Adem ŞAHİN

Adem ŞAHİN


TANRIVERDİ GELDİ…

22 Kasım 2013 - 00:00

Beklenen oldu ve Manisa’ya MKYK Üyesi Hüseyin Tanrıverdi geldi. Bu ifadem iki anlamda da geçerli. Evet Hüseyin Tanrıverdi dün Manisa’ya geldi, esnafla, vatandaşla buluştu. Lokma ve aşure dağıttı. Üç günlük Manisa programı. Gayet normal. Daha önce de seçim bölgesine pek çok kez gelmiş bir milletvekili. Bunda yadırganacak ne var denilebilir.

Gelelim diğer anlamdaki gelişe. Yani havaalanındaki Tanrıverdi’ye. Kalabalık bir grup AK Partili tarafından karşılandı Hüseyin Tanrıverdi. Daha önceki karşılamalar böyle değildi. Uzun araç konvoyu ve farklı bir heyecan.

Daha önce havaalanında veya temayülde Tanrıverdi ile yan yana görünmekten imtina eden aday adayları, meclis üyesi aday adayları bu kez fotoğraf yarışında olduğuna göre, demek ki bu kez hiçbir şey eskisi gibi değil. Çünkü bu kez Tanrıverdi Manisa’ya büyükşehir Belediye Başkan adayı gibi geldi. En azından oraya katılanların düşüncesi öyleydi. Peki ya gelmeyenler. Onların düşüncesi neydi?

Yani eğer bu gelen AK Parti’nin Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ise orada olmayan ilçe başkanları ve il yöneticilerine ne demeli. Bu bir çatlak işareti olabalir mi? Başka türlü yorumlamak imkansız.

Hüseyin Bey otogardaki kahvaltıda artık büyükşehir adaylığıyla ilgili konuda sona gelindiğini, önümüzdeki hafta ismin açıklanacağını söyledi. Kendinden emin bir havası vardı. Demek aday Tanrıverdi. Belli ki Başbakan önümüzdeki hafta onu açıklayacak. İyi de teşkilatın gerisi nerede?

Tanrıverdi’nin adaylığı Manisa’da artık tartışılmaz bir gerçek. Gerçi siyasette 24 saat uzun bir zaman ama iş ortada. Çarşı, sokak bu ismi kanıksadı. Diğer büyükşehir aday adaylarına geçmiş olsun ziyaretleri, Hüseyin Tanrıverdi’ye de her gittiği yerde “Hayırlı olsun” denildiğini duyuyorum.

Teşkilatın önemli bir bölümünün desteğini alan Mehmet Çerçi’nin isminin önümüzdeki milletvekilliği seçiminde yeniden gündeme geleceğini düşünüyorum. Neticede iki dönemin ardından bir dönem dinlenmiş, büyükşehir yarışında da ismini duyurmuş bir aday.

Çarşıda Orkun Şıktaşlı için “Anketten o çıkmış ama hakkı yenildi” gibi yorumların yapıldığını duyuyorum. 2009’da da Sayın Arınç, “Öyle bir aday açıklayacağız ki herkes şapka fırlatacak” dediğinde akla ilk gelen isim Şıktaşlı olmuştu. Ama açıklanan aday Bülent Kar olmuştu. O zaman da Şıktaşlı için “yazık oldu, adaylık onun hakkıydı” yorumları yapılmıştı, bugün de aynı yorumlar.

Serhat Orhan’ın ise yine Turgutlu Belediye Başkan adayı yapılacağı konuşuluyor. Serhat Orhan için konuşulan bir başka konu da belediye başkanlığını bırakıp 2015’teki genel seçimlerde milletvekili adayı olacağı.

Büyükşehir adayının netleşmesinin ardından AK Parti’de gözler ilçe belediye başkan adaylarına döndü. Görülen o ki bu noktada Hüseyin Tanrıverdi belirleyici rol üstlenecek. 2009’da adayların belirlenmesinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç seçici olmuştu, bu kez baş aktör Hüseyin Tanrıverdi. Bakalım Tanrıverdi, Manisa Merkez ve ilçelerde nasıl bir ekiple yola çıkacak?

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum