Bu yıl 3. kez düzenlenecek

Manisa Yörük Türkmen Derneği, Şehzadeler Sancaklı İğdecik Mahallesi’nde 15 Eylül 2019 Pazar günü 3. Geleneksel Bağ Bozumu ve Yörük Şöleni düzenleyecek. Ege Bölgesi’nin en büyük şölen saat 11’de kortej yürüyüşüyle başlayacak. şölene Türkiye genelinde 100’e yakın derneği katılması bekleniyor. 

Bu yıl 3. kez düzenlenecek
10 Eylül 2019 - 15:37

Manisa Yörük Türkmen Derneği Başkanı Arif Kurtoğlu, “Manisa’da bizim kültürümüzün zayıf olduğunu gördüğümüz için kültüre hizmet etmek için, Manisa’mızı tanıtmak, kirazımızı, üzümümüzü, Manisa’nın mesir macununu, Manisa’nın Şehzadeler Şehri olduğunu tanıtmak amacıyla böyle bir girişimde bulunduk. Arkadaşlarla toplandık, biz bu kültüre gönüllü olarak karşılık beklemeden hizmet edelim. Derneğimizi kurduk. İlk yılımızda 1. Geleneksel Bağ Bozumu ve Yörük Şölenini düzenledik. 5-6 bin insan topladık. Geçen yıl 2.sini düzenledik. Türkiye’nin her yerinden derneklerimiz katıldı. Bu yıl nasipse 3.sünü düzenliyoruz” dedi. 

Sancaklı İğdecik Mahallesi’nde Türkiye’nin ilk kiraz ve üzümünün çıktığını vurgulayan Kurtoğlu, “Üzümlerimizin aroması yüksek. Türkiye’nin her yerine gönderiliyor. Biz dedik ki buraya gelen misafirlerimiz üzümümüzü görsün tanısın, kirazımızı görsün, katkı sağlasın. Onun için böyle bir girişimde bulunduk. Bu yıl yapacağımız şölene 8-10 bin kişi bekliyoruz. Türkiye’nin dışından Kıbrıs’tan, Hollanda’dan, Bulgaristan’dan, Makedonya’dan misafirlerimiz gelecek. Manisa’mızın kültürünü tanıtacağız. Derneğimizin bir özelliği var. Türkiye’de bağ bozumu Yörük kültür şöleni yapan tek derneğiz. Tüm dostlarımıza Sancaklı İğdecik Mahallemize bekliyorum” diye konuştu. 

Bağ bozumu ve Yörük Şöleninde gerçekleşecek olan etkinlerden bahseden Kurtoğlu, “Atlarımızla, develerimizle, koyunlarımızla, kuzularımızla, köpeğimizle, keşkeğimizle, bulgur pilavımızla, üzümümüzle gelen misafirlerimizi ağırlayacağız. Yörük kültürüne hizmet eden folklor ekiplerimiz, zeybek ekiplerimiz, kılıç kalkan ekiplerimiz olacak. Ankaralı Ayşe olarak bilinen Ayşe Dinçer, Zeki Yılmaz, Yörük sanatçımız Metin Gündüz bizlere eşlik edecek. Saat 11’de kortej yürüyüşüyle şölenimiz başlayacak. Bizim Yörüklerimizin kapısı da sofrası da sonuna kadar açıktır. Gelen misafirlerimiz saygıyla karşılanır, sevgiyle uğurlanır” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum