SOMA'DA SENDİKALARIN ŞİRKET AVUKATLIĞINA SOYUNMASINDAKİ AMAÇ NEDİR ?

Son günlerde Soma Torku Termik Santrali Üretim A.Ş tarafından üretim durdururuz hamlesi yılbaşı akşamının ertesi günü kısmi olsada bir kaç saatliğine bölgesel ısıtma sistemini durdurak vatandaşa yansıttı.

SOMA'DA SENDİKALARIN ŞİRKET AVUKATLIĞINA SOYUNMASINDAKİ AMAÇ NEDİR ?
08 Ocak 2020 - 10:37 - Güncelleme: 08 Ocak 2020 - 20:33

Bugün daha öncede olduğu gibi yine sahneye Tes-İş Sendika başkanı Fehmi Tokgöz ortaya çıkarak yine şirketin sözşörlüğüne ve avukatlığına soyunarak şirket adına tüm gerekli açıklamaları bizzat-i yerine getirmiştir.

Tokgöz'ün açıklamalarına ana başlıklar halinde bakıp tek, tek vatandaşa doğru bilgiler vermek istedim. Senin ne kadar bilgin var diyenler olabilir. Evet, haklılar ama bu konuya vakıf olup toplantılara katılanlara bakınca en az onlar kadar ve daha fazla bilgiye sahip olduğumu net ifade edebilirim.

Sayın Tokgöz, şirketin avukatlığını yaptığı şu süreçte bugün gazetelere nasıl açıklamalar yapmış bakalım sonra eksikleri tamamlayalım.

Tokgöz,
"Firma filtre konusunda üzerine düşeni yapmaya hazır demiş ve eklemiş; Konya Şeker yetkililerinin Baca Gazı Arıtma (BGA) tesisinin yapımı ile ilgili ihale sürecinin son aşamaya geldiğini en kısa sürede ihale sürecinin tamamlanacağını ihale bittikten sonra altı ay gibi projelendirme süresinin olduğunu akabinde temeli atılarak montaj işlemlerinin başlayacağını net bir şekilde beyan etmişlerdir." demiş.
Ve devam etmiş Torku avukatı sayın başkan
Fehmi Tokgöz;
"Teşvikler hakkında yalan haberler dolaşıyor. Kamu oyunda özelleştirme sonucunda santralleri alan firmalara nakit olarak teşvik pirimleri verildiği algısı oluşmuştur ABH yetkililerinden aldığımız bilgiye göre;
Kamuoyunda son günlerde bir kısmı bilgisizlikten bir kısmı kasıtlı olarak kapatılan santrallara aslında BGA tesisi yapımı için teşvik verildiği ancak buna rağmen şirketlerin BGA tesisi yapmadığı yönünde tamamı ile yanlış haberler dolaşmakta ve maalesef bazı kesimde buna inandıkları belirtilmiştir. Bahsedilen teşvik TEİAŞ’ın ülke enerji arzını sağlamak amacı ile emre amade durumda olan DG santralları, İthal kömürlü santrallar, HES’ler dahil Türkiye’deki bir çok santralla birlikte yerli kömür santrallarına da emre amade oldukları sürece verilen kapasite bedelidir. Bu bedelin BGA tesisi ile hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca bu bedel verilirken bir taraftan da sitem kullanım bedeli vs. adlar altında TEİAŞ bu bedelin büyük bölümünü geri almaktadır. Sistem kullanım bedeli vs. adlar altında şirketlerden TEİAŞ’ın aldığı bedeller 2020 yılı için % 35’e yakın artış göstermiştir.
Ayrıca 04.08.2016 tarih ve 2016/9096 sayılı bakanlar kurulu kararı ile ve 09.07.2018 tarih-703 sayılı KHK ile Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ na (ETKB) tanınan yetki çerçevesinde santralların üretiminin yaklaşık % 50-60 ‘ı EÜAŞ tarafından satın alınmaktadır. ETKB Bakanlık olurunda çevre yükümlülüklerini yerine getiren şirketlere elektrik alım birim fiyatının % 3 artırılarak ödeneceği hükmü bulunmaktadır. Yani şu ana kadar hiçbir şirkete BGA yapımı ile ilgili herhangi bir teşvik verilmediğini belirtmişlerdir.
Valla pessss...pesss cidden yani...
Bundan sanane bunu açıklamak sana mı ? düştü, bunu kamuoyuyla paylaşacak şirketin bir sorumlusu yok mu ?
Neymiş BGA hakkında yanlış ve kasıtlı haberler dolaşıyormuş böyle bir teşvik yokmuş bu teşvik denilen şey kapasite bedeli olarak santrallere ödeniyormuş. Sayın başkan millete eksik bilgi ve kasıtlı yapılan yanlış bilgi dediği şeyi belliki kendisi bilmiyor. Şöyle diyelim kapasite bedeli yıllık ödenir, bunu bu Termik santraller içinde yine 13 Milyon küsur bir bedel olarak ve fazla pay alan Termik santral yine Soma Termik Santralidir. İkincisi teşvik parası ise Termik Santrallere ortak paye edilen yatırım destek ödemesidir. Evet, kamuoyu bayağı eksik bilgiyemi sahip siz mi ? Bunu anlamakta ben güçlük çekiyorum..

Sayın avukat başkan Tokgöz"ün diğer ifade ettiklerine bakalım;
"Netice olarak termik santralin kış mevsimi bittikten sonra kapatılması Soma ekonomisine ciddi manada yaralar açacak ve telafisi mümkün olmayan olumsuzluklar yaratacaktır. Bu olumsuz tablo karşısında Termik Santral Çalışanları, Nakliyeciler Kooperatifi Üyeleri , Rödevans usulü kömür çıkaran madenlerde çalışanlar ve hepsiyle bağlantılı olarak İlçedeki tüm esnaflar yani aileleriyle birlikte yaklaşık olarak 60 bin kişi bu konudan olumsuz etkilenecektir."
Sayın Tokgöz,
Açıklamalarıyla kamuoyunda öyle bir algı yaratıyor ki, sanki yer yerinden oynayacak. 60 kişi dolaylı olarak etkilenecek işsizler çoğalacak iması yapıyor. Peki, kimin dayatması ve sözşörlüğünü soyunarak tabiki şirketin avukatlığını yaparak. Bu nedir; İnsanları işiyle, aşıyla, ekmeğiyle dolaylı yoldan tehdit etmektir. Santral kömürü almazsa 60 kişi bu işten olumsuz etkilenecek denmesi felaket tellallığıdır. Sorunun çözümü için baş sorumlulardan biri sendikadır. Olaylar buraya kadar gelmeden çözüm üretseydiniz niçin bu kadar beklediniz de bu açıklamaları yapma gereği duyup Soma'da oluşabilecek bir kaos için sürekli ateşin altına odun atıyorsunuz. Kimlere ne yolu yapılıyor, kimlerin ne planı var ki taşeronluğuna soyunuyorsunuz.
Madem o kadar ilgilisiniz peki arka planda neler tezgahlanıyor bunların sorularını da alalım bir zahmet..

Soralım o zaman size;
1) Baca Gazı Arıtma sistemi ne zaman ihaleye çıkacak neden net bir tarih vermiyorsunuz ?
2) Büyükşehir Bölgesel Isıtma Sistemini Torku'ya ne zaman kaç liraya devredecek ?
3) Torku, Santrali Katar'lı Araplara satışını ne zaman gerçekleştirecek ?
Sizde, biliyorsunuz ki, 2 yıldır Katar'lı Arap şeyhler tarafından bu santral sürekli ziyaret ediliyor. Sahası geziliyor sistemin nasıl çalıştığı anlatılıyor, bilgi veriliyordu.
4) Sendikanızın şubesi ne zaman kapanacak ?
5) Size bu açıklamalar nedeniyle Şirket ve Sayın vekil arasında nasıl bir köprü vaziyeti gösteriyorsunuz. Bu 3'lü memnuniyet ilişkisinin kimin ne menfaati var.?
6) Yaptığınız büyük planlar doğrultusunda Doğalgazı Soma'ya hangi firma sokacak, bu firma ile kimlerin ortaklığı olacak.?
7) Ortaya koyduğunuz tutum ve tavırla nasıl bir işe ve planlar içine düştüğünüzü görebiliyorsanız ne mutlu o zaman profesyonelsiniz bu işlerde ama görmüyorsanız tasınızı tarağınızı toplayın görevinizden istifa edin yoksa bu işin sonucu itibariyle enkazın altında sizin kalacağınız kesindir. Peki, kendinize hiç vicdan muhasebesi yaptınız mı ? Bu sözşörlük niye...


Saygılarımla
Gökan Özgür Zırhlı

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum