YUNUSEMRE İLE İŞARET DİLİNİ ÖĞRENİYORLAR

Yunusemre Belediyesi, bünyesinde hizmet veren hanım lokallerinde düzenlenen eğitimlerle engelli bireylerin hayatını kolaylaştırıyor. Tevfikiye Hanımlar Lokali’nde açılan kursta bayanlara işaret dili kursu veriliyor.

23 Mayıs 2019 - 15:42
Reklam

Yunusemre Belediyesi bünyesinde bulunan hanımlar lokali ve meslek edindirme kurslarında verdiği eğitimlerle bir yandan bayanların sosyalleşmesine katkı sağlarken; bir yandan da engelli bireylerin hayatının kolaylaşmasına imkan tanıyor. Tevfikiye Hanımlar Lokali’nde açılan işaret dili kursunda kursiyerler sağır ve dilsiz bireylerle iletişim kurmayı öğreniyor. Haftanın 3 günü düzenlenen kursta işaret dili eğitimi alan kursiyerler, kurstan oldukça memnun. İşaret dilinin önemini anlatan Kurs Öğretmeni Zeynep Demirtaş ailesinde işitme engellilerin bulunduğunu, onların yaşadıkları sıkıntıları gören biri olarak İşitme Dili Öğretmeni olduğunu ifade etti. Kursa ilişkin bilgi veren Demirtaş, “Annem, babam ve teyzelerimin işitme engelli olmasından dolayı bu mesleği seçtim. Kendilerini daha iyi ifade edebilmek ve işitme engelliler ile iletişime geçmek çok sevindirici. Hafta içi 3 gün işaret dili kursu veriyoruz. Kursiyerlerin derslerine olan ilgisi çok iyi. Konuşulan her şeyin işaret diline çevrilmesi çok güzel bir duygu. Derslerimiz oldukça keyifli geçiyor” diye konuştu.  

 

Verilen eğitimle işitme engelli bireylerle rahatlıkla iletişim kurabildiklerini belirten kursiyerler de kendilerine bu imkanı sunan Yunusemre Belediyesi’ne teşekkür etti. 2 aydır eğitim aldığını belirten Özlem Gevrek daha önce işitme engelli bir vatandaşla karşılaştığında yaşadıklarını, kursun kendisine kattıklarını şu sözlerle anlattı:  “Daha önce çalıştığım fabrikada işitme engelli arkadaşlarımız vardı. Bir gün bir arkadaşım bana bayramda nereye gidiyorsun demiş, ben onu anlayamamıştım. Onlar ile iletişim kurup onların dilini anlamak için bu kurslara başvurdum. Kurslar ile işaret dilini geliştirdim. Yaklaşık 2 aydır bu kursa geliyorum. Ev hanımıyım. Bazı konularda onlar ile iletişim kurabileceğim için çok mutluyum.”

 

Kursiyerlerden Döndü Saim ise şunları söyledi: “Bir gün oğlumla parka gittiğimde oğlumun yanına bir teyze geldi. Oğlum teyzeye baktı. Teyze bir şeyler anlatıyordu. Ama anlayamadık. Sonra Yunusemre Belediyesi’ne başvuruda bulundum. İşaret Dili eğitimi aldım. Bu kurs sayesinde onlar ile iletişime geçip onların hayatına dokunabilmek de çok güzel bir duygu. Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Çerçi’ye böylesine güzel bir kurs açtığı için çok teşekkür ediyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
www.manisagundemi.com