Salihli'ye Muhteşem Açılış

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ilçe programları kapsamında Salihli’yi ziyaret ederek, Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Salihli’ye kazandırılan ve ‘ölüm yolu’ olarak adlandırılan yolun olduğu bölgeye yapılan Bülent Ecevit Köprülü Kavşak Projesi’nin birinci etabının açılışını gerçekleştirdi.

Salihli'ye Muhteşem Açılış
06 Mart 2019 - 17:12

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Salihli’ye kazandırılan ölüm kavşağı olarak adlandırılan kavşağın yerine yapılan Bülent Ecevit Köprülü Kavşak Projesi’nin birinci etabının açılışını gerçekleştirmek için Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Salihli’yi ziyaret etti. Başkan Ergün’ü Salihli girişinde Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, MHP İl Başkanı Ömer Baysal, MHP ve AK Parti teşkilatları ve mahalle muhtarlarının bulunduğu yoğun kalabalık coşkuyla karşıladı. Başkan Ergün ve beraberindekiler, karşılamanın ardından Salihli Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan toplu açılış törenine geçti. Salihli Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan törene ise AK Parti Manisa Milletvekilleri İsmail Bilen ve Tamer Akkal, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Yılmaz Gençoğlu ve Mustafa Genç, Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Türkgüler, MHP İl Başkanı Ömer Baysal, partilerin kadın kolları başkanları, ilçe başkanları, MANULAŞ ve MASKİ Genel Müdürlüğü’nün daire başkanları ve müdürleri katıldı.

“Cengiz Başkanımla ilkleri yaşıyoruz”

Salihli Demokrasi Meydanı’nda yapılan açılış töreninde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ilk olarak konuşan Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, “30 Mart’ta görevi devraldığımızda vatandaşlarımıza söz verdik. Manisa değişti, Salihli’yi de birlikte değiştireceğiz demiştik. Bugün bu sözlerin hepsini yerine getirmenin onurunu yaşıyoruz. Cengiz Başkanımla Salihli’de ilkleri başardık. Dur geç köprülerini tarihe gömdük. Atatürk Spor Salonu’nu yaptık. Yollar dedik, prestij caddeleri dedik hepsini yaptık. Yağmur suyu sorununu hallettik. Pazaryeri otopark dedik, yerine getirdik. Eksiğimiz köprülü kavşağımız ölüm yoluydu, burada birçok vatandaşımızı kaybettik. Ölüm yoluna yapılan yeni Bülent Ecevit Köprülü Kavşağı’mızı açmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Hizmetlerden dolayı teşekkür etti

AK Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal ise konuşmasında, “İki başkanımıza yapmış oldukları hizmetlerden dolayı hem tebrik hem de teşekkür ediyorum. Açılışı yapılacak köprülü kavşağa rahmetli Bülent Ecevit’in adı verildi. Birkaç hafta önce Alaşehir’e de Süleyman Demirel’in ismiyle kavşak açıldı. Turgutlu ve Manisa’da da Başbuğ Alparslan Türkeş’in isminin verilmesi konusunda tüm başkan ve meclis üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

“Salihli’nin ihtiyacını giderdiğiniz için teşekkürler”

AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen ise konuşmasında, “Kendilerini tebrik ediyorum çok güzel hizmetler yapıyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanımızın bütçe ayırıp yaptığı hizmet o zaman ki belediye başkanına söylemiştim yapalım diye, bütçe olmadığını söylemişti. Devlet bütçesiyle yapalım dediğimizde Ankara’ya şehrin böyle bir ihtiyacı ve talebi de yok diye verdi. Sizi tebrik ediyorum Salihli’nin böyle bir ihtiyacını giderdiğiniz için” diye konuştu.

“Verilen sözün yerine getirildiği önemli bir gün”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün törende Salihli’ye verdiği sözün yerine getirildiği önemli bir gün olduğunu belirterek, dev bir projeyi hayata geçirmenin heyecanı ve mutluluğu içinde olduğunu kaydetti. Başkan Ergün, “Gerek Zeki Kayda Başkanım, gerek şahsım güzel Salihli’mize en güzel hizmetleri kazandırmak için canla başla çalıştık. Bugün de Salihli’mize kazandırdığımız kavşak projemizin birinci etabının açılışını yapıyoruz. Bizlere bugünleri gösteren Allah’ıma şükrediyorum. Buraya ölüm yolu deniyordu. Hepimizi üzen, birçok ölümlü kazanın yaşandığı İzmir-Ankara karayolu üzerindeki bu yol için kavşak projesi geliştirdik. 27 Eylül 2017’de ihalesini yaptığımız ve 2017’nin sonlarına doğru çalışmasını başlattığımız bu önemli projede bu aşamaya geldik. Salihli’mizi ortadan ikiye bölen bu yolda geliştirdiğimiz kavşak projesiyle bu yolu kullananların hem can ve mal güvenliğini üst seviyeye çıkardık, hem de zaman ve yakıt tasarrufu yapmalarını sağlamış olduk. 63 milyon lira gibi bir yatırımla Salihli’mize kazandırdığımız bu önemli yatırımı tamamladığımızda ilçemiz trafiğine de rahat bir nefes aldırmış olacağız. Büyükşehir Belediye Meclisimizde aldığımız kararla bu önemli projeye eski Başbakanlarımızdan merhum Bülent Ecevit’in adını verdik. Bu vesileyle eski Başbakanımızı da saygı ve rahmetle anıyor, tüm meclis üyelerimize Bülent Ecevit’in adının burada yaşatılacağı yönünde verdikleri kabul oyu nedeniyle teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“Canla başla çalıştık”

Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte hizmet bekleyen 17 ilçe ve bin 88 mahalleye en güzel hizmetleri kazandırmak düşüncesiyle hızlı bir planlama yaptıklarını belirten Başkan Ergün, “Gerek Zeki Kayda Başkanım, gerek şahsım güzel Salihli’mize en güzel hizmetleri kazandırmak için canla başla çalıştık. Bugün de Salihli’mize kazandırdığımız kavşak projemizin birinci etabının açılışını yapıyoruz. Bizlere bugünleri gösteren Allah’ıma şükrediyorum. Buraya ölüm yolu deniyordu. Hepimizi üzen, birçok ölümlü kazanın yaşandığı İzmir-Ankara karayolu üzerindeki bu yol için kavşak projesi geliştirdik. 27 Eylül 2017’de ihalesini yaptığımız ve 2017’nin sonlarına doğru çalışmasını başlattığımız bu önemli projede bu aşamaya geldik. Salihli’mizi ortadan ikiye bölen bu yolda geliştirdiğimiz kavşak projesiyle bu yolu kullananların hem can ve mal güvenliğini üst seviyeye çıkardık, hem de zaman ve yakıt tasarrufu yapmalarını sağlamış olduk. 63 milyon lira gibi bir yatırımla Salihli’mize kazandırdığımız bu önemli yatırımı tamamladığımızda ilçemiz trafiğine de rahat bir nefes aldırmış olacağız. Büyükşehir Belediye Meclisimizde aldığımız kararla bu önemli projeye eski Başbakanlarımızdan merhum Bülent Ecevit’in adını verdik. Bu vesileyle eski Başbakanımızı da saygı ve rahmetle anıyor, tüm meclis üyelerimize Bülent Ecevit’in adının burada yaşatılacağı yönünde verdikleri kabul oyu nedeniyle teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

“Salihli’de sel ve taşkınlara son verdik”

Başkan Ergün, yatırımlardan söz ederken, “En önemli ve Salihli’mizde yaşayan tüm hemşerilerimizi ilgilendiren yatırımlarımızdan bir tanesi de şüphesiz ilçe merkezindeki yağmur suyu hattı çalışmalarımız. 25 milyon lira gibi bir yatırımla Salihli ilçe merkezindeki

29 kilometre yağmursuyu hattı çalışmalarımız yüzde 85 oranında tamamlandı. Biliyorsunuz şehrimiz Ocak ayında yoğun bir yağış aldı. Henüz yüzde 85’lik kısmı tamamlanmış olmasına rağmen Salihli’de herhangi bir sıkıntı taşkın ve benzeri olay yaşamadık. Bu da yapılan yatırımın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Fevzi Paşa, Şüheda, Atatürk, Menderes, Gökçepınar, Askeriye, Garaj, Atilla ve Fatih Caddesi ile Keli Mahallesi Semt Pazarı Alanı ve Çevresi, Kirveli Mahallesi Sanayi İçi ve Marangozlar Sitesi’nde çalışmalar tamamlandı. Site, Belediye, Park ve Kurudere Caddesi’nde çalışmalarımız başlayacak. Bu önemli çalışmayla şiddetli yağışlarda taşkınlarla, sel baskınlarıyla gündeme gelen Salihli’mizin bu kâbusuna Allah’ın izniyle son vermiş olacağız. MASKİ tarafından planlanan çalışmalarımızı da sizlerle paylaşmak istiyorum. 154 Mahalle Projemiz kapsamında Adala, Emirhacılı, Çelikli, Kemerdamları, Yağmurlar, Karaağaç, Köseali, Karayahşi ve Bektaşlar Mahallelerimizin altyapı projeleri hazırlandı. Bu kapsamda izin, irtifak ve kamulaştırma çalışmaları devam etmekte olup ihale çalışmaları için kaynak tahsisini bekliyoruz. Bu mahallelerimize ek olarak Durasıllı, Yılmaz, Gökeyüp, Mersinli, Taytan, Poyrazdamları ve Sart Mahallelerimizde de İçme Suyu ve Kanalizasyon Hatlarını Yenilemeyi Planlıyoruz. Özellikle Sart Mahallemiz tarihi bir yerleşim yeri olduğu için Anıtlar Kurulu ile birlikte hareket ederek çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bununla birlikte Yağbasan Mahallesi İçme Suyu Arıtma Tesisinin ihale dosyası da hazırlık aşamasında” ifadelerini kullandı.

MASKİ Yatırımlarına Değindi

Konuşmasında MASKİ’nin yatırımlarından bahsettiğine dikkati çeken Başkan Ergün, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları hakkında da bilgi verdi. Başkan Ergün, “Salihli’mizin sağlıklı altyapıya kavuşması, sağlıklı içme suyuna kavuşması ve taşkınlardan kurtulması için şu ana kadar MASKİ’nin yaptığı yatırım miktarı 65 milyon lirayı geçti. Çocuklarımıza temiz bir Salihli bırakmak için yaptığımız bu güzel hizmetler, gelecek seçimler için değil, gelecek nesiller için çalıştığımızın da göstergesidir. Dur-geç köprüleri dediğimiz Alaşehir ve Gediz köprülerindeki yarım asırlık soruna 2 milyon liralık yatırım yaparak 90 gün gibi kısa bir sürede son verdik. Salihli Belediyemiz işbirliğiyle çocuklarımız ve gençlerimize spor yapabilmeleri için içerisinde olimpik kapalı yüzme havuzu bulunan güzel bir spor salonunu 11 milyon lira gibi bir yatırımla ilçemize kazandırdık. Bu güzel tesise cumhuriyetimizin kurucusu ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün adını verdik. Çocuklarımızın okul öncesi eğitimlerine katkı sağlamak ve onların faydalı nesiller olarak yetişmelerini sağlamak için Gümüşçayı’nda 177 bin lira yatırımla Çocuk Kültür ve Sanat Merkezi’ni ilçemize kazandırdık. 13 farklı branşta eğitimlerin yer aldığı merkezden şu an itibariyle 264 çocuğumuz eğitim alıyor. Gençlerimizin istedikleri lise ve üniversitelere gitmelerine olanak sağlamak ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak adına 17 ilçemizde MABEM kurslarımızı hayata geçirdik. Başarısını yüzde 98,25’lere çıkaran ve il genelinde 8 bin 764 gencimizin faydalandığı MABEM kurslarımızdan Salihli’mizde de 966 evladımız eğitim alıyor. İhtiyaç sahibi kardeşlerimiz için Gıda Bankası sözünü vermiştim. Salihli’mizde de hayata geçen Gıda Bankası’ndan 693 gerçek ihtiyaç sahibi kardeşimiz faydalanıyor. Olmasını hiç istemediğimiz yangın, kaza, acil durumlar gibi olaylara en hızlı şekilde müdahale edilsin düşüncesiyle itfaiye amirlikleri ve noktalarını ilimiz genelinde inşa ettik. Salihli’mizde de 480 bin lira yatırımla Adala, Durasıllı, Poyrazdamları ve Sağlık Mahallelerimize itfaiye noktaları konuşlandırdık. 862 bin lira yatırımla Yılmaz Mahallesi ve Gümüşçayı Kenarında 750 metrekarelik düğün salonu inşa ettik. 5 buçuk milyon lira bedelle Manisa Büyükşehir Belediyesi Salihli İlçesi Koordinasyon Merkezi ve MABEM Binasını da güzel Salihli’mize kazandırdık. 9 milyon liranın üzerinde yatırım yaparak Gümüşçayı peyzaj

düzenlemesi ve Masal Ormanı Parkı’nı ilçemize kazandırdık. Ailelerin hoşça vakit geçirebilecekleri ve çocuklarımızın oyun alanları açısından bu güzel proje de Salihli’mize çok yakıştı. Güle güle kullan Salihli. Güzel Salihli’miz günün her saatinde canlı ve hareketli olsun istedik ve prestij cadde düzenlemesini Salihli’mizde de hayata geçirdik. Yaklaşık 12 milyon lira bedelle Avar ve Şüheda Caddelerimizi yol, kaldırım, tretuvar ve aydınlatmalarıyla yepyeni modern bir hale getirdik. Düzenlemeyle caddelerimiz şıkır şıkır bir görünüm kazandı. Yaklaşık 37 milyon liralık yatırımla Yeraltı Otoparkı, Pazaryeri ve Bedesten Çarşısı projemizi de tamamlayarak, hemşerilerimizin hizmetine sunduk” dedi.

“Salihli’de çöp sorununa son verdik”

Toplu ulaşımda il genelindeki uygulamaların Salihli’de de hayat bulduğunun altını çizen Başkan Ergün, “Ulaşım Master Planlarını en erken yapan Büyükşehir Belediyeleri arasında ilk üçteyiz. Bu çalışmalarla ilimiz genelinin ulaşım ağlarını bir noktada topladık. Bunun akabinde engelli erişimine uygun, klimalı, kartlı sistemli ve kameralı modern ulaşım araçlarını ilimiz genelinde hayata geçirdik. 623 bin lira gibi bir bedelle Salihli’mizdeki toplu ulaşım araçlarını modern araçlarla dönüştürdük. Modern ulaşım, modern yollarda olur dedik. Geride bıraktığımız 5 yıllık hizmet süremizde 18 milyon liralık yatırımla 322 kilometrelik sıcak asfalt ve sathi kaplama çalışmasıyla yolları yeniledik. Bununla yetinmedik. Vatandaşlarımız yazın toz toprak, kışın çamur derdinden kurtulsun diyerek, 4 milyon 105 bin lira yatırımla 204 bin metrekare kilit parke taşı döşemesini yaptık. Manisa merkezinde Yunusemre ilçemizde 110 milyon liralık yatırımla hayata geçirdiğimiz modern Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ile Salihli’mizin de dahil olduğu tüm ilçelerimizin çöp sorununa son verdik. Elbette tek tek saymaya kalksak birkaç günümüzü burada geçirmek durumunda kalırız. Gönlümde yeri apayrı olan Salihli ve Salihli’de yaşayan hemşerilerimiz için ne yapsak azdır. Kırsalda üreticilerimize desteklerimiz, mezarlık hizmetlerimiz, sosyal yardımlarımız, engelli kardeşlerimiz için hizmetlerimiz, çevre yatırımlarımız, kent estetiği çalışmalarımız da yine Salihli’mizde yapılan hizmetlerimiz. Tüm bu saydığım proje ve hizmetler de Büyükşehir Belediyemizin ilçemize kazandırdığı çalışmalardı. Bunların parasal karşılığı ne kadar biliyor musunuz? Tamı tamına 191 milyon lira. MASKİ Genel Müdürlüğümüzü de buna dahil ettiğimizde bu rakam 256 milyon gibi bir miktara ulaşıyor. Helali hoş olsun, güle güle kullanılsın” diye konuştu.

“İlçemize ne söz verdiysek hepsini yerine getirdik”

Yapılan yatırımlara Salihli Belediyesi’nin de yatırımlarının eklendiği zaman yapılan hizmetlerin net bir şekilde görüldüğüne dikkati çeken Başkan Ergün konuşmasına şöyle devam etti, “Çok şükür hem şahsım, hem Zeki Başkanım bugün karşınıza alnı ak ve başı dik bir şekilde çıkabiliyoruz. İlçemize ne söz verdiysek çok şükür hepsini yerine getirdik. Mart ayının sonunda takvimler 31 Mart’ı gösterdiğinde ülkemiz, yerelde yöneticilerini belirlemek üzere sandık başına gidecek. Manisa’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Milliyetçi Hareket Partimizin Genel Başkanı Devlet Bahçeli himayelerinde oluşturulan Cumhur İttifakı çatısı altında Büyükşehir’de şahsım, Salihli’de Zeki Kayda başkanım yeniden aday gösterildik. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Genel Başkanımıza bizlere gösterdikleri güven nedeniyle teşekkürlerimi sunuyorum. Bizi bu makamlara tekrar layık görürseniz, görevi yine ilk günkü aşkla ve ilk günkü heyecanla yapacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. İşte yaptıklarımız ortada. Bugüne kadar ortaya koyduğumuz çalışmalar, projeler ve hizmetlerin takdirini verecek olan sizlersiniz. Her zaman hizmetin siyaseti olmaz anlayışıyla ,bize oy vermiş vermemiş ayrımı yapmadan çalışmalarımızı sürdürdük. Bugüne kadar yaptıklarımız, bundan sonra yapacaklarımızın teminatıdır. Bizler sizlerin teveccühlerinize

yeniden talibiz. 17 ilçemizde Cumhur İttifakı’nın başarılı olması için yaptıklarımızı anlatıyor, destek istiyoruz. Çünkü bizler Manisa’mızı, bizler Salihli’mizi seviyoruz. Üretken belediyecilik anlayışıyla sizlere hizmet edebilmek için varız. Bizler günü birlik siyasi çekişmelerin, günü kurtaran popülist çalışmaların değil; Manisa’nın ve Manisalının gerçekten ihtiyaç duyduğu çalışmaları yapmanın gayretinde olduk. Şikayet eden değil, çözüm üreten; laf değil icraat yapan bir yönetim anlayışıyla hareket ettik. Bugüne kadar bu çizgimizden ayrılmadık, bundan sonra da ayrılmayacağız. Ancak Manisa’mızın 17 ilçesinin sorunlarını büyükşehir yapılanma sürecini yani 1,5 yılı çıktıktan sonra, kalan 3,5 yıl gibi bir sürede toptan halletmemiz mümkün değil. Bizde sihirbaz değiliz. Bunların hepsi plan, program ve bütçe işi. Biz dün olduğu gibi bundan sonra da bütün vatandaşlarımızı kucaklamaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın bir Allah razı olsun sözü bizlerin yorgunluğunu almaya, çalışma şevkimizi arttırmaya yeter de artar diyoruz. Yeni dönemde teveccüh gösterir, bizlere 5 yıl daha hizmet etme şansını verirseniz, yine aynı ilkeyle şehrimizin gerçekten ihtiyaç duyduğu projeleri üretmeye devam edeceğiz. Sözlerimi noktalarken, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerin Salihli’mize, Manisa’mıza, ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Bir kez daha katılımlarınız dolayısıyla hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, inşallah 5 yıl daha birlikte olmayı Cenab-ı Allah bizlere nasip eder diyorum. Birazdan açılışını yapacağımız Bülent Ecevit Kavşağı’nın Salihli’mize ve Manisa’mıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu güzel projenin hayata geçmesinde emek veren, alın teri döken Etüt ve Projeler Dairemiz Başkan ve çalışanlarına, Fen İşleri Dairemiz Başkan ve çalışanlarına, Yol Yapım ve Onarım Dairesi Başkan ve çalışanlarına, Maski Genel Müdürlüğü ve çalışanlarına, yüklenici firmanın değerli yöneticilerine, işçi kardeşlerime teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyorum. Kazasız, belasız hep iyi günlerde kullanılması Rabbimden duamdır. Hayırlı uğurlu olsun inşallah diyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Kavşağın Açılışı Törenle Yapıldı

Başkan Ergün ve beraberindekiler yapılan konuşmaların ardından kavşağın açılışını yaptı. Kesilen kurdelenin öncesinde kavşağın hayırla vesile olması için kurban kesildi. Kesilen kurban sonrası Başkan Ergün, Zeki Kayda ve beraberindekiler kavşakta inceleme yaptı. Başkan Ergün, Başkan Kayda ile birlikte 64 model Chevrolet Impala marka klasik arabayla yeni kavşakta ilk turu da attı. Tur boyunca kendisini selamlayan vatandaşlara el sallayarak karşılık veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, gösterilen sıcak ilgi nedeniyle Salihlili vatandaşlara teşekkür etti.
FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum