Aydoğan Okur Aşırı Sıcak Hava Üzüm Bağlarında "Stres" Yapıyor

Aydoğan Okur Aşırı Sıcak Hava Üzüm Bağlarında "Stres" Yapıyor
22 Mayıs 2020 - 17:51

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, Mayıs ayındaki aşırı sıcakların, gündüz ve gece sıcaklık farkının yüksek olmasının bağlarda ve zeytinlerde "stres"e yol açtığını, bunun sonucunda silkinti (tane dökülmesi) hastalığının görüldüğünü söyledi.

Başkan Aydoğan Okur, Yenigün Manisa’ya yaptığı açıklamada, son günlerde mevsime göre zamansız aşırı sıcakların üzüm bağlarını ve zeytinleri olumsuz etkilemeye başladığını belirtti.

Sultaniye üzümünün başkenti olan Manisa genelinde gündüz ve gecenin sıcaklık farkının çok yüksek olmasının endişe yarattığını ifade eden Okur, şunları söyledi:

“İlçemizde yetişen bağlarda silkinti hastalığı görülmeye başladı. Sultaniye üzümler son günlerde 42 dereceyi bulan hava sıcaklığı bağlarda strese yol açarak silkinti hastalığı meydana geldi. Üzümün başkenti Saruhanlı da son 70 yılın Mayıs ayında yaşanan aşırı sıcaklar bağ ve zeytin arazilerine zarar verdi. Mayıs ayında Bağların ve zeytinlerin çiçeklenme döneminde yaşanan aşırı sıcaklar bağlarda ve zeytinlerde strese soktu şu anda bağ ve zeytinde silkme yaşanmaktadır. Bu sıcaklar yüzünden çiftçimiz geceleri bağları sulayıp bu stresi en aza indirmeye çalışıyorlar. ”açıklamasını yaptı.

 

Muharrem KAZER

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum