Depremzedeler Bayramı Çadır Camide Karşıladı

27 Mayıs’ta Saruhanlı merkezli gerçekleşen depremden en çok etkilenen Gölmarmara’nın Tiyenli Mahallesi bayramı mahalle merkezine kurulan çadır camide karşıladı. Ramazan bayramının buruk yaşandığı mahallede depremzedeler, kimseden maddi yardım istemediklerini, devletten kendilerine vadeli faizsiz kredi verilmesini istediklerini, alınacak bu kredilerle bir an önce yeni ev yapmak istediklerini söylediler.

Depremzedeler Bayramı Çadır Camide Karşıladı
25 Haziran 2017 - 10:39

Geçtiğimiz ayda meydana gelen depremin en çok vurduğu Gölmarmara’nın Tiyenli Mahallesinde ramazan bayramı çadır camide karşılandı.  Cemaatin çadır camiye sığmaması nedeniyle çadır girişinde de vatandaşlar saf tuttu.  Namaz sonrası çadırın önünde bayramlaşan mahalleli bayrama buruk yaşıyor. Depremzedeler ise bayramın bu sene kendilerine gelmediğini asıl bayramı devletten istedikleri krediyi alıp evlerine yaptıklarından geleceğini belirttiler.

Depremzedelerden konternerde kalan İsmail Hakkı Akgüleç, Bayramı konteynerlerde karşıladıklarını, depremden sonra çok mağdur olduklarını ve cep harçlığı olarak verilen maddi yardımlara ihtiyaçlarının olmadığını belirterek şunları söyledi, “ Biz devletimizden kredi istiyoruz. Bize kredi versinler ki evlerimizi yaparak kış girmeden evlerimize girelim. Sıcaktan duramıyoruz konteynerde, öğlen oldu mu herkes kendini dışarı atıyor, gece geç saatlere kadar dışarıda durmak zorunda kalıyoruz, sıcaktan giremiyoruz. Gündüz duramıyoruz akşamdan akşama yatmaya girebiliyoruz sadece. Bizim burada ne olacağımız belli değil. Milletvekilleri, belediye başkanları geliyor bir şeyler söylüyor, yazıp çiziyorlar bizlere doğru dürüst bir şey demeden çekip gidiyorlar. Allah yardımcımız olsun başka bir şey diyemiyorum. Bizim tek isteğimiz benim gibi mağdur olanlara devletimizin uzun vadeli faizsiz kredi verilmesi. Bizim cep harçlığına ihtiyacımız yok. Evimizi yapacak kadar kredi imkânı sağlasınlar, evimizi yapıp içine girelim, borcumuzu da ödeyelim daha sonra. Bu yönde söylentiler duymaya başladık. Eğer gerçekleşirse kimsenin mağduriyeti kalmaz, herkes evini yapabilir. Eğer bize kredi imkânı sağlanmazsa, burada oturulamayacak durumda 98 ev bulunuyor. Bu kadar mağdurdan kendi imkânlarıyla yeni ev yapacak kişi sayısı iki elin parmağını geçmez. Ben nasıl yaptırayım, yevmiyeyle geçinen bir insanım.”

 

Depremzede İsmail Diril, “Bu sene Allahtan gelen afet nedeniyle evlerimiz oturulamayacak duruma geldi ve bayramı konteynerlerde karşıladık. Şimdi yaz günü konteynerde kalıyoruz ama önümüzden gelen kış. Bizim bir an önce kendi evlerimizi yaptırmamız gerekiyor. Evin sadece temelini, su basamağını yapmaya 18 bin lira para istiyorlar. Bu masrafı kimse karşılayamaz bu köyde. Kaymakamımız sağ olsun 3 bin 500 lira gönderdi oda bayram masrafımız oldu kayboldu. Bizlere uzun vadeli, faizsiz kredi versinler, evlerimizi yapalım onla, daha sonra borcumuzu ödeyelim. Yoksa bu iş başka türlü yapılamaz. 50 metrekare evi 50 bin liraya yapıyorlar. Metrekaresini bin liraya yapıyorlar. Öğlen saatlerinde 40 derece sıcak oluyor konteynerin içinde. Bize yemek getirmesinler, evlerimizi yapalım ne kadar masraf ettiysek ona göre herkese kredisini versinler.” şeklinde konuştu.

 

Tiyenli Azası Osman Gürtekin, çadırda ve konteynerde kalan depremzedelerin acil kredi desteğine ihtiyaç duyduklarını, alınacak kredi ile herkesin kendi evini kış ayları gelmeden yapacağını, bir yandan da hasarlı evlerin yıkım işlerinin çok yavaş ilerlediğini eğer bu şekilde günde bir hasarlı ev yıkmaya devam ederlerse evlerin yıkımın 3 ay süreceğini öne sürdü. Gürtekin mahalledeki yaşanan durumu şu sözlerle anlattı, “Mahallemizde yüze yakın ağır hasarlı ev bulunuyor. Herkes kredi istiyor. Eğer kredi verirse devletimiz, herkes evini yapabilir. Kredi çıkmazsa evi hasarlı olan en fazla 10 kişi kendi evini yaptırır geri kalan vatandaşımız yaptıramaz. Maddi yardımda bulunuyorlar sağ olsunlar ama yapılan yardımlar ustalık parası bile değil. Vatandaşımız maddi yardım istemiyor, kredi istiyor ki kış gelmeden bir an önce evlerini yapabilsinler.   Herkes geliyor bir şeyler söylüyor bırakıp gidiyor, arkasından bir şey çıkmıyor. Önümüzden gelen kış, kış gelmeden bu evlere başlanıp bitmesi gerekiyor. Konteyner yazın sıcak oluyor kışında soğuk olur durulmaz. Vatandaşın istediği vadeli, faizsiz kredi hemen verilmeli çünkü kış gelmeden evlerin bitmesi lazım. Evlerin yapılması hemen olmayacak birkaç ay sürecek. Kredi isteği gündeme gelirse bir an önce çok iyi olacak. Vatandaş evlerini yaptırsın krediyi daha sonra yapılan harcamaya göre versinler. Hasarlı evlerin yıkımı konusunda da sıkıntı yaşıyoruz. Gölmarmara belediyesi bir ekip gönderiyor yıkım için onlarda günde sadece bir evin yıkımını yapıyor. Yıkım bekleyen 100’e yakın ev bulunuyor. Bu şekilde giderse yaz sonuna yıkım işlemi ancak bitecek. Buda yeni evlerin yapımına başlanması ve kışa yetiştirilmesi konusunda vatandaşımızı çok mağdur durumda bırakacak. Yıkım işleminin de hızlandırılmasını istiyoruz.”


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum