ruhsal değişimler ortaya çıkmaya başlamıştır.

Panik yapmayın. Çocuğunuz sadece ergenlik döneminde.

11-19 yaşları arasında çocukluk ve yetişkinlik arasında sıkışıp kalma durumunu ergenlik olarak isimlendirebiliriz. Bu dönem bedensel ve ruhsal değişimlerin toplamıdır ve bu süreçte çocukta aynı gün içerisinde birden fazla duygu durumunu muhtemel görebiliriz. En sık görülen duygu durumu; korku, endişe, öfke, sevgi, alınganlık olarak karşımıza çıkabilir.

ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ ÇOCUĞUN PSİKOLOJİK DUYGU DURUMU EMPATİSİ

Bu dönemdeki çocuk, sahip olduğu biyolojik değişimler sebebiyle yoğun bir şekilde özgüven eksikliği yaşıyor olabilir. Sesindeki çatallaşma, fiziksel görünüşündeki çirkin görüntü, birden değişen kilo artışı, vücudun çeşitli yerlerinde kıllanma, sivilce çıkması, çocukta sıkıntılı, agresif duygu durumu oluşturur. Bütün bu değişimler çocuğu felsefik düşüncelere iter. Çoğu zaman kimlik sorgulaması ve çevresine güven problemi yaşayabilir. Fakat bu durum her çocuk için aynıdır diyemeyiz. Çocuklardaki davranışsal değişikler 2 ayrı grup olarak karşımıza çıkabilir. Kimi çocuk içine kapanık, çevresinden bağımsız, yalnız kalma isteği yaşasa da bazı çocuklar bu durumdan tamamen farklı narsitliğe kadar giden özgüven patlaması yaşayabilir. Yoğun bir şekilde kendini kanıtlama isteği vardır.

Ailelere tavsiyem bu dönemde toleransınız eskisine oranla artış göstermelidir. Beklentiyi düşürüp sabır ve anlayış seviyenizi mümkün olduğunca yüksek tutmalısınız. Çünkü bu dönem çocuk için otoriteye başkaldırı dönemidir. Sizin göstereceğiniz disipliner tavır aile içinde yıkıcı durumlar yaşatabilir.

Ben merkeziyetçi tavırlar, sürekli odak nokta olma arzusu, kötü alışkanlıklara eğilimler bu dönemde yaşanacaktır. Böyle anlarda ailelerin baskıcı otoriter tavırları çocuğu kendilerinden uzaklaştıracaktır. Anlayışlı olmak, onun görüş ve fikirlerine saygı duymak başlıca prensibiniz olmalıdır.

Sinirli kişiliklerin ev içerisinde yarattığı yıkıcı durumlar…

Bütün sorumluluğu babaya vermeyin. Babaların genelde otoriter ve disipliner davranış kalıpları vardır. Çocuk yanlış davranış sergilediğinde anneler bu sorumluluğu babaya yüklerler. Babalar üzerindeki yoğun sorumluluğun etkisi ile ani, dürtüsel tepkiler verebilmektedir. Bu sorumluluğu anne ve baba ortak paylaşmalıdır. Eğer kişilik yapınız çocukla aynı doğrultuda ise yani baba ve çocuk bu dönemde sinirli, öfkeli duygu durumu içerisindeyse baba ve çocuk arasında çatışmalar kaçınılmaz olacaktır. Bu durum çocukta kin ve nefret duygusunu yaratacaktır. Bu sebepten çiftlerden daha sakin olan taraf bu sorumluluğu üstlenmelidir.

ASLA YAPMAMANIZ GEREKEN DAVRANIŞLAR!!!

‘’Bu kadar saat telefonda kimle konuşuyorsun?’’, ’’o çocuk da kim?’’, ‘’arkadaşlarına güvenmiyorum’’… Bu tarz cümleleri söylemek yapılan en temel hatalardandır. Kısıtlamalar, verilen cezalar çocukta tartışmaların şiddetini arttıracaktır ve hiçbir şekilde çocukta pozitif geri dönüşümler sağlanmayacaktır. Fikirleriniz çatışmacı olmak yerine uzlaşmacı olmalıdır. Eleştirel tavırlardan uzak durup, beklentiler konusunda daha makul olmalısınız.

Olumsuz durumlarla karşılaşıldığında sakin kalıp, konuşmak için uygun zamanı beklemek gerekir. Onun bir çocuk gibi değil de artık yetişkinliğe aday olduğunun farkına varıp fikirlerini ve düşüncelerini dinlemelisiniz.

Ergenlik dönemi aile için de çocuk için de zor bir süreçtir. Önemli olan nokta aile ve çocuk aynı frekansı yakalayabilmelidir. Unutmayın ki çocuk ancak ergenlik döneminin yaşattığı stres ve baskıyı sizinle birlikte vakit geçirerek atlatabilir. Bu sebeple birlikte geçireceğiniz vakitlere ne kadar özen gösterirseniz bir o kadar size olumlu geri dönüşleri olacaktır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum