Kadın öğretmenler destek verdi öğrenciler projelerini hazırladı

Manisa Yunusemre Mehmet Suphi Egemen Ortaokulunda TÜBİTAK 4006 bilim fuarı açıldı.  Toplam 28 projenin hayata geçtiği fuarda 20 kadın öğretmenin önderliğinde 118 öğrenci projelerini hazırlayıp sundu. 

Kadın öğretmenler destek verdi öğrenciler projelerini hazırladı
02 Mayıs 2019 - 16:20

Matematikten Fen alanına, Sosyal projelerden Tarih projelerine kadar pek çok çeşitli konuda 28 proje hayata geçti. Ahilikte Şed Kuşanma Töreni proje gösterisi ve Ortaokulun Halk oyunları ekibin gösterisinin ardından TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açılışı protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

7/A sınıfından Sudem Demirürek, Ruhsari Yusefyan, Ekin Baysallar “Matematik Herkesin başarabileceği bir ders midir?” sorusuna cevap bulmak için bir proje başlattıklarını belirtti.  Projeyi yapan öğrenciler, “ Bireyselleştirilmiş öğrenme programına ihtiyaç duya öğrencilerimize argoritma mantısı kazandırabilir miyiz diye inceledik. Okulumuzda bireyselleştirilmiş eğitim alan bir arkadaşımıza bu uygulamayı yaptık ve gayet iyi bir şekilde bu algoritmayı öğrendi. Matematik herkesin yapabileceği bir derstir bunu söylemek istedik” diye konuştular.

Melike Naz Arslan, Fatmanaz Akbaş, İzzet Ali Gökkal ‘Oyun ve oyunlaştırmanın matematik öğreniminde etkisi var mıdır?’ Projelerini bilim fuarında sundular. Projeyi yapan öğrenciler projeden aldıkları sonuçların başarılı olduğunu belirtirken öğrenmenin de bu sayede arttığını belirttiler. Proje öğrencileri, “Matematik dersi birçok öğrenci için yapılması zor, soyut kavramların fazla olduğu bir derstir. Öğrencilerin ilgilerini arttırmak için onların en sevdiği şeyleri sıralamalarını istedik. En üst sırada oyun olduğunu gördük. Bu yüzden bizde matematik işlemleri gerektiren oyunlar tasarladık. Öğrencilerin anlamakta zorlandıkları konuları belirlemek için bir ön test uyguladık ve konuları belirledik ve bu konularla ilgili oyunlar yaptık. Hazırlanan oyunlar sınıfça oynanarak derse olan ilginin durumu değerlendirildi. Projemiz ile kalıcı öğrenmeyi sağladık” ifadelerini kullandılar.

Mehmet Suphi Egemen Ortaokulu Müdürü Metin Gençay, “Bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biridir. Bilim fuarları genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşmesidir. Eğitimi kurumlarını öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır. Fuarımızda toplam 28 projeyi 118 Öğrencimiz 20 danışman öğretmenin nezaretinde özverili çalışmalarını ortaya koydular. Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz. Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabilirler. Her biri birer bilim adamı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırabilir” diye konuştu. Ardından öğrencilere seslenen Müdür Gençay, “Sevgili öğrenciler, biliniz ki, yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Her çalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır. Eminim ki proje çalışmalarımızı her biri ileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır” dedi.