Saruhanlı Merkeze Dünya Standartlarında İçme Suyu Arıtma Tesisi

Saruhanlı Merkeze Dünya Standartlarında İçme Suyu Arıtma Tesisi
16 Eylül 2019 - 14:39

MASKİ Genel Müdürlüğü, Saruhanlı ilçe merkezine yeni açılan sondajlar için başladığı arıtma tesisi inşaatında tüm çalışmalarını tamamladı. Tesiste saatte 162 metreküp içme suyu arıtılarak, 2 bin 500 tonluk içme suyu deposundan ilçe merkezine verilecek.
Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, açtığı sondajlar ve inşa ettiği içme suyu arıtma tesisleri ile hanelere daha sağlıklı, kaliteli ve yeterli içme suyu ulaşmasını sağlıyor. Bu kapsamda, İçme Suyu Dairesi Başkanlığı tarafından Saruhanlı ilçe merkezine içme suyu temini için saniyede 21 litre verime sahip 2 sondaj kuyusu açıldı. Sondajlarda ağır metallere rastlanmasının ardından içme suyu arıtma tesisi projesine başlayan MASKİ, ilçe merkezine daha sağlıklı içme suyu ulaştırmak için 1 milyon 700 bin TL yatırım ile dünya standartlarında arıtma tesisi inşa etti. Saatte 162 ton içme suyu arıtma kapasitesine sahip tesiste arıtılan su 2 bin 500 tonluk içme suyu deposundan ilçe merkezine verilecek. Tesiste, MASKİ personeli tarafından gerekli ölçümler de yapıldı. Yapılan çalışmaları Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık Hizmetleri Şube Müdür Vekili Yener Sav ve MASKİ İlçe Şefi Kerim Orhan da yakından takip etti.
Daha sağlıklı, kaliteli ve yeterli içme suyu için
MASKİ Genel Müdürü Şehnaz Başaran, il genelinde içme suyu sıkıntısı yaşanmaması için yoğun mesai harcadıklarını ifade ederek, “Saruhanlı ilçe merkezine ulaşan suyun kapasitesini artırmak için 2 sondaj kuyusu açtık. Yeraltı sularında ağır metallere rastlanması her zaman beklenen bir durum. Açtığımız sondaj kuyularında da bu durumu yaşadık. Ancak idare olarak içme suyu arıtma tesisi inşaatımıza da başladık. Ekiplerimiz çalışmalarını tamamladı. Saatte 162 metreküp arıtacağımız tesiste son kontrollerimizi yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde yaptığımız yatırımın önemi vatandaşlarımız tarafından daha iyi anlaşılacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün talimatları doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • MUSTAFA YÜCEEL
    9 ay önce
    Birde bu sularin evler tazyikli olarak verilse her ev hidrafor almak ve elektirik parasi odemek zorunda olmasa cok iyi olacak.