Meteor (göktaşı) düştü iddiası

Manisa'da meteor düştüğü iddia edildi. Gece yarısı İzmir ve Manisa başta olmak üzere bölgedeki birçok yerde meteor görüldüğü ile ilgili iddialar sosyal medyada yer alıyor. İddiaya göre meteor sanılan cismin düşmesinin ardından Manisa'daki Marmara Gölü yakınlarında bulunan sazlık alanda yangın çıktı

Meteor (göktaşı) düştü iddiası
19 Ağustos 2020 - 13:12 - Güncelleme: 19 Ağustos 2020 - 13:16

Meteor mu düştü? sorusu özellikle Manisa ve İzmir'de gökyüzünde görülen ışık hüzmesinin ardından gündemde. Manisa'nın Salihli ilçesinde gökyüzünü birkaç saniyeliğine aydınlatan ve meteor (gök taşı) olduğu öne sürülen ışık hüzmesi sonucu Tekelioğlu ve Pazarköy Mahalleleri arasında Marmara Gölü yakınlarında bulunan sazlık alanda yangın çıktı. İşte Manisa'daki meteor düştü iddiaları ile ilgili ayrıntılar...

 

MANİSA'DA METEOR DÜŞTÜ İDDİASI

DHA'nın haberine göre, Manisa'nın Salihli ilçesinde gökyüzünü birkaç saniyeliğine aydınlatan ve meteor (gök taşı) olduğu öne sürülen ışık hüzmesi sonucu Marmara Gölü yakınlarında bulunan sazlık alanda yangın çıktı.

Ege Bölgesi'nde bazı illerde görülen ve Manisa'nın Salihli ilçesinde de fark edilen ışık hüzmesi sonucu Tekelioğlu ve Pazarköy Mahalleleri arasında sazlık alanda yangın çıktı.Salihli'nin Pazarköy Mahallesi Muhtarı Ercivan Konuk, şimşek çakar gibi ışık gördüklerini bu ışığın ardından Marmara Gölü yakınlarında bulunan sazlık alanda yangın çıktığını söyledi.
Konuk “Şimşek çakar gibi bir ışık gördük. Bu ışık olayının ardından bir çok yerden arandım ve Marmara Gölü yakınlarında bulunan Kocaboyun Mevkii'nde yangın ihbarı aldım. Olay yerine geldiğimde çok geniş bir alanda yangın gördüm. Benim ardımdan gelen mahallelimizle birlikte itfaiye gelene kadar yangına müdahale ettik. Yaklaşık 50 dönümlük bir alan farklı farklı noktalardan cayır cayır yanıyordu. Bu bölgede insan eli ile bir yangın çıkması mümkün değil. Bu ışığı Kemer, Poyrazdamları, Karasavcı, Yeniköy gibi mahallelerden de görenler oldu.
 

Öte yandan sazlık alanda çıkan yangın, Pazarköy Mahallesi'nden Ali İnanç adlı bir vatandaş tarafından kaydedildi.

DAHA ÖNCE KARADENİZ VE DOĞU ANADOLU'DA METEOR DÜŞTÜ İDDİALARI GÜNDEME GELMİŞTİ

Geçtiğimiz Mayıs ayın sonlarında, hem Doğu Anadolu hem de Karadeniz bölgesindeki çok sayıda kentten görülen ışık hüzmesi gök taşı düştü iddialarını gündeme getirdi. Ancak yapılan araştırmalarda göktaşına dair bir bulguya rastlanılmadı.

METEOR NEDİR?

Gök taşı ya da meteorit, uzaydan Dünya yüzeyine düşen maddelerin genel adıdır. Meteorit düşen nesnenin katı bir kalıntısıdır. Bu nesnekuyruklu yıldız, asteroit veya meteordur. Bütün bunlar dış uzaydan herhangi bir gezegene veya dünya'nın atmosferine girer ve genellikle de yeryüzüne ulaşamadan eriyerek atmosfere karışırlar. Objeler dünyanın atmosferine girdiği andan itibaren sürtünme, basınç ve diğer kimyasal etkileşimlerin de sonucu olarak ısınmaya ve sonrasında bu ısıyı yaymaya başlar. Böylece meteora dönüşmüş olur ve "ateş topu" oluşturur. Kayan yıldız olarak da bilinir. Astronomlar en parlak olanlara bolit derler. Gök taşlarının atmosferi aşıp da bıraktığı etkiler kendi aralarında çok çeşitlidir. Jeologlara göre, bolitler krater oluşturabilecek büyüklükte meteoritlerdir. Dünya atmosferine ortalama olarak yılda birkaç bin gök taşı girer. Ancak bunların beş yüz kadarı buharlaşmadan, yere gök taşı olarak düşer.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum