MCBÜ Sinema Salonunda 'Kuşaklararası Dayanışma' Paneli düzenlendi

Manisa Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) İl Temsilciliği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi işbirliğiyle MCBÜ Sinema Salonunda ‘Kuşaklararası Dayanışma’ Paneli düzenlendi.

MCBÜ Sinema Salonunda 'Kuşaklararası Dayanışma' Paneli düzenlendi
08 Mayıs 2019 - 16:18

KADEM Manisa İl Temsilcisi Uzm. Dr. Ümit Atman, “Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 9'unu 65 yaş üstü nüfus oluşturmaktadır. 2050'de bu oranın yaklaşık yüzde 16'ya yükseleceği projekte edilmektedir. Dünyada ortalama yaşam süresi 2000 yılında 68 iken şu anda 72’dir. Ortalama doğurganlık ise kadın başına 2,4 çocuktur. Ülkemize bakınca da benzer demografik değişimleri görmekteyiz. 2050'de her 5 kişiden 1'inin 65 yaşın üzerinde olacağı tahmin edilmektedir.  Son 16 yılda, toplumumuzun refah seviyesinde artış, sağlık ve sosyal hizmetlerdeki iyileşmeler neticesinde 2000 yılında 70 olan ortalama yaşam beklentisi süresi bugün yaklaşık 76 yıla yükselmiştir. Bu veriler yaşlanan nüfusumuzun ihtiyaçlarına cevap vermek için hazırlıklarımızı hızlandırmamızın da ne kadar önemli olduğuna işaret etmektedir. Sosyal ve ekonomik kalkınmanın ancak çocukların, gençlerin ve yaşlıların arasındaki dayanışmayı, etkileşimi ve bir arada yaşam kültürünü güçlendirmekle mümkün olduğu bilinmelidir. Bu bağlamda, toplumda kuşaklararası iletişimin ve dayanışmanın önemine dikkat çekerek, aile bağlarının güçlendirilmesine dair toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile ortaklaşa bu paneli düzenledik” dedi. 

Ailenin içindeki her kuşağın kendine özgü değerlerini harmanlayarak toplumun mayasını oluşturan temel yapı olduğundan bahseden Atman, “Bu mayada evlerimizin neşesi, çocuklarımız, geleceğimizin umudu, gençlerimiz; çalışarak, üreterek ülkemizi daha refah toplumlar seviyesine taşıyan yetişkinlerimiz; varlıklarıyla ve dualarıyla huzur bulduğumuz yaşlılarımız var. Bu kuşaklardan geçen her birimiz de gün be gün yaş alıyor, yaşlanıyoruz. İşte bu yüzden bizler; annemize, babamıza, yaşlılarımıza, 'öf' bile demeden, iyilikle muamele etmeyi buyuran bir inancın mensupları olarak; yaşlılara yönelik hizmet planlaması yaparken “onlarla aramızdaki köprüleri” her dem sağlam tutmayı görev bilmeliyiz” diye konuştu.

Manisa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Konan, 2019 yılının yaşlılar yılı olarak ilan edildiğini kaydetti. Konan, “Yaşlılık konusu çok boyutuyla ele alınması gerekiyor. Onun için tek kurum olarak değil birçok kurumla işbirliği yapıyoruz. 2018 yılında bizim yaşlı nüfusumuz 8.8 iken, 2023’te 10,2 öngörülüyor, 2050 yılında ise 20,8 olması görülüyor.  Bu da bizim yaşlılıkla ilgili politikaları belirlemede, çalışmalarımıza ışık tutmada önemli olduğunun göstergesidir” dedi.  Panelde Prof. Dr. Huriye Kuruoğlu ‘Yaşlılık, iletişim ve medya’ konusunda, Uzm. Dr. Saadet Koç Okudur ‘Yaşlılığa genel bakış’ konusunda, Kur’an Kursu öğreticisi Mukaddes Dilbaz ‘Ailemde Bir Yaşlı Var’ konusunda ve Sosyal Hizmet Uzmanı Selman Bölükbaşı ‘Yaşlı Hizmetleri’ konusunda sunum yaptı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum