Reklam
  • Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İstiklal Marşının kabulü kutlandı, milli şair Akif anıldı

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü etkinlikleri kapsamında Manisa'nın ilçelerinde de çeşitli törenler düzenlendi.Manisa'nın Sarıgöl, Salihli, Kula,...

12 Mart 2018 - 17:12 - Güncelleme: 12 Mart 2018 - 17:12

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü etkinlikleri kapsamında Manisa'nın ilçelerinde de çeşitli törenler düzenlendi.
Manisa'nın Sarıgöl, Salihli, Kula, Turgutlu, Selendi ve Saruhanlı ilçelerinde de İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü etkinlikleri düzenlendi.

Sarıgöl'deki tören
Sarıgöl Atatürk Ortaokulu tarafından, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü için Belediye düğün Salonunda tören düzenlendi.
Sarıgöl Atatürk Ortaokulu Müdürü Veysel Çetin tarafından yapılan konuşmanın ardından, bir öğrenci tarafından İstiklal Marşının tamamı ezbere okundu. Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşının yazılışı da öğrenciler tarafından hazırlanan bir oyunla temsili olarak canlandırıldı. İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yıl dönümü nedeniyle öğrenciler tarafından Oratoryo canlandırıldı. Atatürk Ortaokulu Anasınıfı öğrencilerinin gösterisi ise büyük alkış topladı.
Okullar arası düzenlenen Mehmet Akif Ersoy konulu şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren eserler öğrenciler tarafından okundu. Öğrencilere armağanları Sarıgöl kaymakamı Çetin Kılınç, Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk ve İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Sönmez tarafından verildi.
Sarıgöl Belediye Düğün Salonunda düzenlenen etkinliğe Sarıgöl Kaymakamı Çetin Kılınç, Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Sönmez, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıç, Sarıgöl İlçe Jandarma Komutanı J.Ast.Kd.Bşç Erol Uygun, Sarıgöl İlçe Müftüsü Mehmet Ceyhan, Sarıgöl AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Fergül Tatar, CHP İlçe Başkanı Tahsin Akdeniz, Sarıgöl MHP İlçe Başkanı Ahmet Buldanlı, daire amirleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Salihli'deki tören
İstiklal Marşı'nın kabulünün 97.yıldönümü tüm Türkiye'de olduğu gibi Manisa'nın Salihli ilçesinde de törenle kutlandı. 12 Mart 1921'de Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı'nın kabulünün 97. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinliği Belediye Zafer Keskiner Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirildi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Salihli Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Alim Turgut yaparken, Ordunun Duası isimli şiiri ise Yusufcan Gökdeniz okudu.
İstiklal Marşı'nı okuma yarışmasında birinci olan Taytan Şehit Özgür Yatakdere İlkokulu öğrencisi Zeynep Büşra Yıldız'ın İstiklal Marşını okudu. Kaymakam Turgut Çelenkoğlu, Garnizon Komutanı Binbaşı Kamil Karameşe, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Ünveren, İlçe Emniyet Müdürü Sayım Başaran, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Dilek, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Alşen, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel'in yanı sıra siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı program Salihli Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu 'İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy' konulu gösteri ile son buldu.
Törende İlçe genelinde düzenlenen ilkokul, ortaokul ve liseler arası İstiklal Marşını okuma yarışması ile ilkokullar arası resim, ortaokullar arası şiir ve liseler arası kompozisyon yarışmasında derece giren öğrenciler de ödüllerini aldı.

Selendi'deki tören
Manisa'nın Selendi ilçesinde İstiklal Marşı'nın kabulünün 97'nci yılı ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'u anma törenleri düzenlendi.
Selendi Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi tarafından organize edilen programda günün anlamıyla ilgili konuşmayı Okulun Matematik Öğretmeni Muhammet Asarcık yaptı. Konuşmanın ardından Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan kısa film gösterimi sunuldu. Programda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından 12 Mart adlı oratoryo gösterisi ve Mehmet Akif Ersoy'la ilgili şiirlerin okundu. Tören, düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere Kaymakam Erkut Pamuk, Belediye Başkanı Eczacı Nurullah Savaş ve Cumhuriyet Başsavcısı Egemen Sucu tarafından ödüllerinin verilmesiyle son buldu.

Saruhanlı'daki tören
İstiklal Marşının kabulünün 97'nci yılı nedeniyle Saruhanlı Almış Şentürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 12 Mart İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı düzenlendi. İstiklal Marşının yazarı Mehmet Akif Ersoy'un hayatının anlatıldığı şiirlerinin okunduğu program büyük beğeni topladı.
Saruhanlı Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleşen programa yoğun ilgi gösterilirken program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Açılış konuşması Saruhanlı Almış Şentürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul müdürü Niyazi akkuş tarafından yapıldı ve Mehmet Akif Ersoy'un zorlu hayatı anlatıldı. Daha sonra öğrenciler tarafından Ersoy'un şiirlerinin okunmasının ardından iki öğrenci tarafından tüm hayatı izleyicilere aktarıldı. Ersoy'la ilgili kısa bir skecin ardından Saruhanlı genelinde yapılan İstiklal Marşını güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler tarafından İstiklal Marşı okundu. Dereceye giren öğrencilerin protokol tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendirilmesinin ardından program sona erdi.

Kula'daki tören
İstiklal Marşının kabulünün 97. yıldönümü Kula Yunus Emre Kent Meydanında bulunan Kültür Merkezinde Kula Fatih Ortaokulu tarafından düzenlenen programla kutlandı.
Törende öğrencilerin okumuş olduğu şiirler ve öğrenciler tarafından hazırlanan İstiklal Marşı Oratoryosu ayakta alkışlandı. Daha Sonra İlçede yapılan Mehmet Akif Ersoy'u anma ve İstiklal Marşının kabulü ile ilgili yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.
Programın sonunda Kula protokolü ve Kulalı esnaf ve öğrencilerin okuduğu İstiklal marşı videosu ayakta alkışlandı.

Turgutlu'daki tören
Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, İstiklal Marşı'nın Kabulü'nün 97. yılı ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'u anmak için düzenlenen programa katıldı. Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası (TUTSO) Konferans Salonu'nda düzenlenen törende Başkan Şirin, İstiklal Marşı'nın en güzel okuma yarışmasında 3. olan Eylül Ortaç isimli öğrenciye plaket takdim etti.
TUTSO Konferans Salonu'nda düzenlenen ve Besime Elagöz Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan programa Kaymakam Uğur Turan, Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Selçuk Gökçe, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Kenan Peşternik, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Muhammet Evren, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Esendemir, daire müdürleri, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum örgüt yöneticileri, esnaf oda başkanları, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Besime Elagöz Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Haluk Yakut yaptı. Daha sonra okul öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo sergilendi. Ardından Şair Mehmet Akif Ersoy'un hayatını ve İstiklal Marşı'nın yazılması hikayesini anlatan video gösterisi sunuldu. İstiklal Marşı'nı en güzel okuma yarışmasında dereceye giren Turgutlu Lisesi öğrencisi Arzu Kaya İstiklal Marşı'nı okuması salondakiler tarafından büyük alkış aldı. Program İstiklal Marşı'nı en güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere plaketlerinin verilmesiyle sona ererken, Kaymakam Turan ve Başkan Şirin, programı hazırlayan öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

Kaynak: İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
www.manisagundemi.com