Bilinçsizlik Ölüme Götürüyor!

Her 100 kadından en az 10’unun hayatının bir döneminde rahim ağzı kanserine yakalandığı bilinmektedir. Kadınlar arasında sık görülen rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir ? Kadınlar rahim ağzı kanserinin önlemini alabilir mi ?

07 Ağustos 2018 - 12:46

Türkiye’de günde 2 kişi ve Dünyada yüzlerce kişi bu yüzden hayatını kaybetmektedir. Saruhanlı Devlet Hastenesi’nde uzman doktor olan Harun Şimşek , rahim ağzı kanseri ile ilgili kadınları uyardı.

Kadınlar arasında en sık görülen rahim ağzı kanseri nasıl önlenebilir mi ? Her 100 kadından 10’unun hayatının bir döneminde rahim ağzı kanserine yakanlandığı bilinmektedir. Türkiye’de günde 2 kişi ve Dünyada yüzlerce kişi bu yüzden hayatını kaybetmektedir.Kadınlar rahim ağzı kanseri konusunda bilinçsiz olduğu için önlem alamıyor. Saruhanlı Devlet Hastenesi’nde uzman doktor olan Harun Şimşek , rahim ağzı kanseri ile ilgili kadınları uyardı. Şimşek sözlelerine şu şekilde başladı. Genellikle 50 yaş civarında ortaya çıkan rahim ağzı kanseri son yıllarda genç kadınlarda da görülmeye başlamıştır. Kadınlarda en çok görülen kanser sıralamasında meme kanseri ilk sırada yer almasına rağmen, yaşamı tehdit edici özelliği nedeniyle rahim ağzı kanseri, meme kanserinin önüne geçmektedir. Sağlık Bakanlığı rahim ağzı kanserini önlemek için belirli yaş aralığındaki kadınları sağlık ocağına taramaya davet ediyor. Kadınlar konu hakkında bilinçli olmadığı için sağlık ocaklarına gitmelerini yılda bir defa kontrol edilmeleri gerekiyor. Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümünden sorumlu olan HPV (“Human Papilloma Virüsler” ) virüsü çok belirti göstermez ve oldukça bulaşıcıdır. Çoğu kadın, hayatının bir döneminde karşılaştığı HPV virüsünü kendi vücut savunma sisteminin yardımı ile yener.

HPV Nedir ?

HPV cinsel yolla bulaşan bir virüs olup, rahim ağzı kanseri oluşmasına neden olabilir. Rahim ağzı kanseri tanısı konmuş kadınların %95’inden fazlasında görülen HPV (Human papilloma virus) genital bölgeyi enfekte eden ve temas yolu ile yayılan bir virüstür. Özellikle kadınlarda daha sık olmak üzere cinsel bölgede siğillere ve rahim ağzının, dış genital bölge ve üreme yollarında kansere

sebep olur. HPV virüsü oldukça sinsidir ve aylarca hiçbir belirti göstermeden yayılmaya devam edebilir. Virüsün belirtilerine, bulaşma olduktan birkaç ay veya yıl sonra rastlandığı durumlar “sessiz enfeksiyon” olarak adlandırılır. Hiçbir şikayet olmadan, kişi yıllarca enfeksiyonu taşıyabilir. Bu durum, hastalığın yayılmasına engel olmadığı gibi, virüs ilişki sırasında bulaşmaya devam edebilir.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Şimşek, rahim ağzı kanserinin belirtilerini şu şekilde belirtti.Erken dönemde kendini göstermeyebilir. Çıplak gözle ya da ve jinekolojik muayenede rahim ağzındaki sorun görülmeyebilir. Kadınlar rahim ağzı kanserini vücutlarındaki değişiklikler ile farkedibilir fakat bu hastalığın ilerlediğini gösterir. Smear testi denilen vajinal akıntı ile ya da “kolposkop” denen rahim ağzını büyüterek gösteren aletlerle değişiklikler fark edilebilir, kesin tanı ise şüpheli bölgeden alınan biyopsi ile konulabilir.Daha çok hastalığın ileri safhalarında ortaya çıkar. Kanlı akıntı, cinsel ilişki sonrası kanama ve düzensiz adet kanaması gibi belirtiler rahim ağzı kanserinin belirtileri arasındadır. İlerlemiş vakalarda muayene esnasında bile tümör fark edilebilir. Rahim ağzı kanseri ilerledikçe idrar problemleri, defekasyon zorlukları ve bacak ağrıları görülür. Cinsel ilişkiden hemen sonra ya da ertesi gün beklenmedik şekilde oluşan kanamalara “post koital kanama” denir. Post koital kanama önemli bir bulgudur ve rahim ağzı kanserinin erken belirtisi olabilir. Her kadının yılda en az bir defa düzenli olarak konrole girmesi gerekir dedi.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Nasıl Gerçekleşir ?

Şimşek, rahim ağzı kanseri tedavisini şu şekilde aktardı ; 4 ayrı yöntem ile gerçekleştirilir. Bunlar cerrahi müdahale, radyoterapi, hormon tedavisi ve kemoterapidir. Virüsün dokunun derinliğine geçmediyse rahim ağzında tuttuğu bölge kolposkopi ile belirlenebilir. Bölgenin cerrahi yöntemle alınması ile kanserleşebilecek alan ortadan kaldırılarak, hastada yüksek oranda iyileşme sağlanır. Basit bir cerrahi işlemle hasta aynı gün taburcu edilebilir. Eğer kanser invaziv hale gelmişse yani doku derinlerine kadar inmişse iki tedavi seçeneği vardır. Bu durumda geniş kapsamlı ve uzun zaman alacak zor bir ameliyat olan

“radikal histerektomi” yapılır. Aynı zamanda kanser hücreleri pelvik bölgedeki lenf bezlerini tuttuğu için onlar da çıkarılır. Alternatifi ise kemo-radyoterapi; kemoterapi ilacıyla o bölgedeki kanser hücreleri ışına karşı duyarlılaştırılır, akabinde hastaya radyoterapi uygulanır ve takibe devam edilir. Eğer geç evredeyse cerrahi ya da kemoterapi ya da radyoterapi fark etmeksizin sağ kalım oranları belirli oranda olur dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
www.manisagundemi.com