YİĞİTBAŞ VELİ CAMİSİ’NİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI

Manisa’nın manevi mimarlarından Ahmed Şemseddin Marmaravi Hz.’nin (Yiğitbaş Veli) türbesinin de içerisinde yer aldığı alanda, Şehzadeler Belediyesi’nin girişimleri, Yiğitbaşı Vakfı’nın çabalarıyla Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce başlatılan cami yapım, onarım ve çevre düzenlemesinin ilk harcı törenle atıldı.

24 Nisan 2019 - 18:40
Reklam

Manisa’nın manevi mimarlarından Ahmed Şemseddin Marmaravi Hz.’nin türbesinin de içerisinde yer aldığı Saruhan Mahallesi’ndeki Yiğitbaş Camisi’nin yapım, onarım ve çevre düzenlemesi projesi start aldı. Projenin temeli, düzenlenen törenle atıldı. Törene Manisa Valisi Ahmet Deniz, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, daire müdürleri, Yiğitbaşı Vakfı başkan ve yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ÇALIŞMALAR 9 YIL ÖNCE BAŞLADI

Kuran tilaveti ile başlayan törende açılış konuşmasını yapan Yiğitbaşı Vakfı Başkanı Sefer Yıldız Yiğitbaş Veli Hazretlerine yaraşır bir cami, kabir ve çevre düzenlemesini bir bütün halinde hayata geçirebilmek için dokuz yıldır çalıştıklarına dikkat çekerek şöyle dedi; “Çalışmamız 2010 yılında başladı. Kamulaştırma, projelendirme, onay süreçleri derken bugüne geldik. Bugüne kadar yapılan çalışmalar yerin altına yatırım yapmak gibiydi görünmüyordu. Bugünden sonra inşallah camimiz yükseldikçe görünecek. Hazretin kabri bütün nezaketi ve nezafetiyle görünecek. Bugüne kadar ki çalışmalarda bize destek olan Sayın Valimize, Kaymakamımıza, Belediye Başkanımız ve vakıf yönetiminde görev alanlara gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.”

“UZUN BİR SÜRECİ YOĞUN BİR ŞEKİLDE TAKİP ETTİK”

5 yıldan önce göreve seçildiğinde, alanın Manisa’nın manevi direği Yiğitbaşı Veli Hazretlerine yakışır bile hale getirebilmek için kolları sıvayarak çalışmaya başladıklarını kaydeden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik şöyle konuştu; “Yasal altyapılar hazırlanmadan bir şey yapılamıyor. Burası imar planında yeşil alandı. Dini tesis alanına çevrilmesi gerekiyordu. Nazım imar planlarının revizyonunu yaptık. Bu planlar Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Uzun bir süreci yoğun bir şekilde takip ettik. Yan taraftaki parsellerin bir kısmı bize aitti, bize ait olmayan kısımların kamulaştırmalarını yaparak satın aldık. Projeler tamamlandı, önümüzdeki günlerde çalışmalar başlayacak. Proje tamamlandığında Yiğitbaş Veli Hazretlerine ve Manisa’mıza yakışır bir hale burayı dönüştürmüş olacağız”

MANİSA’YA ÇOK YAKIŞACAK

6 ay önce göreve başladığında ilk ziyaret ettiği mekânın Yiğitbaş Veli Hazretlerinin mekânı olduğunu kaydeden Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara da o zaman endişelerini dile getirdiğini söyledi. Çaykara yapılacak projeyi de gördüğünü projenin Manisa’ya ve Yiğitbaş Veli Hazretlerine yakışacağını sözlerine ekleyerek emeği geçenlere teşekkür etti. Manisa Valisi Ahmet Deniz ise atılan her temelin ayrı bir kıymet ve anlamı olduğunu, ancak bugün atılan temelin anlam ve önemini anlatmaya kelimelerin yetmeyeceğini söyledi. Vali Deniz manevi değerlerimizi sadece Türkiye’ye değil Türk Dünyası’na da anlatmamamız gerektiğine değinerek projenin hayırlı olması temennisinde bulundu. Yapılan duanın ardından projenin ilk harcı protokol üyelerince atıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
www.manisagundemi.com