Covid unutkanlığa neden oluyor

Manisa Gediz Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Zeynep Gönenç Ünal, covid geçiren bazı hastaların unutkanlık yakınmasıyla kendilerine geldiğini belirtti. ​​

Covid unutkanlığa neden oluyor
26 Ekim 2021 - 15:02

 
Yaklaşık iki yıldır dünyayı etkisi altına alan kovid-19 hastalığıyla mücadele sürerken, hastalığın uzun vadede insan sağlığı üzerinde ne tür yan etkiler oluşturacağı merak konusu. Manisa Gediz Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Zeynep Gönenç Ünal, covid geçiren bazı hastaların unutkanlık yakınmasıyla kendilerine geldiğini belirtti.

Aşı çalışmalarıyla üstesinden gelinmeye çalışılan kovid-19 pandemisi, bu güne kadar milyonlarca insanın ölümüne neden oldu. Hastalığı atlatan kişilerin uzun vadede ne tür sağlık sorunları yaşayacağı ise henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak kovid-19'un unutkanlığa neden olduğu yönünde ciddi işaretler var. Gediz Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Zeynep Gönenç Ünal, "ovid enfeksiyonu geçiren pek çok kişi unutkanlık yakınmasıyla nöroloji uzmanlarına başvurmakta. Bu durum bazı kişilerde iş performansında ciddi etkilenme yapabilir, yaşam kalitesini bozabilir" dedi.
 


GENETİK YATKINLIK VARSA BUNAMA OLABİLİR
 
Covid geçiren hastaların genetik yatkınlık olması durumunda uzun vadede demans (bunama) riskleri olduğunu belirten Ünal, "Virüs direkt beyni etkileyerek ya da farklı mekanizmalarla unutkanlığa yol açmaktadır. Genelde 3-6 ay süren bu durum bazen uzayabilmektedir. Destek ilaçlarla süreç daha kolay atlatılabilir. Ancak çalışmalarda alzheimer hastalığı geni ile virüs arasında ortak özellikler bulunduğundan, bu riski taşıyanlarda zaman içinde demans gelişmesi ne yazık ki sürpriz olmayacaktır" diye konuştu.
 
PANİK YAPMAYIN, DOKTORA GİDİNCovid geçirdikten sonra unutkanlık yaşayan kişilerin paniğe kapılmak yerine bir uzmana başvurmalarını isteyen Ünal, "Bu virüsün gizemi henüz çözülmüş değil. Bu nedenle enfeksiyon geçirdikten sonra yaşanan bazı sorunlar için panik yapmak yerine  ilgili uzmanlara gidilmelidir. Ayrıca korunma yöntemleri de asla ihmal edilmemelidir" ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum