Evlenmeden Önce Bir Daha Düşünün

30 Temmuz 2018 - 18:25

Günümüzde evliliğe karar vermek kadar, sonrasında gerekli olanları yapmakta artık pek kolay sayılmıyor. Ekonomik şartların sürekli değişmesi, beyaz eşya ve mobilya sektöründeki sürekli değişen fiyatlar , gelinlik ve damatlık tasarımları ile fiyatları yuva kurmayı zorlaştırıyor. Saruhanlı’da 22 yıllık esnaf olan Mustafa Tezcan ve 10 yıllık esnaf olan Orhan Doğan evliliğin maliyetinin ne kadar olduğunu dile getirdiler.

Düğün sezonunun gelmesiyle birlikte, tatlı telaş içine giren evlenme hazırlığındaki çiftler, gelinlikten damatlığa,beyaz eşyadan mobilya takımına, davetiyeden nikah şekerine, düğün salonundan ikramlara kadar hazırlıklara odaklandı. Saruhanlı da 22 yıllık esnaf olan Mustafa Tezcan ve 10 yıllık esnaf olan Orhan Doğan evliliğin maliyetinin ne kadar olduğunu söylediler. 22 yıllık beyaz eşya dükkânı sahibi olan Mustafa Tezcan beyaz eşya fiyatlarının kalitesine göre değiştini belirtti. Tezcan evlenen çiftlerle ilgili şu şekilde konuştu; ‘’yeni evlenen çiftler her şeyin en iyisinden en kalitesinden almak isterlerse, ortalama 25 bin tutarında fiyat ortaya çıkıyor. Eğer normal düzeyde beyaz eşya almak isterlerse ise bu 7 bin TL gibi civarında tutuyor dedi’’. Peki kaliteli beyaz eşya 25 bin TL tutarında ise kaliteli bir mobilya takımının fiyatı ne kadar ? Saruhanlı da 10 yıllık mobilyacı esnafı olan Orhan Doğan evlenen çiftlerin mobilya masrafını hesapladı. Doğan mobilya masrafını şu cümlelerle aktardı;’’ bir çiftin ortalama mobilya masrafı eşyanın kalitesine göre diğişmekte, 20 bin ve 10 bin arasında mobilya fiyatları değişiyor. Yeni evlenen çiftler ise genellikle 20 bin tutarındaki mobilyaları seçiyor dedi’’.

Gelinlik ve Damatlık Fiyatları Ne Kadar ?

Evlenecek genç kızların , hayalini kurduğu gelinlik fiyatları ne kadar?Saruhanlı esnafı gelinlik ve damatlık fiyatları hakkında şu bilgileri verdi. Gelinliği kiralamak ve almanın maliyeti gelinliğin modeline ve kalitesine göre değişiyor. Gelinlik kiralamak bin liradan başlarken gelinliği satın almak ise 3 Bin liradan başlıyor.Damatlık ise modeline ve kalitesine göre yine değişiyor 500 liradan

başlayan damatlıklar 3 bin lira kadar değişiyor dedi’’. Damatlığı, gelinliği,mobilyası, beyaz eşyası ve diğer birçok masrafıyla düğün maliyeti en az 70 bin liraya kadar çıkıyor.

Nazlı CAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
www.manisagundemi.com