Sanayiciler, Savunma Sanayinde Yerlileşme İçin Bir Araya Geldi

ZAFER Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen Savunma Sanayi Zirvesi ve Tedarikçi Buluşmaları Etkinliği, sektörün önde gelen firmalarını bir araya getirdi. Vali Ahmet Deniz’in de katıldığı programda savunma sanayinde faaliyet gösteren firmalar ikili görüşmeler de gerçekleştirdi.

17 Ocak 2020 - 11:37

Anemon Otel’de düzenlenen etkinliğe Vali Ahmet Deniz’in yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Mehmet Güzgülü, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, Ege Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uçar, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz ve sektörde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Akıllı Ürün ve Eğitim Sistemleri Araştırma Merkezi Kuruluyor

Etkinlikte konuşan Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, öncelikle Manisa’da sonrasında da kalkınma ajansı bölgesinde savunma sanayisine yönelik büyük ölçekli bir küme kurmayı planladıklarını belirtti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayesinde iki projeyi Manisa CBÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde başlattıklarını söyleyen Oğuz şöyle konuştu “Akıllı ürün ve eğitim sistemleri araştırma merkezi kuruyoruz. 2.’nci etapta da savunma teknolojileri geliştirme kümesi kurmaya çalışıyoruz. Toplamda 23 Milyon Liralık iki projenin 20 Milyon Lirasını Zafer Kalkınma Ajansı finanse ediyor. Türkiye’de sadece Aselsan ile olan alüminyum vakum brazing teknolojisini ve Türkiye’de hiç olmayan friction stir welding teknolojisini buraya kazandırıyoruz”

‘Her Çabayı ve Gayreti Vatanperverlik Olarak Görüyorum’

Vali Ahmet Deniz ise konuşmasında Türkiye’nin savunma sanayisinin yerli ve milli olmasının kıymetinin sınır ötesi operasyonlarda daha çok anlaşıldığını belirterek, “Türkiye’nin etrafında yaşananları görünce her alanda üretim yapmanın, yüksek teknolojiye sahip olmanın, özellikle savunma sanayinin yerli ve milli olmasının ne kadar kıymetli olduğunu anladık. Son 15 yılda savunma sanayimizde gerçekleştirilen ciddi yatırımlarla yerlileşme oranı yüzde 70’lere geldi. Kendi İHA’larımızı, SİHA’larımızı, akıllı mühimmatlarımızı üretmemiş olsaydık, coğrafyamızdaki saldırıları bertaraf etmekte zorlanırdık. Yerli ve milli teknoloji için verilen her çabayı ve gayreti vatanperverlik olarak görüyorum” dedi. Manisa’nın yüksek teknoloji ile üretim kültürüne sahip olduğunu ifade eden Vali Deniz sözlerini şöyle sürdürdü: “Manisa, yaklaşık 4,5 Milyar Dolar ihracat yapan bir şehir. Yeni yatırımlarla birlikte Manisa’nın savunma sanayisinde kümelenmesini ve Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak illerimizin de bu zincir de olmasını arzu ediyoruz”

Sanayiciler İkili Görüşme Yapma İmkânı Buldu

Prof Dr. İskender Gökalp’in ‘Savunma Sanayinde Millileşme’ konusunda bilgiler verdiği konferansın yanı sıra ‘Dijitalleşen Dünyada Savunma Sanayi’ ve ‘Savunma Sanayi Ekosisteminde Yerli Tedarik Zinciri’nin Yeri’ konulu panellerin de düzenlendiği

etkinlikte Manisa'da faaliyet gösteren yerel firmalar, ana savunma sanayi firmalarıyla görüşme imkânı buldu. Gün boyu devam eden etkinlikte 250’ye yakın ikili iş görüşmesi yapıldı.

Program sonunda, panelistlere Vali Ahmet Deniz ve protokol üyeleri tarafından plaket verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
www.manisagundemi.com