MASKİ, Her Adımda Daha Sağlıklı Bir Çevre İçin Çalışıyor

MASKİ Genel Müdürlüğü, 2019 yılında bünyesindeki atıksu arıtma tesislerinde oluşan 15 bin 150 ton arıtma çamurunun doğaya zarar vermeksizin uzaklaştırılmasını sağladı.

MASKİ, Her Adımda Daha Sağlıklı Bir Çevre İçin Çalışıyor
20 Ocak 2020 - 09:46

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, çevre dostu atıksu arıtma tesislerinde yürüttüğü çalışma ve faaliyetlerle Manisa’nın geleceği adına önemli adımlar atmaya devam ediyor. Daha sağlıklı bir çevre inşası amacıyla il genelinde 18 adet tesisi başarıyla işleten MASKİ, arıtım süreçleri sonrasında meydana çıkan tehlikesiz sınıftaki arıtma çamurlarını da doğaya zarar vermeden uzaklaştırılıyor. Atıksu Arıtma Dairesi Başkanlığı bünyesinde, sadece 2019 yılında 15 bin 150 ton arıtma çamuru mevzuata uygun şekilde uzaklaştırılarak çevre ve halk sağlığına katkı sağlandı.
Arıtma çamuru nedir?
MASKİ’nin il genelindeki biyolojik arıtma tesislerinde arıtma süreci, atıksular içerisindeki mikroorganizmaların kullanılmasıyla gerçekleşiyor. Bakteriler yardımıyla arındırılan atıksuların daha sonra ilgili ünitelerde işlenmesi ve çökeltilmesiyle de arıtma çamuru meydana geliyor. Ardından tehlikesiz sınıfa ait bu çamurlar, solar çamur kurutma seralarına taşınarak susuzlaştırılıyor. Son olarak ise Manisa Büyükşehir Belediyesince hizmete kazandırılan Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Sahası’na ulaştırılarak nihai bertarafı sağlanıyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum