Soma Teknolojik Sera Alanı Fizibilite Çalışması İşbirliği Protokolü İmzalandı

Zafer Kalkınma Ajansı ile Manisa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Soma Kaymakamlığı, Soma Belediye Başkanlığı, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Soma İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Soma Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş. ve EÜAŞ Genel Müdürlüğü Soma Termik Santrali ve Koordinasyon İşletme Müdürlüğü arasında gerçekleşen; “Soma Teknolojik Sera Alanı Fizibilite Çalışması İşbirliği Protokolü” 15.02.2019 tarihinde taraflarında katıldığı bir törenle imzalandı.

Soma Teknolojik Sera Alanı Fizibilite Çalışması İşbirliği Protokolü İmzalandı
16 Şubat 2019 - 17:03

Protokolün amacı, Soma İlçesi Yırca Mahallesi sınırlarında bulunan mülkiyeti Soma Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş. ne ait parseller üzerinde; Soma Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş. firmasının termik santralinden sağlanan buhar ile ısıtılacak Teknolojik Sera Alanı kurulması projesi için fizibilite raporu hazırlatılması işinde koordinasyonun sağlanmasıdır.

Soma’da Tarıma Dayalı Teknolojik Sera Bölgesi kurulması ile ilçenin istihdamına ve ekonomik hareketliliğine katkı sağlanacağını ifade eden Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Teknolojik Sera Bölgesi kurulması ile tarımsal yatırım ve üretimde verimliliği arttırmayı, tam otomasyonlu seraların kurulmasını sağlamayı, çiftçilerimize örnek olacak bir model oluşturmayı, yaygınlaştırmayı, mevcut kaynakların sera ısıtmasında kullanılarak önemli bir maliyet unsuru olan ısıtma giderlerini en aza indirmeyi, kadın istihdamını artırmayı, topraksız tarıma geçilerek tarımın sürdürülebilirliğini amaçladıklarını dile getirdi. Projenin ilçe ve ilimiz adına hayırlı uğurlu olmasını dileyen Öztürk, Teknolojik Sera Alanı olarak Yırca Mahallesi’ni seçme sebeplerinin ise Termik Santrale yakınlık, hat döşeme maliyetinin düşüklüğü ve Yırca Mahallesi’ndeki eski kül depolama alanını tarıma kazandırmak gibi nedenlerden dolayı olduğunu söyledi.

Protokol İmza Törenine; Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Soma Belediye Başkanı Ali Tulup, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk ile Soma İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili Hayati Aslan katıldı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum