Mehmet Emin Sofuoğlu

Mehmet Emin Sofuoğlu

YETİME SAHİP ÇIKAN MERHAMET ÂBİDELERİNE SELÂM OLSUN!

14 Şubat 2017 - 20:51

Açları doyurma, zorda kalanın yardımına koşma, kimsesizlere kimse olma, mazlum, yetim ve öksüzlerin gözyaşlarını silme, acılarına ortak olma, acılarını dindirme sorumluluğunu taşıyan BÜYÜK TÜRKİYE’nin asil milletine selamlar olsun.

Türkiye, bu konuda insanlığın yüzünü ağartacak girişimlerde bulunmuştur, bulunmaktadır. Yeryüzünün hiçbir köşesinde yaşanan ve yaşatılan sıkıntılara ilgisiz kalmadık, kalamayız.

Özellikle ümmetin yetim ve öksüz çocuklarını maddi ve manevi olarak sahiplenmek bizim için inanç, onur ve namus meselesidir.

Yetimlere sahip çıkmak, dünya huzuru, ahiret sermayesidir. Kazalara, belalara karşı bizi korusun diyor, hayat sigortası istiyorsak bir yetimi mutlaka himaye etmeliyiz.

Eğer vicdanlarımız köreldi ve tamahkârlık, sekülerlik ruhumuzu esir aldıysa, kalbimiz katılaştıysa, ‘Eğer kalbinin yumuşamasını istiyorsan, fakire yedir, yetimin başını okşa’ buyuran Allah’ın Rasûlü’nün tavsiyesinin gereğini yapmalıyız.

Yetimlerini güldüremeyen ümmetin ağlayışı asla bitmez. Bizler mazlumun ‘ah’ını değil, duasını almaya talibiz. Bizim medeniyetimiz merhamet medeniyetidir.

Yetim ve öksüz çocukları maddi ve manevi olarak sahiplenmek; Müslüman için inanç, onur ve namus meselesidir. Yetime sahip çıkmak, insan olmanın, İslam olmanın bir gereğidir. Yetim, dünya huzuru, ahiret sermayesidir.

Dünya, adalet ve eşitlikten yoksun. Bir tarafta fakirlik, açlık, yoksulluk; diğer tarafta zenginlik, israf, savurganlılık her geçen gün yaygınlaşıyor. Rakamlar, yaşanan felaketin dehşet boyutunu gözler önüne seriyor. 

Bugün sadece Irak’ta 5 milyonu aşkın yetimin olduğu tahmin ediliyor. 

200 milyon yetim sokakta yaşıyor. 

Her gün 10 bin çocuk yetim kalıyor, 

6 bin çocuk organ mafyası tarafından kaçırılıyor.

Yılda 2,5 milyon çocuk satılıyor. 

300 bin çocuk savaşmaya zorlanıyor. 

Sadece Afrika’da günde 6 bine yakın çocuk yetim kalmakta, şu anda bu saatlerde bile binin üzerinde çocuk bu kaderi paylaşmakta, 

165 milyon yetim yardım beklemektedir.

Yılda 250 bin çocuk, hiç de masum olmayan nedenlerle Avrupa’ya götürülüyor.

Bu mazlum, suçsuz, yalnız, çaresiz insanların ruh dünyalarını ve psikolojilerini anlatmaya kelimeler kifayet etmez.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (Sallahü Aleyhi Vesellem), ‘Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır’ buyurmuştur. 

Başka bir hadisinde ise yetimi himaye eden kimse ile cennette komşu olacağını müjdelemiştir. 

Yetimlere sahip çıkmak insani bir mesele olduğu gibi, aynı zamanda imanî ve İslami bir konudur. Eğer bizler yetimlere sahip çıkmazsak, onlar organ ve fuhuş mafyalarının, misyonerlerin tuzağına düşer.

"Yetim Gülerse Dünya Güler” sloganıyla yola çıkan İHH, Orta Doğu’dan Uzak Doğu’ya, Kafkaslar’dan Latin Amerika’ya, Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar 56 ülkede 80 bini aşkın yetimi himaye ediyor, 800 bini aşkın çocuğa ise dönemsel destek veriyor. Ümmetin en kurumsal, en güvenilir en ciddi insani yardım kurumu olan İHH'nın bu faaliyetleri, umutlarımızı yeşertmektedir.

Açılan 25 yetim eğitim merkezinde yavrularımızın üniversite eğitimlerini tamamlayıncaya kadar desteklendiğini biliyor ve bunu takdirle izliyoruz.

Suriye’nin, Filistin’in, Arakan ve Doğu Türkistan’ın, Pakistan'ın, Somali'nin Keşmir’in, Patani’nin ve Afganistan’ın çocukları artık Türkiye’de bir aileleri olduğu bilinci ile hayata daha canlı ve ümitvar tutunuyorlar. Bu çalışmalar, Âdalet ve Merhamet temelli yeni bir dünya kurmak, kan, gözyaşı ve zulüm çağını, merhamet çağına evirmek bakımından çok önemlidir.

Yavrularımızın sesleri daha da gür çıksın diye Milli Eğitim Bakanlığımız, Diyanet İşleri Başkanlığımız, İHH ve Eğitim-Bir-Sen olarak üç yıldır tüm okul ve Kur’an kurslarımızda ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesi uygulanıyor.

Geçen eğitim döneminde 1 milyonu aşkın öğrencimiz yetim kardeşlerine ‘sizinleyiz’ dediler ve 40 bine yaklaşan yetimi himaye ettiler ve himaye etmeye de devam ediyorlar.

YETİM GÜLERSE, DÜNYA GÜLER!

İnsanlık sevgi, şefkat ve merhamet ile ayakta duracak!

Misyonerlerin, fuhuş ve organ mafyasının, terör örgütlerinin eline düşmemesi için,

Ümmetin emanetlerine sahip çıkmak için,

Bu dünyaya insanlık adına islam adına bir kıymet yetiştirmek için,

Ötelerin ötesinde Âlemlerin Rabbine sadece O'nun rızası için işlenen salih bir amel sunabilmek için,

Bir yetime hâmilik edenlere selamlar olsun!

Bir yetime hâmiliğe vesile olanlara selamlar olsun!

http://yetim.ihh.org.tr/

https://www.ihh.org.tr/bagis/yetim

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

www.manisagundemi.com