Adem ŞAHİN

Adem ŞAHİN


BEDESTENDEN NİKÂH SALONUNA

13 Şubat 2015 - 00:00

İki belediye düşünün ki 30 Mart mahalli seçimleriyle yeni kurulmuş, başkanlarının ifadeleriyle göreve geldiklerinde ne belediye binası, ne personeli, ne tebrike gelenleri ağırlayacak bir odaları, ne bir sandalyeleri, ne de bir masaları vardır.

Kapatılıp kendilerine bağlanan belediyelerin yığın yığın borçları da sırtlarına yüklenmiş.

Yeni kuruldukları için mal paylaşımında kendilerine adil davranılmamış.

Tahmin ettiğiniz gibi bu belediyeler Yunusemre ve Şehzade Belediyeleridir.

Yunusemre Belediyesi biraz daha şanslıdır. Eski Köy Hizmetleri binası kendilerine tahsis edilir. En azından başlarını sokacakları bir binaları vardır.

Şehzadeler Belediyesi ise Şehzadeler Kaymakamlığın kendilerine geçici olarak tahsis ettiği odada bir müddet tebrikleri kabul eder ve kuruluşunu tamamlamaya çalışır.

Kısa sürede kuruluşunu tamamlayarak ses getiren hizmetlere imza atmaya başlar.

Bu hizmetlerden birisi de Rum Mehmet Paşa Bedesteni’nin Şehzadeler Belediyesi Nikâh Salonu ve çok amaçlı salon olarak hizmete açılmasıydı.

1 Şubat 2015 Pazar günü yapılan töreninin açılış konuşmasını yapan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “ 30 Mart’ta halkın takdiriyle belediye başkanı olduk. Göreve geldiğimizde hizmet verebileceğimiz hiçbir yer yoktu ve kapatılan belediyelerden dolayı 4,5 trilyon borcumuz vardı. Biz bundan hiç şikâyet etmedik ama haksız bir paylaşım yapılmıştı. Belediyemize hizmet binası, şantiye ve nikâh salonu olacak yerlerle araç gereçler verilmemişti. Derhal kolları sıvadık, gece gündüz demeden çalıştık. Binlerce misafirimizi ağırladık, Belediyemizi kurmak için ne gerekiyorsa yaptık.

Bugün Şehzadeler Belediyesi şehrin merkezindeki bütün hizmet birimlerinde kiracıdır. Ancak bu gün Şehzadeler Belediyesi 65 mahallesinde 165 bin vatandaşa götürdüğü hizmetlerle, hizmet birimlerinde kiracı da olsa vatandaşlarımızın gönüllerinde ev sahibi olmayı başarmıştır. Bugün, 65 mahalleye hizmet götürebilen sağlıklı bir belediye noktasına geldik. Şüphesiz ki bu süreçte en büyük desteği Sayın Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç büyüğümüzden gördük.

Belediyelerin asli görevlerinin içinde nikâh kıymak vardır. Oysaki devir tasfiye komisyonunda nikâh salonu büyükşehir belediyesine bırakılmıştı ki büyükşehrin bu görevi yasal olarak vermesi mümkün değil. Bunun üzerine Bedestenle ilgili talebimizi ifade ettiğimizde, Sayın Başbakan Yardımcımız bizleri kırmadı. Çok şükür ki burada böylesine güzel bir salonun açılışını yapıyoruz” dedi.

Öncelikle başkanımı ekibiyle birlikte hizmetlerinden dolayı kutluyor daha nice hizmetlere imza atacağına inanıyorum.

İleriki yıllarda bu bölgede yapılacak çalışmalarla burada yeni bir cazibe merkezi oluşturularak eski Manisa yaşantısı canlandırılabilir. Böylece bu bölge turizme de açılmış olur ve çok sayıda turist çekebilir. Yerli ve yabancı turist gelince bu bölgedeki esnafın da yüzü gülmüş olur.

Kurşunlu Han ve Yeni Han yasal yollardan Şehzadeler Belediyesine tahsis edilirse buraların bakımı, işletilmesi başarılı bir belediye tarafından sağlıklı bir şekilde yerine getirilir kanaatindeyim.

Gelelim Rum Mehmet Paşa’ya ve nikâh salonuna dönüştürülen Rum Mehmet Paşa bedestenine.

Rum Mehmet Paşa, İstanbul yerli Rumlarından bir ailenin çocuğudur. Devşirme sistemine alınarak Müslüman olur. Belirli aşamaları başarıyla kat ederek Fatih Sultan Mehmet zamanında sadrazamlığa kadar yükselir.

Rum Mehmet Paşa, Bedesteni eski Perşembe pazarında balık ve peynir satılan yerde İstanbul’da yaptırdığı cami ve medreseye vakıf olarak inşa ettirir. Dış cephede 29 dükkân yer almıştır. Burası bir zamanlar soğuk hava deposu olarak da kullanılmıştır

Bedesten, Çeşnigir Cami ve Cumhuriyet hamamı ile birlikte güzel bir çevre dokusu oluşturur.

Bedestenin dört ayrı girişi vardı. Dolap olarak tabir edilen bölümleri önceki yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından küçük bölümlere ayrılarak satılır. Böylece mimari özelliği bozulur.

Rum Mehmet Paşa Bedesteni, Manisa’da yoğun alışverişin yapıldığı bir mekân olarak yüz yıllarca hizmet vermiş, Ahi Evran törenleri burada yapılmıştır. Burası aynı zamanda banka ve borsa görevi de görmüştür. 500 yıldır ayakta duran ve son yıllarda tinercilerin meskeni olan ve bakımsızlıktan kaybolmak üzereyken Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın desteğiyle Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore ettirilip Şehzadeler Belediyesi’ne devredilir. Belediye tarafından nikâh salonu ve çok amaçlı salon olarak hizmet vermeye başlar. Burada nikâh kıydırarak evlenecek tüm çiftlere ömür boyu mutluluklar diliyorum.

Kalın sağlıcakla.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum