Büyükşehir'in Kula'ya Yatırımı 150 Milyon Lira

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Kula ilçesinde mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Geride kalan 5 yıllık sürede ilçeye yapılan yatırım ve hizmetleri anlatan Başkan Ergün, “Geride bıraktığımız 5 yıllık sürede 150 Milyon Lira gibi bir yatırımı ilçemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

Büyükşehir'in Kula'ya Yatırımı 150 Milyon Lira
16 Şubat 2019 - 09:46

Çünkü biz Kula’mızı, Manisa’mızı çok seviyoruz” ifadelerini kullandı.
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Kula ilçesinde mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Toplantıya, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, MHP İlçe Başkanı Nazım Baytok, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Palabıyık, Ülkü Ocakları İl Başkanı Mehmet Balaban, Ülkü Ocakları İlçe Başkanı Mikail Bulut, MHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Sabuncuoğlu, AK Parti Kadın Kolları Siyasi Hukuki İşler Başkanı Nezahat Zeybek, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Kamil Aytan, belediye meclis üyeleri, Genel Sekreter Aytaç Yalçınkaya, Genel Sekreter Yardımcıları Yılmaz Gençoğlu ve Mustafa Genç, MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Burak Aslay, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, daire başkanları, partililer ve mahalle muhtarları katıldı.
“Cengiz Başkanımızın Her Zaman Desteğini Gördük”
Okunan duaların ardından programın açılış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Dairesi Başkanı Ersoy Arslan yaptı. Arslan, demokrasinin temel taşı mahalle muhtarlarını önemsediklerini belirterek, toplantıda muhtarların görüşlerini dinleyecekleri belirtti. Arslan’ın ardından söz alan Kula Muhtarlar Derneği Başkanı Cevdet Akkaş düzenlenen toplantı nedeniyle memnuniyetini paylaştı ve Başkan Ergün’e çiçek takdiminde bulundu. Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ise, Manisa Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğinde birçok hizmeti Kula’ya kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Tosun, “Manisa’ya ve Kula’mıza hizmet yolunda imrenilecek başarılar sergileyen ve ilçemize hizmet noktasında ve bizlere destekleriyle her zaman güç veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’e sahsım ve ilçem adına çok teşekkür ediyorum” dedi.
Sıfırdan Kurulan Bir Büyükşehir Belediyesi
Son olarak kürsüye Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün geldi. Geride kalan 5 yılda ortaya koydukları proje ve hizmetleri anlatmak amacıyla toplantının düzenlendiğini belirten Başkan Ergün ilk olarak MASKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı çalışmaları anlattı. Manisa’nın büyükşehir olması nedeniyle sıfırdan bir büyükşehir belediyesi yapılanmasının içinde kendilerini bulduklarını hatırlatan Başkan Ergün, “Bu yapılanmanın sancılarını sizlere yansıtmamak için gece-gündüz demeden ekibimizle birlikte canla başla çalışma yürüttük. Altyapı olmadan çalışma yapmak, bize göre değil dedik. Bizler geleceğimize yatırım yapalım, çocuklarımız temiz su içsin, kanalizasyon hatlarını yenileyelim bulaşıcı hastalıklar olmasın dedik ve büyük bir altyapı yatırım hamlesi başlattık” dedi.
MASKİ’den Kula’ya 64 Milyon Lira Yatırım
Başkan Ergün, “MASKİ’nin Kula’mıza yaptığı çalışmaların parasal karşılığı 64 milyon lira gibi bir yatırıma ulaştı. Eski parayla ifade edecek olursak, Kula’mızın sağlıklı bir altyapıya kavuşması için 64 trilyonluk yatırım yaptık. Güle güle sağlıkla ve sıhhatle kullanılsın inşallah” dedi.
Kula Evlerinin Restorasyonuna 6 Milyon Lira
İlçedeki Gıda Bankası ve Kula Evleri Restorasyonundan bahseden Başkan Ergün, “Bugün itibariyle Kula’da açtığımız Gıda Bankası’ndan 390 gerçek ihtiyaç sahibi kardeşimiz faydalanıyor. Helali hoş olsun diyor, tüm ihtiyaç sahiplerinin Allah yardımcısı olsun diliyorum. Göreve gelir gelmez tarihi kula evlerini ve 3 bin yıllık jeoparkı turizme kazandırmak için muazzam adımlar attık. Şu ana kadar tarihi Beyler Evi, Ali Kutlu Evi, Doktor Aristi Evi, Zeynep Onbaşı Evi, Ali Kutlu Evi gibi Kula Evlerinin restorasyonuna 6 milyon liranın üzerinde yatırım yaparak bunların turizme kazandırılmasını sağladık. 4 milyon liralık yatırım yaparak Yanık Ülke Konutları adıyla evlerini aldığımız vatandaşlarımız için küçük çaplı bir toplu konut projesini de yine Kula’mıza kazandırdık” ifadelerini kullandı.
Jeopark Belediyeler Birliği’ne 1 Milyon Liralık Bütçe
Jeopark Belediyeler Birliği çalışmalarını da anlatan Başkan Ergün, “3 bin yıllık jeopark dedik. Bunun tanıtımı için de Büyükşehir Belediyesi olarak öncülük edip, Kula ve Salihli Belediyelerimizi dahil ederek Jeopark Belediyeler Birliğini kurduk. 2016 yılından bu yana jeoparkın tanıtımı için Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak 1 milyon 100 bin liralık bütçeyi birliğimize aktardık. Yeni dönemde Kula, turizmiyle de adından söz ettiren bir ilçe olacak. Çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz” dedi.
Mevlana Caddesi Baştan Aşağı Yenilendi
Kula’nın çehresini değiştiren hamleler yaptıklarını belirten Başkan Ergün, “Günün her saati yaşayan bir Kula olsun, insanlarımız sokağa çıksın, esnafımızın işleri hareketlensin dedik. Bundan hareketle 3 milyon 600 bin lira yatırım yaparak Mevlana Caddesi’ni baştan aşağı yeniledik. Yoluyla kaldırımıyla ve aydınlatmasıyla gece ayrı, gündüz ayrı güzel bir caddeyi ilçemize kazandırdık. Aynı şekilde 3,5 milyon lira yatırımla Yunus Emre ve Tabduk Emre caddelerini de yeniledik” dedi.
Çocuklar ve Gençler Bizim Önceliğimiz
Büyükşehir Belediyesinin çocuklara ve gençlere öncelik verdiğini belirten Başkan Ergün, “Çocuklarımızın ve gençlerimizin gelecek planlarına katkı sağlamayı da unutmadık. MABEM kurslarını Kula’mızda da gençlerimizin hizmetine açtık. İl genelinde 8 bin 764 öğrencinin eğitim aldığı ve başarısını yüzde 98,25’lere ulaştıran MABEM’den Kula’da da 261 evladımız faydalanıyor. Çocuklarımızın okul öncesi eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla il genelinde hayata geçirdiğimiz Çocuk Kültür ve Sanat Merkezi’ni Kula’mıza da kazandırdık. 4-12 yaş grubundaki 75 Kulalı çocuğumuz 11 farklı branşta eğitim alıyor” dedi.
Düğün Salonlarını Kula’ya Kazandırdık
Kula’ya Düğün Salonu sözünün olduğunu belirten Başkan Ergün,  “Düğün Salonu sözümüz vardı. Bunu da unutmadık. Körez Mahallemize 431 bin lira yatırımla 750 metrekare ve Encekler Mahallemize 201 bin liralık yatırımla 250 metrekare büyüklüğünde düğün salonlarını kazandırdık” dedi.
Tabduk Emre ve Yunus Emre Türbeleri Çevre Düzenlemesi Son Aşamada
9 milyon lira yatırımla Emre Mahalle’sinde başlatılan Tabduk Emre ve Yunus Emre Türbeleri Çevre ve Mesire Alanı Düzenleme çalışmalarında da artık sona gelindiğini belirten Başkan Ergün, “Meydanlarıyla, piknik alanlarıyla, satış stantlarıyla, ibadet yapılacak alanlarıyla, abdesthane ve şadırvanıyla oraya yakışır bir düzenleme yapıyoruz” dedi.
261 Kilometre Asfalt 
Yol çalışmalarını da anlatan Başkan Ergün, “2015 yılından bu yana Kula’da Büyükşehir sorumluluğundaki yollarda yaptığımız sıcak asfalt ve sathi kaplama çalışmalarıyla yeni ve modern yolları ilçemize kazandırdık. Şu ana kadar 23 milyon lira yatırımla 261 kilometre asfalt çalışmasını Kula’mıza kazandırdık. Köyden ve beldeden mahalleye dönen bölgelerimiz başta olmak üzere ilçe genelinde toz toprak ve çamur derdine son vermek için parke taşı döşeme çalışmalarına da önem verdik. Bugüne kadar Kula’mızda 20 milyonluk yatırımla 792 bin metrekare parke taşı döşeme çalışması gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.
150 Milyon Lira Yatırım
Kula’ya hizmetlerin rakamsal değerlerine değinen Başkan Ergün, “Büyükşehir Belediyemizin tamamladığı ve devam ettiği proje ve hizmetleri dilimin döndüğünce sizlere anlatmaya çalıştım. Bu saydıklarımın parasal değeri ne kadar biliyor musunuz? Tamı tamına 86 milyon lira. MASKİ Genel Müdürlüğünün de 64 milyon lira demiştik. Geride bıraktığımız 5 yıllık sürede 150 milyon lira gibi bir yatırımı ilçemize kazandırmışız. Kula’ya Manisa Büyükşehir Belediyesi 150 trilyon lira harcamış. Helali hoş olsun, güle güle kullanın tüm yaptığımız hizmetleri” dedi.
“Hüseyin Tosun İle Birlikte El Ele Kula İçin Çalıştık”
Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ile ortak hareket ederek, güzel bir birliktelik oluşturduklarını belirten Başkan Ergün, “Tabi Kula Belediyemizin yaptığı hizmetleri anlatamıyorum. Onları da saysak, herhalde birkaç gün boyunca bu toplantıyı yapmamız gerekir. Kula’mızın çalışkan ve dürüst başkanı Hüseyin Tosun ile birlikte el ele verdik ve Kula’mıza çok güzel hizmetleri kazandırdık. Şimdi iki başkan olarak Cumhur İttifakı’nın adayı olarak da bugün karşınıza çıktık. İşte yaptıklarımız ortada. Bugüne kadar yaptığımız, bundan sonra yapacaklarımızın birer teminatıdır. Bunu da böyle bilmenizi istiyorum” dedi.
“Aynı Heyecan, Aynı Aşkla Kula’mıza Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz”
Kula’ya güzel hizmetleri kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Başkan Ergün, “Geride bıraktığımız 5 yılda yaptıklarımızı anlatmaya çalıştık dedik. Bu 5 yılın 1 yıldan fazlasını kurulum sürecine harcadık. Manisa ile birlikte büyükşehir olan diğer 13 ilimizden önce bu yapılanma sürecini tamamlayarak, bu alanda da rekora koştuk. Bütçe disipliniyle yatırımlarıyla istihdam alanları oluşturmasıyla başarısıyla ödüllere doymayan iki belediye ve belediye başkanı olarak hamd olsun karşınıza çıktık. Bizler daha iyisini yapmaya da istekliyiz. Cenab-ı Allah nasip eder, bir 5 yıl daha Kula’da Hüseyin Başkanıma, Manisa’da şahsıma hizmet verme teveccühünü gösterirseniz, yine aynı heyecanla, aynı aşkla şehrimizin her alanına hizmet vermeye devam edeceğiz. Çünkü biz Kula’mızı, Manisa’mızı çok seviyoruz. Yaptığımız çalışmalar gerek tarafsız kamuoyu araştırmalarında, gerek siz değerli muhtarlarımızın geri dönüşlerinde, gerek de halkımızın yüzündeki tebessüm ve gözlerindeki ışıltıyla kendini belli ediyor. Bir Allah razı olsun sözü bize yeter diyoruz” dedi. Konuşmaların ardından muhtarların sorularını da yanıtlayan Başkan Ergün, toplantı sonunda kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyenleri de geri çevirmedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum