Kış lastiği uygulaması için geri sayım başladı!

1 Aralık’ta başlayacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması için geri sayım devam ederken, Manisa’daki lastikçilerde de bir hayli hareketlilik yaşanıyor. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Anlas Jant ve Lastik Park sahibi Haydar Keçeci; “Kış lastiği sadece karlı havalar için değildir” uyarısında bulundu.

Kış lastiği uygulaması için geri sayım başladı!
07 Kasım 2017 - 10:17 - Güncelleme: 07 Kasım 2017 - 10:22

ÖZEL HABER: Mustafa ATADİL


2 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

Zorunlu kış lastiği uygulaması için geri sayım başlarken, lastikçilerde de hareketlilik arttı. Kış lastiği takma uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Perşembe günü başlıyor. Yönetmeliğe göre kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek ve Kurala uymayan araçların işletmecilerine 602 lira ceza uygulanacak. Geçtiğimiz yıl, kış lastiği uygulama 3 bin 313 araç sahibine yaklaşık 2 milyon liralık para cezası kesilmişti.

7 DERECENİN ALTI TEHLİKE

Uzun yıllardır Manisa’da hizmet veren lastikçi esnaflarından Haydar Keçeci; “Kış lastiği sadece karlı havalar için değildir” dedi. Yaz lastiklerinin +7 derece altındaki sıcaklıklarda yola tutunma seviyesinin minimum seviyeye düştüğünü ifade eden Keçeci, “Kış lastiklerinin özel profillerinin yanı sıra, diş derinliklerinin daha fazla olması ve çok daha yumuşak olmasını sağlayan silica teknolojisi ile işlenmiş olması nedeniyle soğuk hava şartlarında asfalt, kar ve buzlu yollarda zemine tutunmayı artırır” diye konuştu.

"KIŞ LASTİĞİ SADECE KARLI HAVALAR İÇİN DEĞİLDİR”

Kış lastiği ve kar lastiğinin arasında bir fark olmadığını ifade eden Keçeci, “Aslında kar lastiği diye bir lastik türü yoktur. Ancak bu durum aslında nihai kullanıcıların zihinlerindeki kış lastiğinin de açık bir tezahürüdür. Şöyle ki; ülkemizde son kullanıcılar kış lastiğini sadece kar yağdığında kullanılacak ve ihtiyaç duyulacak bir şeymiş gibi algılıyor. Bu yüzden de kış lastiğine kar lastiği denilebiliyor. Ama doğrusu kış lastiğidir, kar lastiği diye özel bir lastik türü bulunmamaktadır” dedi.

 KIŞ LASTİĞİ AVANTAJ SAĞLIYOR

Kış lastiklerinin ülkemizde ticari araç grupları için resmi olarak 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kullanılmasının zorunlu olduğunu söyleyen Keçeci, kış lastiği kullanmasının avantajlarını şöyle ifade etti; “Kış lastiği sadece karda değil, yağmur, çamur ve hatta buz gibi tüm kaygan zeminlerde standart lastiğe göre avantaj sağlar. Kış lastikleri kaygan zeminde standart lastiklere oranla yüzde 40-50 oranında daha iyi yol tutuş ve frenaj sağlarlar. Kuru ve ıslak zeminlerde ise performanslarında herhangi bir azalma olmaksızın güvenle kullanılırlar. zeminlerde aquaplaning (suda kızaklama) riskini en aza indirir.” 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum