Köprübaşı'ndaki öğrenciler ilçe dışında ilk sergiyi Manisa'da açtılar

Manisa’nın Köprübaşı ilçesinde Resim öğretmeni Erol Öksün öncülüğünde okulun bodrum katında sergilenen öğrencilerin eserleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle ilçe sınırlarını aştı ve il merkezinde vatandaşların beğenisine sunuldu. 

Köprübaşı'ndaki öğrenciler ilçe dışında ilk sergiyi Manisa'da açtılar
18 Mayıs 2019 - 13:02

 Manisa Fatih sergi salonunda yaklaşık 200 eserin yer aldığı sergi büyük beğeni topladı.  Köprübaşı Yavuz Sultan Selim Ortaokulu öğrencileri tarafından Manisa’da resim sergisi açtı. açılan sergide 5,6,7 ve 8.sınıf öğrencileri eserlerini sergiledi. Toplam 200 eser büyük bir emekle 1 buçuk ay sonunda hazırlandı. Boyama, maket, heykel, seramik ve canlı performansların yer aldığı sergide eserler büyük beğeni topladı. Eserler gün boyu sergilendi. Elde edilecek gelirle ise okul aile birliğine gidecek. Güzel Sanatlar öğrencisi Hasan Ser tarafından yapılan Manisa Valisi Ahmet Deniz’in resmi ise sergide büyük ilgi gördü.   Manisa Valisi Ahmet Deniz, sergiyi ziyaret etti. Sergide, Vali Ahmet Deniz’e öğrencilerin yapmış olduğu karakalem portre çalışması hediye edildi.

Açılışa Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Ermiş, Yunusemre ilçe Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül, daire amirleri, idareciler ve öğrenciler katıldı. Resim Öğretmeni Erol Öksün, Köprübaşı Yavuz Selim Ortaokulu öğrencilerinin ve daha önceden ilçede öğrenim görüp şu anda Manisa Güzel Sanatlar Lisesinde öğrenimlerine devam eden misafir katılımcı olarak 6 öğrencinin 70 tane farklı boyutlarda akrilik ve yağlı boya çalışması, 100 adet ebru, pastel boya, karakalem, ahşap yakma, seramik tasarım çalışmaları sergilendi. Bir öğrencinin “Bayrak” isimli şiir okuma performanslı ile başlayan sergi 3 boyutlu rölyef çalışması ile birlikte 3 öğrencinin resimle bütünleşme çalışması ile devam etti.

Resim Öğretmeni Erol Öksün, “Bu sergimizde 5 ve 6. Sınıfların yanı sıra Güzel Sanatlar Lisesi’nde okuyan öğrencilerimizin eserleri yer aldı. Bu Köprübaşı dışında açtığımız ilk sergidir. Çalışmalarımız 1,5 ay zarfında bitti. İl Müdürümüz olmasa bu sergiyi açamazdık. Ben başarının sadece bir kişiden kaynaklanmayacağını düşünüyorum. Çok iyi bir kadromuz var, Yavuz Selim Ortaokulu olarak. Böyle güzel bir kadroyla da güzel işler yapılıyor. Öğrencilerimiz ilk defa eserlerini Köprübaşı dışında sergileme imkanı buluyoruz. Yıllardır Güzel Sanatlar Lisesi’ne öğrenci gönderiyoruz.” diye konuştu.

Manisa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, yıllardır Köprübaşında bir taş işler gibi, bir ağaç oymacılığı yapar gibi çocuklarımıza resim sanatını kazandırmasını, onların resim yeteneklerini geliştirmesi konusunda destek vermesini ve birçok öğrencisini Manisa Güzel Sanatlar Lisesi’ne yönlendirmesini takdirle karşıladığını dile getirdi.  Çetin, “Öğretmenimizi ilçeye ziyaret ettiğimiz sırada bir okulun bodrum katında son derece güzel bir resim atölyesinde çalışırken gördük. İlçenin çocuklarına, gençlerine, öğrencilerine resim sanatı adına rehberlik ettiğini duyduk ve burada da gördüğünüz gibi çok güzel eserlerin oluşturulduğuna da şahit olduk. Arkadaşlarımızın bu çalışmalarını kamuoyunun görmesini sağlamak ve Manisa’da bu çalışmaları sanatseverlere arz etmek için sergi açılmasını düşündük. Bugün sonuçta sergimizi gerçekleştirdik. Arkadaşımızın başarısından dolayı kendisini ve öğrencilerini kutluyorum.” dedi. Program sonunda İl Müdürü İsmail Çetin ve Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara’nın da eşlik ettiği bir öğrencinin talaş ile resim ortaya çıkarma çalışması gerçekleştirildi. Küçük bir ilçede istenildiği takdirde nelerin yapılabileceğini gösterildiği sergi gezenlerden büyük takdir aldı.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum