Cami Musluklarından şerbet aktı

Manisa’da bulunan bir camide Ramazan ayı dolaysıyla çeşmelerden şerbet akıyor. Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Yarhasanlar Camii’nde hayırseverlerin desteğiyle her yıl olduğu gibi Ramazan boyunca şerbet ve limonata akıyor. 

Cami Musluklarından şerbet aktı
10 Mayıs 2019 - 14:08

Yazın hava sıcaklığının yüksek olduğu şehirde teravih için camiye gelenler, çeşmelerden akan şerbetlerden afiyetle içiyor.  Teravih namazını kılan cemaat çeşmelerden akan şerbetten almak için uzun kuyruklar oluşturuyor. Kimi vatandaşlar bir bardak şerbet alırken, kimileri ise yarım kiloluk, 5 kiloluk su şişelerini dolduruyor. 

Cami yapıldığından beri bu geleneğin devam ettiğini kaydeden Yarhasanlar Camii Yaşatma Derneği Başkanı Rıdvan Acun, “Camimiz 1994 yılında yapıldı. 1994 yılından beri bu uygulama devam etmekte. Daha önce başka ağabeylerimiz yapıyordu, onlar yaşlandı, sıra bize geldi. 3 seneden beri de biz ilgileniyoruz. Tamamen hayırseverlerimizin desteği söz konusu. Liste yapıyoruz. O listeye hayırseverler isimlerini yazdırıyorlar. Belli bir miktar belirliyoruz. 140 lira şerbet, 100 lira meyve suyu olarak fiyat belirledik. Bizim tankımız 300 litrelik. Her gün 500 bardak dağıtıyoruz” dedi.

Cami cemaatinden Burhan Kurtoğlu ise, “Bizim atalarımızdan Osmanlı’dan kalma bir adetimizdir bu. Teravih ağır bir namaz olduğu için halk yorulur. Karşılığında böyle bir şerbet verilir. Şerbette serinletir. Sıcak havalarda çok daha makbul oluyor. Bizde Osmanlı dönemindeki bu adeti devam ettiriyoruz. Ve her ramazanda burada 30 gün boyunca şerbet ikramımız var. Bir de Kadir Gecesi’nde ise hem şerbetimizi hem de ballı lokmamız var” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum