2020 ASGARİ ÜCRETİ BELLİ OLDU

Komisyonun bu yılki ilk toplantısı 6 Aralık'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleşmişti. Bu toplantıda ilk kez asgari ücretli bir işçi de yer almıştı. Yalova Üniversitesinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Güvenlik-İş Sendikası üyesi Gülden Görmez, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda Türk-İş heyetindeki 5 kişiden biri olmuştu.

2020 ASGARİ ÜCRETİ BELLİ OLDU
10 Aralık 2019 - 09:35

Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmaları başladı. Komisyona 39 yıl sonra ilk defa Devrimci İşçi Sendikaları DİSK’te davet edildi. Öte yandan Türk-İş ve DİSK’in asgari ücret teklifleri belli oldu. Peki, asgari ücret 2020 ne kadar olacak? İşte, Asgari Ücret 2020 ile ilgili merak edilen detaylar…

Milyonlarca asgari ücretli çalışanın gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücretle ilgili vereceği kararda… 2020 asgari ücret görüşmeleri başladı. Görüşmelere 39 yıl sonra ilk defa Devrimci İşçi Sendikaları DİSK’te katılıyor. Peki, asgari ücret 2020 ne kadar olacak? İşte, 2020 asgari ücreti ile ilgili merak edilen detaylar…

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısının ardından belirlenen yol haritası açıklandı. İkinci ve üçüncü toplantıların komisyona katılan grupların ev sahipliğinde dördüncü toplantının ise Bakanlık’ta yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Yapılacak değerlendirmeler sonrasında nihai karar Aralık ayının sonunda Bakanlık’ta gerçekleştirilecek toplantının ardından açıklanacak.

ASGARİ ÜCRETİ 2020 TAHMİNİ

Konuyla ilgili Sabah Gazetesi Yazarı Faruk gelişmeleri kaleme aldı. Erdem’in yazısında yer alan detaylar şöyle; Aslında bu güne kadar yapılan asgari ücret artışlarına baktığımızda yaklaşık bir rakam tahmin etmek mümkün oluyor. Son 10 yıllık artışlara bakıldığında 2016'daki yüzde 30'luk artış dışında tüm zamlar bir önceki yılın enflasyonunun 2-5 puan üzerinde gerçekleşmiş durumda.

Yeni Ekonomi Programı'nda ve Merkez Bankası'nın tahminlerinde 2019 yılının enflasyon oranının yüzde 12 civarında olması bekleniyor. Bu rakamdan yola çıkılınca asgari ücretteki artışın yüzde 15 civarında olacağı beklentisi oluşuyor.

Buna göre net asgari ücret 2.323 liraya ulaşıyor. Bunun üzerine pazarlıklarla yapılacak seyyanen artışların eklendiği düşünülürse 2.500 liralık net rakam da öngörülebilir. Tabi bu rakama ulaşmak için pazarlıkların sonucunu beklemek gerekiyor.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum