Soma'da Derslik Sorununa Çözüm

Soma Kaymakamı Abdülkadir Karataş, ilçede yaşanan derslik sorununu kökten çözecek '7 Okul 7 Proje' isimli bir proje hazırladı. Projenin tamamlanmasının ardından Soma'da 7 okulda bulunan ikili eğitim öğretimin ortadan kalkması hedefleniyor.

24 Eylül 2011 - 15:09

Proje ile ilgili olarak açıklama yapan Kaymakam Abdülkadir Karataş, "Manisa merkezden sonra Soma ilçesi eğitim öğretim yönüyle derslik paylaşımı ve okul yönü ile eksikliği en fazla olan ilçelerimizin başında gelmektedir. 7 ilköğretim okulumuz halen çift tedrisat yapmaktadır. Buna gerçekten çok üzülüyoruz. Çift tedrisattan tekli öğretime geçmek için bir çaba içerisindeyiz. Bununla ilgili 7 okul 7 proje kapsamında 2011-2012 yılı içerisinde bize katkısı olan eğitim öğretimde desteğini bizlere bugüne kadar gösteren bazı kurumlarımızdan, şirketlerimizden halkı olarak ve Somalılar olarak böyle bir talepte bulunuyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü'müzce arsa yerlerini hazırlıyoruz. Projelerini yaptırmak üzereyiz. 7 okulumuzun bulunduğu alana ek derslikler yapmak sureti ile bu okullarımızı 2 li öğretimden tekli öğretime geçirmek istiyoruz." dedi.

Soma'nın hızlı büyüyen bir şehir olduğuna dikkat çeken Kaymakam Karataş, "Her yıl 500’e yakın aile Soma’ya yeni göç olarak alıyoruz. 500 aileyi bir öğrenci ile çarparsanız toplam 500 öğrenci her yıl Soma’nın nüfus artışına eklenmektedir. Bu yeni okul yapımı, yeni ek derslik demektir. Nüfusu 83 bine ulaşan Soma’da ek derslik ihtiyacı ciddi şekilde kendisini hissettirmektedir. Burada kurumsallaşmış bazı devlet kurumlarına ve özel sektör temsilcilerine bu projelere katkı yapmalarını bekliyorum. Kimler bunlar, öncelikle maden kenti olduğumuz için Maden İş Sendikası'ndan okul beklentimiz vardır. Maden İşçisinin fazla olduğu ve işçisinin alın terinin göz nurunun değer gördüğü böyle bir yerde Maden İş Sendikası'nın katkı sağlamasını bekliyoruz. Şirketlerimiz İmbat A.Ş., Soma Kömürleri A.Ş., Bilgin Enerji, Polat Enerji, Soma Köylere Hizmet Götürme Birliği, SEAŞ Genel Müdürlüğü ve Ege Linyit İşletmeleri Genel Müdürlüğü kurumlarımızdan destek beklediğimizi ifade ediyorum. 'Eğitime Yüzde 100 Destek' kapsamında yapılan her katkının mutlaka olumlu değerlendirildiğini devlet tarafından teşvik edildiğini belirtmek isterim."dedi.

"PROJEYİ VALİMİZE ANLATTIK"

Belediye Başkanı Hasan Ergene de proje ile ilgili olarak açıklama yaptı. Başkan Ergene, "Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta Manisa Valimizi ziyaret ettik. Bu ziyaretin ana konusu Soma'ya yapılacak olan okullardı. Soma'da 7 okulumuzda ikili eğitim öğretim yapılıyor. Kaymakam Bey'in bu konuda çok güzel bir çalışmaları var. Soma'da bulunan kamu kurumlarına ve özel şirketlere okullar yaptırmak istiyoruz. İşbirliği ile hazırlanan bir projemizi vali beyin huzurunda kendisine anlattık. İnşallah Soma'da ikili eğitim öğretim sorununun hepsini bir anda çözmek için gayret edeceğiz. 7 okula 7 ek bina Soma'da eğitimde ihtiyaç duyulan en önemli konulardan biri." diye konuştu.FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum