Fidanlar Ağaca, Ağaçlar Ormana

“Çölleşme ve kuraklık, Dünyanın tüm bölgelerini etkileyen küresel problemlerden biridir” farkındalığıyla Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 1994 yılında kabul edilerek, 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü ilan edilmiştir. Her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinlikleri bu yıl Ülkemizde düzenlenmektedir.

Fidanlar Ağaca, Ağaçlar Ormana
03 Mayıs 2019 - 19:16

Çölleşme ile Mücadele kapsamında, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Yılı Hatıra Ormanı için fidan dikimi etkinliği gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinliğe; Vali Ahmet Deniz, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu ve daire amirleri katıldı.

Etkinlikte konuşan Vali Deniz “ Çölleşme ve erozyonla mücadele etmek ve farkındalık oluşturmak için fidan dikimini gerçekleştiriyoruz. Bu küçük fidanlar büyüyüp koca bir orman oluşturacak. Ormanlar Dünyanın ciğeridir. Hayatımızın kaynağı olan toprağı tutar, erozyonu önler, yağışları düzene sokar, yenilenebilir en önemli enerji kaynağımızdır. Temiz suyu ormanlardan sağlarız. Üstelik suyun kalitesini, yine ormanlar sayesinde koruyabiliriz. Bir ormanın Dünyaya sağladığı faydaları saymakla bitiremeyiz.” dedi.

Gelecek Nesillere Yaşanabilir Bir Dünya Bırakalım

İnsanın tabiatın parçası olduğunu, tabiatı korursa kendisini de, geleceğini de korumuş olacağını da ifade eden Vali Deniz, “Tabiata zarar verirsek, yine kendimize zarar vermiş oluruz. Bu Dünya bizlere emanettir. Emaneti gelecek nesillere yaşanabilir halde bırakmalıyız. Unutmayalım fidanlar ağaca, ağaçlar ormana, ormanlar ise yaşanabilir bir Dünyaya açılan kapıdır. Ülke olarak da zaten bunun bilincindeyiz, Dünyada fidan dikmede 2 inci sıradayız.” şeklinde konuştu.

Yunusemre ilçesine bağlı Yağcılar Mahallesi, Akgöl Mevkii, Ortaköy yolu üzerinde bulunan araziye farklı orman ağaçlarından 400 adet fidan dikimi gerçekleştirildi.