ÇOCUKLAR SPORA İLK ADIMI CİMNASTİKLE ATIYOR

Manisa’da çocukların spora başlarken ilk tercihleri arasında cimnastik geliyor. Sporların ana temeli olan cimnastik, özellikle görselliği, estetiği, zarafeti ile rağbet görüyor. Bu spora yönelik Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde uzman antrenörler eşliğinde ücretsiz eğitimler veriliyor. 

27 Nisan 2019 - 11:34
Reklam

Çocuk ve gençler, spora cimnastik ile adım atmanın heyecanını yaşarken, aynı zamanda da ulusal ve uluslararası alanda da başarılar elde ediyorlar.

EKİN: “SPORCUYA KUVVETİ, DENGEYİ, ESNEKLİĞİ VERİYORUZ”

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Cimnastik Antrenörü ve aynı zamanda Milli Takım Antrenörü Mehmet Ali Ekin, çalışmaların haftanın her günü yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek, “Cimnastik; denge, algı, esneklik, kuvvet, koordinasyonunun bir arada olduğu bir branştır. Bizden temel eğitimi alan sporcular, diğer branşlara gittiklerinde sadece teknik-taktik alıyorlar. Çünkü kuvveti dengeyi ve esnekliği zaten biz vermiş oluyoruz. Biz tabloya sadece cimnastik olarak bakmıyoruz. Diğer branşlara da sporcu yetiştiriyoruz. Voleybola gönderdiğimiz sporcu liglerde oynuyor. Futbola gönderdiğimiz sporcular takım kaptanlığı yapıyor. Cimnastik eğitimi almış bir çocuğun, vücut duruşu, sırt kasları, bacak kasları, hayata bakışı ve düzeni tamamen değişiyor. Bunu da okul yaşantısına olumlu bir şekilde yansıtabiliyor. Bakanlığımızın öncülüğünde, yaz-kış okulları şeklinde, ücretsiz cimnastik eğitimi veriyoruz. Çalışmalarımız gayet iyi gidiyor. Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Yunus Öztürk’ün desteği, çalışma heyecanımızı artırıyor. Bizimle yakından ilgileniyor. Bu desteklerle başarı çıtasını hep yüksekte tutuyoruz” diye konuştu.

“MANİSA’DAN YENİ AYŞE BEGÜM’LER ÇIKABİLİRİZ”

Aerobik cimnastikte büyük başarılar elde eden Ayşe Begüm Onbaşı’nın Manisa ve ülke cimnastiği adına büyük kazanım olduğunu kaydeden Ekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir cimnastikçinin yetişmesi en az 10 yılı alıyor. Buradaki en büyük cefayı velilerimiz çekiyor. Koşulları ne olursa olsun çocuklarını spora getiriyorlar. Biz de velilerimizin bu cefasına karşılık elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Artistikte, trambolin, aerobikte başarılarımız var. 16-17 tane milli sporcumuz var. Bunlardan bir tanesi de Ayşe Begüm Onbaşı. Kendisi zaten uluslararası platformda kendini kanıtlamış bir sporcu. İl Gençlikspor bünyesinde 15 tane milli sporcumuz var. Bunların arasında Akdeniz, Okul Olimpiyatlarında ilk 3 yapmış sporcular var. Dünya Şampiyonlarında ilk 5’e giren sporcular var. Ayşe Begüm, diğer sporcularımızı cimnastiğe teşvik etmek adına büyük bir kazanım. Onun gibi özel sporcuların yetişmesi için çalışıyoruz. Manisa’nın çocukları şanslı ve çok yetenekli. Velilerimiz eğer bize çocuklarını gönderirse yeni Ayşe Begüm’ler çıkabilir.”

“ÇOCUKLAR EVDE OTURMASIN”

Mehmet Ali Ekin, çağın en büyük probleminin bilgisayarı ve teknolojiyi doğru kullanmamak olduğunu ifade ederek, “Teknolojiyi doğru ve yerinde kullanmalıyız. Teknolojiyi doğru kullanmayı sporla sağlayabiliriz. Çocuklar evde oturmasın. Herkesin çocuğunu mutlaka sporla tanıştırması gerekiyor” dedi. Eğitim gören cimnastikçiler de sporun olumlu katkıları ile hayatlarına yön verdiklerini belirterek, Olimpiyatlarda ülkemize madalyalar kazandırmak istediklerini söylediler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
www.manisagundemi.com