Akhisar'da 'yılının Ahisi' Terzi İrfan Sarnıç

Akhisar ilçesinde Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Akhisar esnaf odaları başkanları, 50 yıllık terzi İrfan Sarnıç'ı 2011 yılının ahisi seçti.

24 Eylül 2011 - 15:04

Akhisar esnaf odaları tarafından oluşturulan komisyonun verdiği karar sonunda Akhisar’da 1961 yılından buyana Terzilik mesleğini sürdüren İrfan Sarnıç, meslek yılları boyunca gösterdiği örnek davranışlarından dolayı Akhisar’da 2011 'Yılın Ahisi' seçildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Lokantacılar Odası Başkanı Adem Duman, “Ahilik; Ahi Evran Hazretleri tarafından Hacı Bektaş-ı Veli Hazretlerinin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilatıdır. Aslen Horasan kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu'da yaşayan Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi, gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren çalışma yaşamını iyi insan meziyetini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kural ve kurulları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin ve yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo ekonomik düzendir. Ahi Evran Hazretlerine 'Ahi Baba' denir. 22-24 Eylül 2011 tarihleri arasında düzenlemiş olduğumuz Aahilik Haftası'nda belirlenen komisyonumuz tarafından seçilmiş olan yılın ahisini tanıtmak amacıyla toplanmış bulunmaktayız. 1 Ocak 1938 Akhisar doğumlu olan İrfan Sarnıç çıraklık ve kalfalık dönemlerini tamamladıktan sonra 24 Mart 1961 yılında Terzilik mesleğine başlayıp halen bu mesleği başarı ile sürdürmektedir. 1961-2011 yılları arasında onlarca çırak-kalfa ve usta yetiştirmiştir. Çevresinde sevilen sayılan bir kişiliğe sahip olan İrfan Sarnıç yılın ahisi olmayı hak etmektedir” dedi.
Akhisar Belediyesi Encümen Salonu'nda yapılan toplantının ardından mesleklerinde uzun yıllar görev yapmış örnek olmuş esnaflara ziyaretler yapıldı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum