Reklamı Geç

Manisa Savunma Sanayisi Teknoloji Geliştirme Kümesi Güdümlü Projesi Hayata Geçiyor

28 Temmuz 2018 - 10:34

Zafer Kalkınma Ajansı ve Manisa Teknokent Teknoloji Transfer Ofisi AŞ (TTO) iş birliği ile hazırlanan “Manisa Savunma Sanayisi Teknoloji Geliştirme Kümesi (MASTEK)” güdümlü projesi sözleşme töreni, 27 Temmuz 2018 tarihinde Ajans hizmet binamızda gerçekleştirildi.

İmza törenine, Manisa Teknokent Genel Müdürü, TTO Yönetim Kurulu Başkanı ve proje koordinatörü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, TTO üyesi ve proje teknik koordinatörü Yrd. Doç. Dr. M. Bahattin Akgül, Teknopark Yönetim Kurulu Başkan V. , TTO üyesi ve proje idari koordinatörü Doç. Dr. Ali Çipiloğlu, TTO Savunma Teknolojileri Direktörü Kadir Çıtak, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Veli Oğuz, Program Yönetimi Birimi Başkanı Erce Şengül, İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Taylan Uygun ve Ajans personeli katıldı.

Proje kapsamında TTO öncülüğünde Manisa Savunma Sanayisi Teknoloji Geliştirme Kümesi kurulacak olup ilk etapta Manisa olmak üzere Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerini de içeren TR33 Bölgesi’nde savunma sanayisine yönelik ürün geliştirme konusunda kapasite oluşturulacak ve gerekli kabiliyetlerin kazanılması sağlanacaktır.

Proje ile ilk etapta savunma sanayimizin başat aktörleri olan ASELSAN, TAI, ROKETSAN gibi firmalar için özellikle kilit teknoloji içeren ürünlerin geliştirilmesi sağlanacak ve bunlara alt yüklenicilik hizmeti verilecektir. Proje kurgusuna göre tasarım, kilit teknoloji ve kalite-kontrol süreçleri MCBÜ TTO bünyesinde kurulacak olan Manisa Tasarım ve Birleştirme Teknolojileri Merkezinde (TABTEM) olacak; ara parçaların / malzemelerin üretilmesi ise Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinden kümeye dâhil olacak firmalara yaptırılacaktır. Proje kapsamında ve Ajans tarafından yapılacak diğer destekleyici faaliyetlerle birlikte, TR33 Bölgesi’nde savunma sanayisine yönelik hizmet sunabilecek firmaların tespit edilmesi ve kapasitenin geliştirilmesi sağlanacaktır.

Projenin 16,5 milyon TL olan toplam bütçesinin 14 milyon 850 bin TL’si Zafer Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilmektedir. MCBÜ’nün ortak olarak yer aldığı projede iştirakçi olarak Manisa TSO, Afyonkarahisar TSO, Kütahya TSO ve Uşak TSO; Manisa Kalıp ve Makina İmalatçıları Birliği (MAKİM), Turgutlu Metal Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TURMESAD); Akhisar OSB, Salihli OSB, Soma OSB ve Turgutlu OSB ile özel sektör firmaları bulunmaktadır.

“Manisa Savunma Sanayisi Teknoloji Geliştirme Kümesi (MASTEK)” güdümlü projemizin Manisa başta olmak üzere bölgemize hayırlı olmasını diler, emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
www.manisagundemi.com