Seçim Sonucunu Tüketici Güven Endeksi Belirliyor

Seçim Sonucunu Tüketici Güven Endeksi Belirliyor
27 Nisan 2022 - 12:29
 

 

AKP’yi iktidardan gönderecek en önemli göstergenin Tüketici Güven Endeksi olduğunu vurgulayan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu güven endeksi düştükçe AKP oylarının düştüğünü belirtti.

TÜİK tarafından geçen hafta açıklanan Tüketici Güven Endeksi (TGE) 67,3 ile tarihinin en düşük seviyesinde gerçekleşti.

TGE 2004 yılında bu yana aylık olarak hesaplanmaktadır. En yüksek değer ise 106,1 ile 2004 ocak ayındadır.

TGE tüketicinin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmelerini ve gelecek dönem beklentilerini yansıtan bir araştırmadır.

Endeks 0-200 arasında değerlendirilir. Endeksin 100’den büyük olan değerlerde ekonominin iyi olduğu, tüketicinin de iyimser olduğu değerlendirilmektedir.

TGE ile iktidar partisinin seçim sonuçları arasında anlamlı bir ilişki olduğu daha önce yapılan ekonometrik analizlerde ortaya konmuştur.

Yapılan bilimsel araştırmalar AKP’nin aldığı oy oranı ile TGE arasında güçlü bir ilişki olduğu belirtilmiştir. 

Tüketici Güven Endeksinin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada iktidarları deviren en önemli veri olduğunu hatırlatan CHP’li Bakırlıoğlu Tüketici güven endeksinin sadece seçimle değil enflasyonla da doğrudan ilişkisi olduğunu ve enflasyon arttıkça güven endeksi düştüğünü, güven endeksi düştükçe iktidara olan güvenin azaldığını söyledi.

Yaptığı çalışmayı basınla paylaşan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu yaptığı yazılı açıklamada;

Ülkemizde de tüketici güven endeksi ile AKP seçim sonuçları arasında bir ilişki olduğu görülmektedir. 

Özellikle genel seçimlerde AKP’nin aldığı oy oranları ile TGE rakamlarını yan yana yazıldığında çıplak gözle görülmektedir. TGE bir anlamda iktidar partisinin seçim sonucu olarak değerlendirilecekse büyük bir yanılgıya düşülmeyeceği sonucuna ulaşmıştır.

 

 

SEÇİM YILLARI

AKP’NİN ALDIĞI OY ORANI (%)

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ

(TGE

Temmuz 2007 Genel Seçim

46,58

97,2

Haziran 2011 Genel Seçim

49,83

98

Haziran 2015 Genel Seçim

40,87

89

Kasım 2015 Genel seçim

49,49

95

Haziran 2018 Genel Seçim

42,60

91

 

Tablodan da anlaşılacağı üzere; Milletvekili genel seçimlerin olduğu yıl ve aylarda tüketici güven endeksi 95 ve üzeri olduğunda AKP’nin oy oranı yüzde 45 üzerinde oluyor.

TGE 89 ile 91 arasında kaldığında ise oy oranı yüzde 40 ila 42 arasında oluyor.

Nisan 2022 TGE’nin 67,3 olduğu düşünüldüğünde AKP’nin bugün için alacağı oy yüzde 30’u altında kalacaktır. Anketler de bu durumu teyit etmektedir ifadelerine yer verdi.

Enflasyon düşmeyeceği için AKP oylarındaki erime daha da hızlanacaktır diyen CHP’li Bakırlıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; Türkiye şu anda enflasyonun en yüksek olduğu 7. ülke konumundadır. Ekonomistler güven veren ve riskleri azaltan makro ekonomik program uygulamadan enflasyonu kalıcı olarak düşürmenin mümkün olmadığını, müdahale edilmezse enflasyonun üç haneli rakamlara çıkacağını ülkemizin hiperenflasyona adım adım gittiğini söylemekteler.

Hayat pahalılığı, enflasyon tüketici güvenini her gün daha da düşürmektedir. Bu durum seçmenin iktidara olan güvenini de sarsmaktadır.

Bu şartlar altında tüketici güven endeksinin önümüzdeki aylarda düşmeye devam edeceği ve AKP’nin oylarının daha da eriyeceği bir gerçektir.

Tek çözüm erken seçimdir. Ülkeyi yüksek enflasyon baskısından kurtarmak, hukuku ve adaleti yeniden tesisi etmek içim bir an önce seçime gidilmelidir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum