Ücretsiz Seyahatte 65 Yaş Sınırı 75'e Çıkarıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yaşlı nüfus oranında ilk sırada yer alan Sinop yer almakta, bu nedenle 65 yaş üstü talep çok olmasından 65 yaş sınırı 75'e çıkartıldı. Bazı otobüscüler tarafından bu uygulama Türkiye genelinde ve Manisa'da da uygulanmasını istedi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün otobüscülerin ne kadar zarar ettiğini çok iyi bilir bu uygulama sayesinde en azından zarardan kurtarır bizi dediler.

11 Şubat 2017 - 11:40 - Güncelleme: 11 Şubat 2017 - 11:59
Reklam

Sinop ilinde geçen günlerde yayınlanan haber şöyle: Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yaşlı nüfus oranında ilk sırada yer alan Sinop'ta belediye ve dolmuşçular kooperatifi tarafından başlatılan 65 yaş üstü yaşlılar için başlatılan ‘ücretsiz dolmuş hizmeti’ fazla talep nedeniyle iptal edilerek yaş sınırı 75’e çıkarıldı.

Sinop Belediye Başkanlığı ve S.S. 6 No'lu Dolmuşçular Kooperatifi Başkanlığı’nın işbirliği ile belediye ve mücavir alanlar içinde yaşamını sürdüren 65 yaş ve üstü vatandaşların dolmuşlardan ücretsiz olarak yararlanması için verilen kartlar, taleplerin beklenenin oldukça üstünde çıkması dolayısı ile iptal edildi.

“65 YAŞ ÜSTÜ SINIRI 75’E ÇIKARTILACAK”
Konuyla ilgili açıklama yapan Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, 65 yaş üstü sınırının 75’e çıkartılacağını belirtti. Ergül, “Emeklilerimize bir nebze de katkımız olsun düşüncesiyle dolmuşçular kooperatifi başkanı ile birlikte ne yapabiliriz diye düşünürken ‘65 yaş üştü insanlarımıza da vefa borcumuzu ödeyelim, bunları şehir içi ulaşımda bedava taşıyalım’ şeklinde bir düşünce oluştu ve deklare ettik, kart çıkarttık. Ancak biz sayının 150-200 diye düşündük ama bu vesile ile şunu öğrendik: Sinop’ta o kadar çok emekli var ki, sadece bize müracaat eden bin 500 kişi 65 yaş ve üzeri. Müthiş bir rakam tabi. Böyle bir şey olduğunda bunun altından hiç kimsenin kalkması mümkün değil. Belediye otobüsü olsa tamam ama bunlar halk otobüsü vatandaşın para kazandığı bir şey. Dolayısı ile bu işin üstesinden gelemeyeceğimizi hissettiğimiz anda kestik ve dedik ki ‘bu işi yeni yılda çözeceğiz. Bu konu ile alakalı şöyle karar kıldık: Dolmuşçular kooperatifi başkanı ile birlikte ‘75 yaş ve üzeri insanlarımızı şehir içerisinde nereye giderse gitsin 1 lira olacak’ şekilde bir karar aldık. Buna sahip olmak isteyen yaşlılarımız gelecekler müracaat edecek ve yeni bir kart vereceğiz” dedi.
Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül açıklamasının sonunda ise bu uygulamanın Türkiye geneline ait bir uygulama olmadığını, kooperatif başkanı ile ortaklaşa aldıkları bir karar olduğunu belirtti.  

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet yıldırım
    1 yıl önce
    Bu düzen böyle arkadaş suyu parayla alırsın çişini parayla yaparsın. Cumaya gidiceksin kıçını temizlemeye giriceksin para.İşsizliğin hat safhada olduğu canım ülkemde İşe girmek için 100 lira evrak parası harcarsın, ulan adam adı üstünde zaten işsiz para yok , asgari ücrete sözde zam geldi diyorlar gelsinler onu pantolonuma anlatsınlar vergi dilimini aşağıya çekip 5. 6. Ayda vergiye girecek bu insanlar . YANİ YEKPARE UCU BUCAĞI YOK NEREYE SOKARSAN SOK.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
20 Bin Kişilik İftar Programı
20 Bin Kişilik İftar Programı
AK Parti adayı Özkan'dan Soma'daki STK'lara ziyaret
AK Parti adayı Özkan'dan Soma'daki STK'lara ziyaret
www.manisagundemi.com