Manisa'lı Kuaförler, tatil bizimde hakkımız

Her meslekte olduğu gibi berberlikte önemli bir el sanatı. Öyle ki bu mesleği sadece sevenler yapabiliyor. Berberler, bayram, tatil demeden sanatını ortaya çıkarıyor. Manisa’da berberler haftada bir gün tatil olmasını istiyor. 

21 Mayıs 2019 - 14:48
Reklam

Manisa’da 30 yıldır berberlik mesleğiyle ilgilenen Yusuf Aydın, meslek olarak çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti. Özellikle bir hafta sonu tatillerinin olmadığından yakınan Aydın, “Sayın başkanımızdan ve yetkililerimizden rica ediyoruz. Sıkıntılarımız çok. Malzeme tedarikimiz çok eksik. Sosyal bir aktivitemiz yok. Çoluk çocuğumuza vakit ayıramıyoruz. Eleman bulamıyoruz. Çırak bulamıyoruz. Elemanlar bu işi yapmak istemiyor. Elaman tatilsizlikten, sosyal etkinsizlikten dolayı yapmak istemiyor. Biz bunların bir an önce giderilmesini istiyoruz. Ve bizim mesleğimiz giderek kötüye gidiyor. Yapacak adam bulamıyoruz, yaptıracak adam bulamıyoruz. Mevcutlarda bu işi bırakıyor, eksikliklerden dolayı bırakıyor. Tek başıma 30 senelik esnafım. 20 senedir tek başıma çalışıyorum. Nereye kadar, ne vücut dayanıyor, ne insanlara sunum yapabiliyoruz. Biz doğru düzgün sanatımızı icra edemiyoruz. Ben 10 sene daha yaparım bu işi daha sonra kim yapacak. ” dedi. 

620 üyenin bulunduğu Manisa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ali Bartu, tatil günlerini ayarladıklarını ancak bir önceki Manisa Valisi tarafından onaylanmadığını kaydetti. Bartu, “Antalya’da yapılan toplantıda gündeme gelmişti.  Bazı valiler onaylamış. Ardından kararname çıktıktan sonra bazı yerlerde iptal edilmiş. Ve oda başkanları bu işi başlattıktan sonra onaylandıktan sonra iptal durumuna gelmiş. Ve başkanlar rencide olmuş. Bizim burada kanun çıkmadığı sürece bunu yapmamız mümkün olmuyor. Neden derseniz bir Pazar günü kadın kuaförleri kapatmak mümkün değil. Ancak biz dedik ki pazartesi günü kapatsınlar. Bazı kuaförler Pazar günü erken bitiriyor işini. Veyahut bir tane randevusu varsa almıyor. İkincisi erken kapattığı takdirde köyüne veya tatiline gidebilir. Pazartesi günü de kapalı durum Salı günü çalışmaya başlar diye düşündük. Düşüncemiz buydu. Ama tabi ki bunlar onaylanmadığı sürece hiçbir şey yapamıyoruz. Kanun çıkmadığı sürece bir tomar sıkıntılar çektik. Bu sıkıntıları atlatmaya çalışıyoruz. İnşallah bu kanunlar çıktığında daha güzel bir şekilde hizmetlerimizi vermeye çalışırız” diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
www.manisagundemi.com