Reklamı Geç

Saruhanlı'daki Zehirlenme Olayları ile İlgili MASKİ'den Açıklama

Saruhanlı'daki Zehirlenme Olayları ile İlgili MASKİ'den Açıklama
20 Eylül 2019 - 13:49

MASKİ Genel Müdürlüğü, Saruhanlı ilçesinde mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerle öğrencilerin hastaneye kaldırılması sonrasında bir basın açıklaması yaptı. Manisa İl Sağlık Müdürlüğünün, okul bahçesinden ve bina içerisindeki katlardan aldığı numunelerin analiz sonucunun temiz çıktığını paylaşan MASKİ, toplu olarak yaşanan vakalarda ilk iddia konusunun ‘SU’ olmasının ve ilgili kurumlardan görüş alınmadan bu iddiaların haberleştirilmesinin vatandaşlar arasında infiale yol açtığını belirtti. Suda herhangi bir kirliliğe rastlanmadığı İl Sağlık Müdürlüğü raporları ile kanıtlandı.
Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Saruhanlı ilçesinde faaliyet gösteren Neval Yaralı Milli Egemenlik İlkokulu-Ortaokulu'nda meydana gelen zehirlenme vakası ile ilgili açıklama yaptı. Manisa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yaşanan vaka sonrasında okul bahçesinden ve bina içerisindeki katlardan mikrobiyolojik ve kimyasal parametreleri incelemek için numune alımı gerçekleştirildi. Yapılan analizlerin sonuçlarını paylaşan MASKİ, 161 öğrencinin mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerinin şebeke suyundan kaynaklanmadığını belgeleriyle birlikte kamuoyuna duyurdu. Suda herhangi bir kirliliğe rastlanmadığı İl Sağlık Müdürlüğü raporları ile de kanıtlandı. Bu süreçte MASKİ ekipleri tarafından da okul içerisindeki ve ilçe merkezindeki şebeke sularında klor uygunluk ölçümleri yapılarak herhangi bir soruna rastlanmadı.
17 ilçede sürekli denetimler yapılıyor
Yapılan açıklamada Manisa İl Sağlık Müdürlüğünün ve MASKİ’nin düzenli aralıklarla il genelindeki içme suyu şebekelerinden su numunesi alınıp klor uygunluk analizi yapıldığı ifade edilerek içme sularının temizliğinin ve hijyeninin sürekli denetim altında tutulduğu paylaşıldı. İl genelindeki vatandaşlara temin edilen şebeke suyunun, ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe’ uygun bir şekilde 7 gün 24 saat otomatik olarak klorlandığı ve günlük klor uygunluk ölçümlerinin yapıldığı ifade edildi.
Toplumsal İnfiale Neden Olacak Açıklamalardan Kaçınılmalı
MASKİ Genel Müdürlüğü, toplu olarak yaşanan ishal, kusma ve mide bulantısı gibi vakalarda ilk iddia konusunun “SU” olması ve bu durumun araştırma, inceleme yapılmadan haberleştirilmesinin vatandaşlar arasında infiale neden olduğunun da altını çizdi. Vatandaşları endişeye düşürmemek için toplu vakalara neden olabilecek konuların etraflıca araştırılması ve ilgili kurumlardan görüş alınmasının ardından haberleştirilmesi gerektiği belirtildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum