Reklam

MISIR ÜRETİCİSİ BU YILDAN UMUTLU

Manisa’da çiftçiler mısır ekimlerine başladı. Büyük zorluklarla çiftçilik yaptıklarını belirten vatandaşlar geçtiğimiz yıl tane mısırın kilosunu 70 kuruşa sattıklarını belirterek bu yıl umutlu olduklarını kaydettiler. Çiftçi olmanın sanıldığı kadar kolay olmadığını belirten üreticiler mısır ekiminin günler aldığını ve sabahın erken saatlerinde tarlalara geldiklerini belirttiler.

16 Nisan 2018 - 15:06

Saruhanlı’ya bağlı Halitpaşa Mahallesi’nde çiftçiler tarlarına mısır ekmeye başladılar. Köyde erken saatlerden itibaren hummalı bir şekilde çalıştıklarını belirten üreticiler devletten birçok konuda destek beklediklerini belirttiler. Çiftçi olmanın sanıldığı kadar kolay olmadığını söyleyen 68 yaşındaki çiftçi Niyazi Tül çocukluğundan beri çiftçilikle uğraştığını belirterek mısır ekimi hakkında şu bilgileri verdi. ‘mısır üretimi ülkemiz açısından önemli bir yere sahip olduğunu düşüyorum. Hem gıda maddesi olarak kullanılmakta hem de hayvan yemi endüstrisinde kullanılmaktadır. Mısır aşırı sıcaklık istemez. Aşağı yukarı 15 yıldır mısır ekiyoruz. Daha önceleri pamuk ekiyorduk şimdi ise mısır üreticiliği yapıyoruz. Mısır ekimi için önce tarlalarımızı derin sürüyoruz. Bu mevsime geldiğimizde 4 defa tırmık çektik. Amacımız tarlanın düzleşmesi tohumun toprağa uygun hale getirmektir. Daha sonra havalı mimzer yardımı ile ekim işlemini tamamlıyoruz.’dedi

GEÇEN SENE MISIRDAN KÂR EDEMEDİK

Geçtiğimiz yıl mısırdan düşük kâr elde ettiklerini belirten çiftçi Niyazi Tül mısır bu yıl bu konu ile ilgili düzenleme beklediklerini kaydetti. Ve sözlerine şöyle devam etti ‘ birçok çiftçi geçen sene olan fiyattan memnun değil. Geçtiğimiz yıl biz mısırın kilosunu 70 kuruştan sattık. Aldığımız para sadece cebimizde kalmıyor. Gelen işçilere para veriyoruz. Gübreye para veriyoruz. ki gübrenin çuvalı şuan 80 TL. Geçinemeyip çiftçiliği bırakan çok arkadaşımız oldu. Mazot da şuan 5 TL’nin üzerinde elde pek bir şey kalmıyor. Devletin verdiği destekleme priminden ise 100 ton mısırdan 3 bin TL destekleme alıyoruz.

ELEKTRİKLİ SONDAJ POMPALARI İÇİN YENİDEN ABONELİK ÜCRETİ İSTENİYOR

Abonelik ücreti verdikleri halde 20 yıl sonra yeniden ücret istendiğini iddia eden Tül şunları söyledi. ‘TEDAŞ baştan bizden abonelik ücreti aldı. Benim

pompalarım yaklaşık 20 senelik şimdi ise her bir sondaj pompası için benden 3 bin 650 TL isteniyor. Ben her bir pompa için bu ücreti verince zaten batarım. Bu şekilde mağdur olan çiftçilerimiz de var. Bu konuda devletimizin bir düzenleme yapmasını istiyoruz. Biz borçlarımızı ödemek için bir bankadan kredi çekip başka bir bankaya yatırıyoruz.’dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yılmaz, İl başkanlığına getirildi
Yılmaz, İl başkanlığına getirildi
Madende ölen işçi dualarla memleketine uğurlandı
Madende ölen işçi dualarla memleketine uğurlandı
www.manisagundemi.com