455 Bin Abone Suyu İndirimli Kullanıyor

MASKİ Genel Müdürlüğü, il genelinde MASKİ hizmet binaları önünde yapılan basın açıklamasına cevap verdi. Yapılan açıklamaların gerçeklerle bağdaşmadığı ve yanlış ifadeler içerdiğine değinildi.

455 Bin Abone Suyu İndirimli Kullanıyor
25 Ağustos 2020 - 12:09

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğünden, il genelinde hizmet binaları önünde yapılan basınç açıklamasına yanıt geldi. Kurumdan yapılan açıklamada, ortaya konulan iddiaların gerçeklerle bir ilgisi olmadığı belirtildi. Yapılan açıklamada şu konu başlıklarına değinildi:

Vatandaş suyu ucuza kullanıyor

İl genelinde 600 binin üzerinde abonesinin 455 bininin suyu indirimli kullandığını belirten MASKİ, köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde 117 bin abonenin yüzde 75 indirimli olmak üzere suyu 0,81 ‘KURUŞ’tan, belde durumundan mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki 82 bin abonenin de yüzde 50 indirim üzerinden suyu 1,62 liradan kullandığını belirtti. MASKİ, 12 bin aboneye de (Şehit yakınları, gazi, Yüzde 40 ve üzeri engelli) suyu yüzde 60 indirimli verdiklerinin altını çizdi.

Kartlı sayaç kullanıcıları yüzde 10 indirimli kullanıyor

244 bin kartlı sayaç abonesinin suyu yüzde 10 indirimle kullandığı ve mesken aboneliklerinde kademe uygulaması yapılmadığının da altı çizilen açıklamada, görüldüğü üzere abonelerin 3’te 2’sinin suyu indirimli tükettiği görülmektedir.

İlimizde içme suyu barajı ya da büyük su kaynakları yok

Manisa’da içme suyu ihtiyacının yüzde 99’unun yeraltı sularından karşılandığını belirten MASKİ yetkilileri, bu durumun suyun ekonomik bir şekilde temin edilmesine engel teşkil ettiğini belirttiler. Manisa’da içme suyu barajının olmadığını, cazibeli içme suyu kaynağının da Gürle ile sınırlı olduğunu hatırlatan MASKİ, sondajlar ve terfilerden kaynaklı aylık 11 milyon lira elektrik gideri olduğunu vurguladı.

Algı oyunlarıyla vatandaş kandırılmaya çalışılıyor

Ülkemizde bulunan 30 büyükşehir belediyesinin büyük bir kısmında kademe aralığı uygulanmakta ve ücretlendirmede buna göre yapılmaktadır. İlk kademe aralığı ilimizde 0-20 metreküp iken diğer illerde 0-10 metreküp ve üzeri olarak uygulanmaktadır. Biz idare olarak ilimizde ve dünya genelinde 4 kişilik bir ailenin 1 ayda ortalama 15 metreküp su kullandığı verisini baz alarak ilk kademe aralığını 0-20 metreküp olarak belirledik. Dolayısıyla burada MASKİ’nin uygulamış olduğu insani tüketim amaçlı su tüketim miktarına baktığımızda Manisalı vatandaşlarımızın 20 metreküp suyu daha ucuza kullandığı görülecektir. Köy ve belde durumundan mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde tarımsal ve hayvansal sulama olması sebebiyle birinci kademe aralığının da 0-30 metreküp olduğu ifade edildi.

Faturalarda siyasi çıkar için yapılan algı oyununun gerçeklerle bir ilgisi bulunmadığını belirten MASKİ, 15 metreküp üzerinden yapılan indirimli olmayan standart faturalandırmada, hem içme suyu barajı hem de cazibeli su kaynakları bulunan İstanbul’un en pahalı suyu kullandığını ve ikinci kademeyi de 16 ve üzeri metreküp olarak hesapladığını belirtti. Aynı zamanda yine içme suyu barajı ve doğal su kaynakları bulunan Aydın’dan suyu daha ucuz, İzmir ile aynı ücret tarifesinde kullanıldığı görülecektir.

Açıklamanın sonunda MASKİ yetkilileri, ‘Hizmetin Siyaseti, Suyun Siyasetinin olmayacağının altını çizdiler.

Ücret Tarifesi İndirim Oranı Abone Sayısı

Köyden Mahalleye Dönüşen

Yerleşim Yerleri 0,81 Kuruş Yüzde 75 117.000

Belde Durumundan Mahalleye

Dönüşen Yerleşim Yerleri 1,62 Lira Yüzde 50 82.000

Şehit Yakınları, Gazi ve Yüzde 40

Üzeri Engelli Aboneler 1,80 Lira Yüzde 60 12.000

Kartlı Su Sayacı Kullanan

Aboneler 3,76 Lira Yüzde 10 244.000

Toplam: 455.000

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zafer Akkal
    1 yıl önce
    Geriye kalan (normal saatli abonelere)145bin kişiye de 4,1o TL ilk Yüzde yüz bir miktarda Kazık mı kalıyor? Bunlar neyapacaklar?!