Hasan Türek Anadolu Lisesi Öğrencileri "Mesleki Gölge" Çalışmasında

Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi tarafından yapılan Mesleki Rehberlik Çalışmaları son hızla devam  ediyor. Öğrenciler, hedefledikleri mesleğin özelliklerini, çalışma ve mesai saatlerini, tatil koşullarını, mesleğin zor ve keyifli yanlarını  meslek mensupları ile birlikte okul dışında yaşayarak öğrenmek amacıyla,  bir gününü meslek mensubunun iş yerinde geçirdiler. 

Hasan Türek Anadolu Lisesi Öğrencileri "Mesleki Gölge" Çalışmasında
21 Mayıs 2019 - 14:29


Öğrencilerin Mesleki Gölge çalışmasına katıldıkları bazı iş yerleri: Hastaneler, Mimarlık Büroları,  Hukuk Bürosu, Okullar, Diş Hekimliği,  Emniyet Müdürlüğü, fabrikalar vb. 

“Mesleki Gölge” adı verilen çalışmaya yönelik Okul Müdürü Mustafa Örnek, “Ortaöğretim gençliğinin meslek seçimi konusunda yaşadığı sorunlar ve kararsızlıklar herkes tarafından bilinmektedir. Meslek seçimleri genellikle puana göre yapılmaktadır. Öğrenciler ilgi, istek ve yeteneklerine uygun mesleği seçmedikleri için mutsuz bir gelecek oluşturuyor” diye konuştu. 

Rehber Öğretmen Murat Aydoğdu, “Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi olarak Mesleki Rehberlik çalışmalarına çok önem vermekteyiz. Bu çalışmaları birkaç basamakta gerçekleştiriyoruz. Öncelikle veli profilimizden yararlanarak meslek öğretmenlerini okulumuza davet ediyoruz. Ardından öğrencilerin onların yaşamını görmeleri için üniversite gezileri düzenliyoruz. Üçüncü aşama olarak yaptığımız üniversite gezilerinde öğrencilerimizin ilgi duydukları bölümün derslerine katılmalarını sağlıyoruz. Çalışmalarımıza bu sene yeni bir pilot çalışma da ekledik. Öğrencilerimizin ilgi duydukları alanlarda, meslek uzmanlarının yanında bir gün geçirmelerine fırsat vererek o mesleği yakından tanımalarını sağladık. Çalışmanın sonunda öğrencilerden olumlu geri bildirimler alınmıştır. Bu çalışmayı önümüzdeki sene de gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum