Muzaffer Yurttaş

Muzaffer Yurttaş

Şahsiyet Enstitüleri Gerekli!

28 Ekim 2016 - 14:58

Her gün karşılaştığımız, korkarak ve ürpererek izlediğimiz, okuduğumuz pek çok olay karşısında bir an durup düşünüyoruz. Acaba nerede yanlış yapıyoruz? Eğitim süresinin uzatılması, okur yazar oranının artması maalesef iğrençliklerin ve insanlık dışı olayların engellenmesine yetmiyor. Pek çok tüyler ürperten olayın faali ne yazık ki üniversite mezunu ya da okumuş kişiler. Demek ki okumakla adam olunmuyor. Bir yerlere gelmiş, bir makam elde etmiş ancak şahsiyeti gelişmemiş o kadar çok insan var ki, etrafımızda bütün olup bitenleri üzülerek takip ediyoruz.

Şimdi çağımız insanının en büyük ızdırabı model şahsiyet kıtlığı ve pek çok bireyin şahsiyet sahibi olamamasıdır.İslam ümmetinin dünya misafirlerine karşı en önemli görevinin model şahsiyetler yetiştirmek ve insanlığa şahit olacak bir ümmeti numune olarak içlerinden çıkarmaktır.

Savaşların, terörün, insanlık dışı olayların bitmesi için önce insan yetiştirmemiz gerekir. Okumak ama nasıl okumak? Okumak deyince diploma sahibi olmayı anladığımız için geldi başımıza bütün bunlar.

Önerimiz şudur; her üniversite bünyesinde bir Şahsiyet Enstitüsü kurulmasıdır. Her fakülte ve yüksekokula kayıt yaptıran kişi buraya da kayıt yaptırmaya mecbur olacak, buradan geçerli notla mezun olamayanlar hiçbir meslek sahibi olamayacaklar.

Eğitim müfredatı ve yöntemlerini belki sil baştan ele almamız gerekecek. Bir düşünürün dediği gibi “Bin insanı eğitmeye babaannesinden başlamak gerekir”. Eğitim için uzun ve kalıcı çözümler üretmeliyiz. Örnek şahsiyetler yetiştirmeliyiz. Öğretimin yanında eğitimi, talimin yanında terbiyeyi, ilimin yanında irfanı vermediğimiz taktirde utanç verici olayların önüne geçemeyiz. Diploma sahibi insanlar yerine vicdan sahibi şahsiyetli bireyler yetiştirmediğimiz müddetçe üçüncü sayfa haberlerini önleyemeyiz.

Millet olarak, ebeveyn olarak, siyasetçiler ve idareciler olarak başımızı ellerimiz arasına alıp yeniden düşünmeliyiz ve eğitimi yeniden yapılandırmalıyız. Necip Fazıl Kısakürek “Şahsiyeti olmayanın hiçbir şeyi yoktur” derken yerden göğe kadar haklıydı. Kişi başı milli geliri artırırken vicdan ve ahlak sahibi kişilerin sayısını da artırmadığımız müddetçe huzuru yakalamamız mümkün değildir.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • CENGİZ ÇOBAN
    7 ay önce
    SELAMUNALEYKUM SAYIN MİLLETVEKİLİM DR MUZAFFER YURTTAŞ BEY, TESBİTLERİNİZ ÇOK GÜZEL, AİLE, OKUL, ARKADAS COK ÖNEMLİ, BİRBİRİNİ TAMAMLİYOR, İNŞALLAH GAYRET EDİLECEK , İYİ BİR NESİL MEYDANA GELECEK, TEŞEKKÜRLER SAYGILARIMLA CENGİZ ÇOBAN

Son Yazılar

www.manisagundemi.com