SARUHANLILI KAHRAMANLARIMIZ TÜRK TARİHİNE ALTIN HARFLERLE YAZILMIŞTIR

SARUHANLILI KAHRAMANLARIMIZ TÜRK TARİHİNE ALTIN HARFLERLE YAZILMIŞTIR
09 Eylül 2019 - 12:05

25 Mayıs 1919’da Manisa’yı işgal eden Yunan kuvvetleri Saruhanlı’da büyük bir direnişle karşılaşmıştır. Saruhanlılı kahramanlarımız Yunan işgaline karşı kanlarının son damlasına kadar savaşmıştır. Saruhanlılı hemşerilerimizin kahramanca mücadelesi neticesinde Yunanlılar ancak on üç ay sonra Haziran 1920’de Saruhanlı’ya girebilmiştir. Saruhanlılı kahramanlarımız bu direnişleriyle isimlerini Türk Tarihine altın harflerle yazdırmışlardır.

Halit Paşa Saruhanlı’da ilk defa halkı Yunan işgaline karşı teşkilatlanma çalışmasını başlatmıştır. Dereköylü Mehmet Bey mahalli direniş teşkilatlarını kurmuştur. Şerif Ağa, Hacı Kara Hüseyin, Hasan Çavuşoğlu, Koldereli Sarı Mehmet Efe, Halil Ağa, Nifli Halil Efendi, Gözletli Hasan Efendi, Nuriyeli Tunalı Osman, Hacırahmanlı ve Yılmaz cephesi komutanı Dereköylü Mehmet Bey, Sarıçam cephesi komutanı Karaosman oğullarından yüzbaşı Bekir Ağa’nın oğlu Osman Bey, Nuriye Cehpesi komutanı Kumkuyucaklı Hüseyin Bey, Büyük Belen Cephesi komutanı Arnavut Nezih Bey, Paşaköy Cehpesi komutanı Nasuh Hoca, Yılmaz Köyünden Arap Abti ve Öksüz Mehmet Kurtuluş Savaşında Saruhanlı’nın bilinen kahramanlarıdır. Saruhanlı’da eli silah tutanlar Kuva-i Milliye birliklerine koşarken Saruhanlı vatanseverler Koyuncu’da kurulan Kuva-i Milliye Alayının her türlü ihtiyacını karşılamışlardır. Yılmaz ( Tatar) Cephesi 6,5 boyunca Yunan işgaline karşı direnmiştir. 25 Mayıs 1919’da Manisa'yı işgal edenYunanlılar, Saruhanlılı Kuva-i Milliyeci vatanseverlerin direnişleri karşısında ancak on üç ay sonra 1920 Haziran'ında ilçeye girebilmiştir.

Bu toprakları bize vatan yapan, tereddüt etmeden canlarını veren şehitlerimizi rahmetle minnetle şükranla anıyoruz. Bugün eğer Ay yıldızlı Al Bayrağımız bu topraklarda dalgalanıyorsa bu şehitlerimizin canları pahasınadır. Bu duygu ve düşüncelerle Saruhanlı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ ncı yıldönümünü kutluyor, başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve O'nun silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum