Manisa Gördesliler derneğinden "Şehit Makbule'ye vefa sındırgı gezisi"

Manisa Gördesliler Kültür ve Dayanışma Derneğinin, Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleriyle hayata geçirdiği “Şehit Makbule’nin Torunları Okuyor” projesi kapsamında “ŞEHİT MAKBULE’YE VEFA SINDIRGI GEZİSİ” düzenlendi.

27 Mayıs 2019 - 10:11 - Güncelleme: 27 Mayıs 2019 - 10:32
Reklam


Geziye Manisa Gördesliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Ertekin, dernek yönetim kurulu üyeleri Salih Okkalı, Mehmet Akif Karaca, İbrahim Bitek, dernek üyeleri Hüseyin Tunçay, Süleyman Evran, Mustafa Ali Öztürk, İsmail Aybey ve çeşitli yaş gruplarından öğrenciler katıldı.

Sabah Manisa’dan başlayan yolculuğun ilk durağı hayatının baharında gözünü kırpmadan vatanını savunurken canını feda eden Kuva i Milliye Kahramanı Gördes Kızı Şehit Makbule Hanım'ın kabrini ziyaret oldu. Kabir ziyareti Sındırgı Eğridere Mahallesi Muhtarı İsa Akbaş rehberliğinde gerçekleşti. Burada ilk olarak katılımcılara dernek üyesi emekli öğretmen Hüseyin Tunçay ‘Kuva i Milliye Kahramanı Gördes Kızı Şehit Makbule Hanım’ hakkında bilgi verdi.

Hüseyin Tunçay, “Bir eğitimci olarak Gördes’in tarihine Kurtuluş Savaşımıza, Milli Mücadelemize aşık bir insanım. Bu konulara ilgim alakam var, bu konuda araştırmalarım var. Ayrıca Şehit Makbule Hanım’ın amcası ve yeğenlerini tanımış ve onlarla aynı mahallede yaşamış bir insan olarak sizlere onu anlatmaya çalışacağım. Siz gençler çok şanslısınız Kurtuluş Savaşımızın önemli kadın karakterlerinden biri olan şehit Makbule Efe’yi kabri başında ziyaret ediyorsunuz. Hiç şüpheniz olmasın bugün onun ruhu şad olacak.”

Hüseyin Tunçay, “Makbule Efe Gördes kızıdır. Ama O aynı zamanda bu ülkenin kızıdır. Yaşı 21. Türklerin savaşçı kimliğini taşıyan, iyi at binen ve iyi silah kullanan bir Türk kızı. 12 yaşındayken babası Abdullah Efendi'yi kaybediyor. Ağabeylerinin himayesi altında büyüyen Makbule, 1920'de Ustrumcalı Halil Efe ile evleniyor. Daha sonra kocasıyla birlikte akıncı olup dağlara çıkıyor. Burada yani Kocayayla’da Demirci Kaymakamı Akıncı İbrahim Ethem Bey’in komutasında kocası Halil Efe ile birlikte Yunanlılara karşı savaşıyor. Şehit Makbule Efe 17 Mart 1922'de Akhisar-Sındırgı sınırı üzerinde bulunan Kocayayla'da Yunanlılarla girdiği bir çarpışmada başından vurularak şehit oluyor. Şehit düştüğünde 21 yaşında ve silah arkadaşları, efelerimiz, kızanlarımız o zamanın mücadele erleri şehidimizin aziz na’şını, düşmanın eline geçmesin diye buraya getirip defnediyorlar. Bizim bugün rahat bir şekilde yaşamamıza vesile olan bu kahraman insanlara vefa borcumuz var. Ben bugün sizlerle beraber bu vefa borcunu yerine getirmenin huzurunu yaşıyorum. Bizler onlara çok şey borçluyuz. Hakları ödenmez.” dedi.

Hüseyin Tunçay’ın yaptığı konuşmadan sonra katılımcılar Gördes Kızı Şehit Makbule Hanım’ın anıt mezarı başında emekli imam Süleyman Evran hoca tarafından Gördes Kızı Şehit Makbule’nin ruhuna ithafen okunan Kuran’ı Kerim tilavetini dinlediler, onun için dualar ettiler.

Kuran tilavetinin ardından Gördes Kızı Şehit Makbule Hanım’ın torunları onun yanı başında bir süre kitap okudular. Kitap okuma etkinliğini ardından yola çıkan kafile rotasını Sındırgı’ya çevirdi. Sındırgıda Sındırgı Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü çalışanları tarafından karşılanan ekip rehber eşliğinde sırasıyla Sındırgı Güreş Müzesi’ni, Sındırgı El Sanatları Evi’ni, Sındırgı Yörük Evi’ni gezdi.  Ardından Kuva i Milliye kahramanlarımızdan aynı zamanda Gördes Kızı Şehit Makbule Efe ve eşi Şehit Usturumcalı Halil Efe’nin de komutanı olan Demirci Akıncıları Müfrezelerinin Komutanı Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı’nın Sındırgı Mezarlığı’ndaki kabri ziyaret edildi. Kabir ziyaretinin ardında kafile Sındırgı’da son olarak Sındırgı Millet Kütüphanesi’ni ve Sındırgı Belediyesi Akpınar Yaşam Merkezi’ni ziyaret etti.

Sındırgı gezisinin ardından yola çıkan kafile Akhisar’da bir alışveriş merkezinde kısa bir mola verip, Akhisar Gördesliler Derneği’nin düzenlemiş olduğu iftar programına katıldı. İftardan hemen yola çıkan kafilenin yolculuğu Manisa’da son buldu.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
www.manisagundemi.com