Manisa'da zeytin bu yıl yok yılını yaşıyor

Ağaçlarda zeytin neredeyse yok denecek kadar az. Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde 70 bin dekar arazi üzerinde 1 milyon 500 bin zeytin ağacının yer aldığı zeytin diyarı Büyükbelen Mahallesi'nde zeytinlerin bu sene yok yılını yaşadığını ifade eden Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, ağaçlarda doğru düzgün zeytin olmadığını ifade ederek, zeytin ağaçlarında zeytin bulana çeyrek altın vereceklerini kaydetti. 

Manisa'da zeytin bu yıl yok yılını yaşıyor
16 Ağustos 2019 - 12:16

Hava sıcaklıklarından dolayı olgunlaşmadığını, çiçeklerin açmadığını, bu yıl kendisini dinlenmeye almak zorunda hissettiği için zeytin ağaçlarında zeytinin olmadığını ifade eden Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, “Şuanda burada 70 bin dekara yakın zeytin arazisin de, zeytin bahçelerinde geçmiş yıllara göre yüzde 80’lere varan bir kayıp var. Zeytin ağaçlarında zeytin yok denilecek kadar az. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi zeytinin çiçeklenme dönemindeki meydana gelen aşırı sıcaklardan dolayı zeytin tohur tutturamadı. Çiçekler yandı.”

Devlet büyüklerine seslenen Başkan Okur, sözlerine şöyle devam etti: “Biz buradan devlet büyüklerimize sesleniyoruz. Büyükbelen Mahallesi’ndeki çiftçilerimizin kredi ve bankalara olan borçlarının bir yıl ertelenmesini istiyoruz. Biz üreticiyiz. Biz üretirsek devlette kazanır biz de kazanırız. Hatta biz burada arkadaşlarımızla iddiaya girdik. Ağacın bir tanesinde zeytin bulana çeyrek altın vereceğiz. İnşallah arkadaşlar bulur da bir çeyrek altın kazanır. Zeytinin yokluğu bu kadar vahim yani. Ama zeytin bulmak gerçekten zor. Ağaçların hiç bir dalında zeytin yok. Bu sene zeytinin yok yılı.” 

Zeytin bahçesi sahibi çiftçi Mustafa Temiz(56), “Bu sene zeytin yok denilecek kadar az. Para da yapmıyor zaten. Bu sene bizim işimiz ne olur bilmiyorum. İşimiz çok zor. Borçlarımız var. Ötelenmesini istiyoruz. Durumlar çok kötü" dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum