Alparslan Türkeş Kavşağı'na Görkemli Açılış

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 83 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen ve Turgutlu tarihinin en büyük yatırımı olan Turgutlu Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı'nın ikinci etabı görkemli törenle açıldı. 

Alparslan Türkeş Kavşağı'na Görkemli Açılış
04 Mart 2019 - 17:57

Türkiye'nin en uzun battı çıktısı olan Turgutlu Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı'nın hayırlı olmasını temenni eden Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Turgutlu’ya sözünü verdikleri dev bir eseri daha hizmete açıyor olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını ifade etti.
Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir-Ankara karayolu üzerinde Turgutlu ilçe girişinde can ve mal kayıplarının yaşandığı noktada hayata geçirdiği Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı projesinin ikinci etabı coşkulu katılımla açıldı. Yaklaşık 83 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen projenin açılışına Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin'in yanı sıra MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, MHP Manisa İl Başkanı Ömer Baysal, AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli, MHP Kadın Kolları Başkanı Neşe Meteler Töz, Ahmetli Belediye Başkanı Ahmet Alhan, Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Balaban, parti teşkilatları, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya, Genel Sekreter Yardımcıları Yılmaz Gençoğlu ve Mustafa Genç, MASKİ Genel Müdür Yardımcıları Burak Aslay, Mahmut Bilgen, Şehnaz Yılmaz Başaran, Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğü Daire Başkanları, , meclis üyeleri ve meclis üyesi adayları, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katıldı.
Başkan Ergün Çiçeklerle Karşılandı
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Turgutlu Alparslan Köprülü Kavşağı açılışı ve bir takım temaslar için geldiği ilçede Alpart İş Merkezi önünde yoğun kalabalık tarafından, çiçeklerle karşılandı. Tüm vatandaşlarla tek tek tokalaşan Başkan Ergün, kendisine gösterilen teveccühe teşekkür etti ve vatandaşların fotoğraf çektirme isteklerini de geri çevirmedi. Başkan Ergün ve Şirin'in halkı selamlamasının ardından Turgutlu tarihinin en büyük yatırımı olan ve yaklaşık 83 milyon liraya mal olan Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı projesinin ikinci etabının açılış programı start aldı.  Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Şirin, “Turgutlu'muz için bayram günü”
Turgutlu Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı Projesi ikinci etabın açılış konuşmasını Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin yaptı. Şirin, “Turgutlu'muz için onur ve gurur günlerinden biri olan Alparslan Türkeş Köprülü Kavşak projemizin açılış gününe hoş geldiniz. Şeref verdiniz. Adeta bir bayram gününü birlikte yaşıyoruz. Turgutlu tarihinin en büyük yatırımı olan kavşağın açılış töreninde bizleri bir araya getiren Rabbime şükrediyorum. Bir bayram günü yaşıyoruz. Üzerinde bulunduğumuz alanda hayal dahi edilemeyecek bir proje yükseldi. Turgutlu’muz için olmazsa olmaz bir projeydi. İlçemizin kanayan yarasıydı ve çok uzun yıllardan beri beklentisiydi. Burada, ölümlü maddi hasarlı kazalar yaşandı evlere ateşler düştü. 100'e yakın vatandaşımız 10 yılda burada hayatını kaybetti. Cengiz Ergün başkanım bu projenin hayata geçmesi adına yoğun bir mesai harcadı ve bugün o çalışma meyvesini verdi. Bismillah diyerek, ilk kazmayı vurduk. Bir kısım insanlar için bu proje bir rüyaydı ama başta Turgutlu olmak üzere halkımıza verdiğimiz sözü yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. 8 Haziran 2018 tarihinde projemizin ilk etabını açtığımızdan beri trafik rahat bir nefes aldı. Bu dev projenin inşaat aşamasında 24 saat esasıyla çalışıldı. Bin 700 adet fore kazık çakıldı, 10 milyon kilogram gibi devasa demir kullanıldı, 6 buçuk kilometrelik yağmur suyu kanalizasyon hattı döşendi. Geçtiğimiz yoğun yağışlarda bir gram yağmurun birikmemesi gurur kaynağı oldu. Ana içme suyu hattı deplaseleri 1 buçuk milyon liranın üzerinde bir bedelle yapıldı. Her zaman söylediğim gibi zahmetsiz rahmet olmuyor. Bu proje için canla başla çalıştık. Bin 650 metre uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun battı çıktısı olan projemiz, bitmiş bir şekilde kullanıma açıldı. El birliğiyle, gönül birliğiyle 83 milyonluk yatırımı hayata geçirdik. Şundan eminim ki birçok metropolde görebileceğiniz bir proje Turgutlu ilçemizde hayata geçti. Meclis üyelerinin altına imza attığı Rahmetli Başbuğumuz Milliyetçi Hareket Partimizin kurucusu Alparslan Türkeş adını vermiş olmamız, bizler için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Rahmetli Başbuğumuzu rahmet ve minnetle yad ediyorum ve kavşağa bu ismin verilmesi için desteğini esirgemeyen meclis üyelerime teşekkür ediyorum. Sayın Cengiz Ergün başkanıma, MASKİ'ye, Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne, müteahhit firmaya teşekkür ediyorum. Hep birlikte Turgutlu'ya can veriyoruz. İnşallah burada ölümlü kazalar olmayacak" diye konuştu.
“Çalışmaları gün gün takip ettim”
Başkan Şirin’in konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de, “Bugün Turgutlu’muza sözünü verdiğimiz dev bir projeyi hayata geçiriyor olmanın heyecanı, mutluluğu ve sevinciyle karşınızdayım. Günde yaklaşık 37 bin araç geçişinin olduğu, İzmir-Ankara yolu üzerindeki bu kavşağın yapılacağını ve bu proje tamamlandıktan sonra can ve mal kayıplarının önüne geçeceğimizi söyleyerek kolları sıvamıştık. Allah’a şükürler olsun bugün söz verdiğim gibi, bu kavşağı tüm hatlarıyla tamamlayarak hizmete açacak duruma getirdik. Bu kavşak hem Turgutlu’muz için hem bu yolu kullanan on binlerce vatandaşımız için hem de şahsım için çok önemli. Bugün burada sadece modern bir kavşak açmıyoruz. Turgutlu’muzun gerçekten ihtiyaç duyduğu bir projeyi de ilçemize kazandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Yapımına başladığımız ilk günden itibaren buradaki çalışmaları gün gün takip ettim. Gerek Yol Yapım Onarım Dairemiz, gerek Fen İşleri Dairemiz ve MASKİ, gerekse yüklenici firma yetkilisi arkadaşlarımız gecesini gündüzüne katarak buradaki işleri bitirmeye çalıştı. Öncelikle emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyor, Allah hepsinden razı olsun diyorum” dedi.
Zaman ve Ekonomiden Tasarruf
Dev projenin ilk etabını 8 Haziran 2018’de hizmete açtıklarını hatırlatan Başkan Ergün, “Yalnızca ilk etabın bile ilçe trafiğine nasıl katkı sağladığını hepiniz yakından gördünüz. Bu önemli ve büyük proje ile birlikte, İzmir-Ankara şehirlerarası taşıt trafiği geçişi, yaptığımız altgeçit ile sağlanarak şehir trafiğinden ayrıldı. Böylece, şehirlerarası trafik hiç durmadan akmaya başladı. Ulaşımda önemli ölçü de zamandan ve paradan tasarruf sağlandı. Şehir içi trafiğinin şehirlerarası trafikten ayrılması ile hepimizi derinden üzen trafik kazalarında oluşan can ve mal kayıplarının da önüne geçildi. Ayrıca, projemiz kapsamında Mimar Sinan Caddesi de yenilendi ve kuzey-güney yönü bağlantısı şehirlerarası yoldan bağımsız olarak yapıldı. Bugün de yan yolların açılışını gerçekleştiriyoruz. Yan yol imalatları ile ilgili olarak; yapımı tamamlanan içme suyu hattının ve doğal gaz abone bağlantılarının, imalat yapılacak kısımlarda yüzeye çok yakın olması nedeniyle, yağmursuyu ve zemin iyileştirme gibi çalışmaları yaparken çok zorluklar yaşadık. Ama gerekli koordinasyonları sağlayarak, bu çalışmaları da tamamladık ve sıcak asfalt imalatlarına başladık” dedi.
“Sabrın sonu selamet”
Turgutlu sanayisini Mimar Sinan Caddesi’ne bağlayan kısımda, toprakarme duvar imalatlarını tamamladıklarını, ayrıca ikinci kısım toprakarme imalatlarını da yaparak, çalışmanın devamında Mimar Sinan Caddesi üzerinde tesviye işlemlerini sağladıklarını belirten Başkan Ergün, “Sadece MASKİ Genel Müdürlüğümüz 1 buçuk milyona yakın bir yatırım yaparak köprülü kavşak içinde kalan ana içme suyu isale hatlarının yenilenmesi ve deplase işini yaptı. Hatta buradan çıkarılan eski boruları sergiledik. Bunları da hepiniz gördünüz. Bu çalışmalarımızı yaparken, elbette yeri geldi toz toprak oldu. Yeri geldi çamur oldu. Yeri geldi deplase işlemleri yapılırken bazı mahallelerimizde su kesintileri yaşandı. Kötü hava şartları da çalışmalarımıza engel oldu. Tüm bunlar birer olumsuzluk olarak görülebilir, bu konuda çok da eleştiri aldık, ancak saydığım olumsuzlukların sebebi bu güzel projenin çalışmalarının tamamlanması içindi. Ama ne dedik, sabrın sonu selamet dedik. Biz hemşerilerimize bu tür sıkıntıları yaşatmayı tabi ki istemezdik. Ancak zorluk çekmeden refaha ulaşılmıyor, emek olmadan yemek olmuyor. Bu nedenlerle projenin yapımı sırasında verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı Turgutlulu hemşerilerime bir özür borcum var” diye konuştu.
83 Milyon Liralık Yatırım
 “Biz burada sadece battı-çıktı açmıyoruz. Biz Turgutlu’muza can veriyor, canları yaşatmak istiyoruz” diyen Başkan Ergün, “Rabbime şükürler olsun bugün açılışını gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 83 milyon lira gibi bir bedelle bu güzel hizmet Turgutlu’muza hayırlı uğurlu olsun. Büyükşehir Belediye Meclisimizde aldığımız kararla bu önemli ve büyük projeye Türk siyasetinin önemli ismi, Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu başbuğumuz merhum Alparslan Türkeş’in adını verdik. Kendisini rahmet ve minnetle anıyor, tüm meclis üyelerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
MASKİ’den Turgutlu’ya 68 Milyonluk Yatırım
Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında 5 yılı geride bıraktığını dile getiren Başkan Ergün, “Yerelde Turgay Başkanım, il genelinde şahsım ve ekip arkadaşlarımızla birlikte oy vermiş/vermemiş ayrımı yapmadan 17 ilçemizin tamamına en güzel hizmetleri ulaştırmanın çabasında olduk. Altyapı dedik ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza daha temiz bir Turgutlu bırakalım düşüncesiyle Turgutlu’nun büyüyen nüfusuna hitap edecek modern atık su arıtma tesisini 46 milyon lira yatırımla ilçemize kazandırdık. 4 milyon liranın üzerinde bedelle 101 mahalle projesiyle Irlamaz, Akçapınar, Hacıisalar, Kabaçınar, Karaköy, Çepnibektaş, Ören ve Yunusdere Mahallelerimize 68 kilometre içme suyu ve kanalizasyon hattı yaptık. 3 milyon liranın üzerinde bir yatırımla ilçemiz merkezine 9 kilometre yağmursuyu hattı döşedik. Bunun içinde yer alan Mimar Sinan Caddesi'ne yaptığımız 3 kilometrelik yağmur suyu hattı çalışmasıyla Ankara asfaltındaki su baskınları son buldu. Bugüne kadar yalnızca MASKİ Genel Müdürlüğümüzün Turgutlu’muza yaptığı yatırım tam 68 milyon lira. Bu yatırımlar burada yaşayan vatandaşlarımız daha sağlıklı altyapıya kavuşsun, daha sağlıklı içme suyuna kavuşsun, daha temiz bir Turgutlu’da yaşasın diye yapıldı. Her ne kadar altyapıya yaptığımız yatırımlar gözle görülmese de 68 milyonluk MASKİ yatırımı bu açıdan çok önemli ve kıymetli yatırımlardır. Helali hoş olsun Turgutlu’muza” diye konuştu.
Prestij Caddeleri İle Turgutlu Işıl Işıl
Turgutlu’da Kapalı Otopark ve Pazaryeri ile hizmet yağmuruna başladıklarını vurgulayan Başkan Ergün, hizmetlerin Urganlı, Çatalköprü, İzzettin, Çıkrıkçı Köprüleri, Eski Turgutlu–Manisa Yolu düzenlemesi, Nurgül Fidan Kapalı Yüzme Havuzu ve Spor Salonu, Eski Belediye Binası Restorasyonu, Katı Atık Transfer İstasyonu, Urganlı, Selvilitepe, Kabaçınar İtfaiye Noktaları, Akçapınar, İzzettin, Avşar Çok Amaçlı Etkinlik Salonları, Turgutlu Gasilhanesi gibi önemli projelerle devam ettiğini söyledi. Irlamaz Vadisi’nde yaptıkları düzenlemeyle Manisa merkezindeki Atatürk Kent Parkı’nın bir benzerini Turgutlu’ya kazandırdıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “Oyun gruplarıyla, piknik alanlarıyla, peyzajıyla, aydınlatmasıyla güzel bir projeyi yaklaşık 35 milyon lira gibi bir yatırımla ilçemize kazandırdık. Güle güle kullanılsın. Akçakmak, 7 Eylül, Piyaleoğlu ve Fatih Caddelerini prestij caddeleri olarak planlayıp Yol ve Tretuvar düzenlemelerini gerçekleştirdik. Prestij cadde Şehit Oğuz Erbay Caddesi ve Şehitler Yolu’nun aydınlatma, çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarını yaptık. Ayrıca bu caddelere MASKİ tarafından 22 kilometre içme suyu hattı döşendi. Böylece modern ve gecede yaşayan ışıl ışıl caddeleri ilçemize kazandırdık” dedi.
130 Kilometre Asfalt, 344 Bin Metrekare Kilit Parke
İlçe genelinde yapılan asfalt ve parke taşı döşeme çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Başkan Ergün, “Asfaltlama çalışmalarıyla ve köyden mahalleye dönen yerleşim yerlerimizde yaptığımız parke taşı döşeme çalışmalarıyla hemşerilerimizi yazın tozdan topraktan, kışın çamur deryasından kurtarmayı hedefledik. Bugüne kadar sadece Turgutlu’da 12,5 milyon liranın üzerinde yatırımla 130 kilometrelik asfalt yaptık. Yine ilçe genelinde 13 milyon liraya ulaşan yatırımla 344 bin metrekare parke taşı döşemesi gerçekleştirdik. Üreticimize destek olmak için fidan dağıtımı, ana arı dağıtımı, seracılık destekleri, zeytin fidanı ve kasası dağıtımı, bağ tahmin ve erken uyarı sistemleriyle tarım potansiyelini ortaya çıkarmak için de önemli hizmetlerde bulunduk” dedi.
Turgutlu’ya 290 Milyon Lira
Büyükşehir ve MASKİ Genel Müdürlüğünün çalışmalarıyla 5 yılda Turgutlu’ya önemli hizmetleri kazandırdıklarının altını çizen Başkan Ergün, “Sosyal hizmetlerden, mezarlık hizmetlerine, ilaçlama çalışmalarından, kırsal hizmetlere ve en büyük projelere varıncaya kadar, Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak Turgutlu’muza ne kadar yatırım yapmışız merak ediyor musunuz? Hemen söyleyeyim rakam 222 milyon liraya ulaştı. MASKİ Genel Müdürlüğümüzün yaptığı yatırımları da bunun üstüne eklediğimizde bu rakam 290 milyon liraya çıkıyor. Turgay başkanımızın ve Turgutlu Belediyemizin proje ve yatırımlarını da buna eklersek, ortaya çok ciddi rakamlar çıkıyor. Günübirlik değil, geleceğe yatırım dedik ve buna göre çalışmalarımızı yaptık” diye konuştu.
“Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatı”
31 Mart’ta ülkemizin yerelde yöneticilerini belirlemek üzere sandık başına gideceğini belirten Başkan Ergün, “Manisa’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Milliyetçi Hareket Partimizin Genel Başkanı Devlet Bahçeli himayelerinde oluşturulan Cumhur İttifakı çatısı altında Büyükşehir’de şahsım, Turgutlu’da Turgay Şirin başkanım yeniden aday gösterildik. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Genel Başkanımıza bizlere gösterdikleri güven nedeniyle teşekkürlerimi sunuyorum. Bizi bu makamlara tekrar layık görürseniz, görevi ilk günkü aşkla ve ilk günkü heyecanla yapacağımızdan şüpheniz olmasın. İşte yaptıklarımız ortada. Bugüne kadar ortaya koyduğumuz çalışmalar, projeler ve hizmetlerin takdirini verecek olan sizlersiniz. Her zaman hizmetin siyaseti olmaz anlayışıyla parti ayrımı gözetmeksizin çalışmalarımızı sürdürdük. Bugüne kadar yaptıklarımız, bundan sonra yapacaklarımızın teminatıdır. Bizler sizlerin teveccühlerinize yeniden talibiz. 17 ilçemizde Cumhur İttifakı’nın başarılı olması için yaptıklarımızı anlatıyor, destek istiyoruz. Çünkü bizler Manisa’mızı, bizler Turgutlu’muzu seviyoruz. Üretken belediyecilik anlayışıyla sizlere hizmet edebilmek için varız. Bizler günü birlik siyasi çekişmelerin, günü kurtaran popülist çalışmaların değil; Manisa’nın ve Manisalının gerçekten ihtiyaç duyduğu çalışmaları yapmanın gayretinde olduk. Şikayet eden değil, çözüm üreten; laf değil icraat yapan bir yönetim anlayışıyla hareket ettik. Bugüne kadar bu çizgimizden ayrılmadık, bundan sonra da ayrılmayacağız” şeklinde konuştu.
Emeği Geçenlere Teşekkür Etti
Turgutlu’ya kazandırılan dev projenin hayata geçirilmesinde emek veren herkese ayrı ayrı teşekkür eden Başkan Ergün, sözlerini şöyle tamamladı: “Birazdan açılışını yapacağımız Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı’nın Turgutlu’muza ve Manisa’mıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu güzel projenin hayata geçmesinde emek veren, alın teri döken Etüt ve Projeler Dairemiz Başkan ve çalışanlarına, Fen İşleri Dairemiz Başkan ve çalışanlarına, Yol Yapım ve Onarım Dairesi Başkan ve çalışanlarına, MASKİ Genel Müdürlüğü ve çalışanlarına, yüklenici firmanın değerli yöneticilerine, işçi kardeşlerime teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyorum. Kazasız, belasız hep iyi günlerde kullanılması Rabbimden duamdır. Hayırlı uğurlu olsun inşallah diyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”
Cumhur İttifakına Destek İstediler
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün konuşmasının ardından AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da konuşma yaptı. Turgutlu Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağının ilçeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Manisa Milletvekilleri, Turgutlu’yu ihya edecek hizmetlerin devamı için Cumhur İttifakı Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Cengiz Ergün'e ve Turgutlu Belediye Başkan Adayı Turgay Şirin'e destek istedi.
Dev Eserin Açılışı Dualarla Gerçekleşti
Açılış konuşmalarının ardından eller semaya açılarak dua edildi ve Turgutlu'da hayata geçirilen Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı ikinci etabının açılışı gerçekleştirildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum